Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i policijski tim službenika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) intenzivno rade na istrazi u predmetu visoke korupcije zbog nezakonitog izdavanja i prodaje fakultetskih diploma.
ANALITIČKA OBRADA
Da je riječ o obimnoj istrazi svjedoče najnovije informacije iz državnog Tužilaštva prema kojim je istraga proširena na još nekoliko visokoškolskih ustanova u oba entiteta i Brčko distriktu, što je potvrdio državni tužilac Senad Osmić. Detalje o tome dokle se došlo u istrazi nedavno je zatražio šef Kluba poslanika SBiH u Parlamentu FBiH Admir Čavalić, podsjećajući da je SIPA u februaru izvela akciju Klaster u više gradova naše zemlje.
Intenzivno se vrši analitička obrada izuzetno obimne dokazne građe i materijalne dokumentacije koja je po naredbama Suda BiH privremeno oduzeta od visokoškolskih ustanova, uz istovremeno provođenje potrebnih vještačenja, saslušanja velikog broja svjedoka i drugih istražnih radnji. Istragom je obuhvaćeno 15 osumnjičenih lica, među kojima su i službena i odgovorna lica, uposlenici i vanjski saradnici visokoškolskih obrazovnih ustanova iz oba entiteta i Brčko distrikta i to: Nezavisnog univerziteta NUBL, Univerziteta za poslovne studije UPS, Visoke škole za primijenjene i pravne nauke Prometej, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment PIM, Panevropskog univerziteta Apeiron, svi iz Banje Luke. Tu je i Internacionalni univerzitet Travnik, Internacionalni univerzitet Brčko distrikt, te Univerzitet modernih znanosti CKM i Visoka škola Union iz Mostara, precizira Osmić.
Oni su osumnjičeni da su sporazumno djelovali s ciljem neovlaštene kupoprodaje javnih isprava – diploma visokoškolskih ustanova, čiji promet nije dozvoljen propisima BiH. Spomenuta grupa je u dužem periodu u Banjoj Luci, Prijedoru, Travniku, Brčkom, Mostaru, ali i u drugim gradovima, kao i drugim državama pronalazila lica zainteresovana za nezakonito sticanje diploma o stečenim akademskim titulama ili stručnim srednjoškolskim zvanjima ili zanimanjima na tim obrazovnim ustanovama, dakle, radi kupoprodaje diploma, tako što je dogovorno organizovala nezakonito izdavanje diploma o stečenim fakultetskim zvanjima ili zanimanjima bez stvarnog provođenja nastavnog procesa i polaganja ispita.
– Dobio sam zadovoljavajući odgovor i, koliko vidimo, proširuje se broj univerziteta u odnosu na raniji period istrage, vrlo transparentno vidimo koji univerziteti su kritični. Vidjet ćemo šta će istraga pokazati i ne treba ništa prejudicirati, kaže nam Čavalić.
Kako saznajemo iz dobro obaviještenog izvora, ukoliko cijela istraga bude provedena temeljito, umnogome bi mogla da potrese javni sektor. U konačnici, ako se istragom utvrdi osnovanost sumnji i provede revizija, potrebne su i sankcije.
Iz informacija Tužilaštva jasno je da su osumnjičeni mete pronalazili i van granica naše države, pa su afere – lažne diplome potresale Hrvatsku i Crnu Goru. Hoće li u pomoć istražiteljima priteći evropski javni tužilac, znat ćemo uskoro. Prije nekoliko dana u sjedištu Ureda evropskog javnog tužioca u Luxembourgu sporazum o saradnji tog ureda i Tužilaštva BiH potpisali su glavna evropska tužiteljica EPPO Laura Corduta Kovesi i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić.
ZAŠTITA RADA
Da li već postoji zajednička saradnja kad je riječ o istragama kupovine diploma, te na koji način Ured evropskog javnog tužioca može pružiti podršku državnom Tužilaštvu, pitali smo?
– Sporazum o suradnji je potpisan kako bi se mogli formirati zajednički istražni timovi radi efikasnijih istraga međunarodnog i prekograničnog kriminala. Ne možemo govoriti u kojim predmetima će se suradnja realizirati, iz razloga zaštite rada na predmetima i istragama koje se vode, rekao je za Oslobođenje Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH piše oslobođenje
Scena.ba