Dok promatramo zvjezdano nebo, rijetko pomislimo na mogućnost da bi nam iz svemira mogla zaprijetiti prava opasnost. No, prema najnovijim podacima NASA-e, upravo takav scenarij moguć je 2032. godine. Asteroid nazvan 2024 YR4, veličine luksuzne vile, mogao bi pogoditi naš planet s razornom snagom od osam milijuna tona TNT-a.
Ovaj novootkriveni asteroid već je uzbunio znanstvenu zajednicu. Prema trenutnim procjenama, postoji 1:50 šansa da bi 2024 YR4 mogao udariti u Zemlju u sljedećih osam godina. Neil deGrasse Tyson, poznati američki astrofizičar, o toj je prijetnji progovorio na društvenoj mreži X (bivši Twitter):
“Trenutno, asteroid veličine vile, 2024 YR4, ima šansu 1 prema 50 da pogodi Zemlju u sljedećih osam godina. Možda sada nije idealan trenutak za smanjenje ulaganja u znanost. Samo kažem.”
Tysonova objava izazvala je brojne reakcije. Dok su neki pozdravili upozorenje, drugi su ga optužili za širenje panike.
Tko je najviše ugrožen?
Ako bi došlo do udara, posljedice bi bile katastrofalne – usporedive s eksplozijom osam milijuna tona TNT-a. Prema trenutnim predviđanjima, potencijalno ugrožena područja su: Indija, Pakistan, Bangladeš, Etiopija, Sudan, Nigerija, Venezuela, Kolumbija, Ekvador.
Osim izravnog udara, postoji mogućnost da asteroid eksplodira u atmosferi, slično kao što se dogodilo s Čeljabinskim meteoritom 2013. godine. Ta je eksplozija izazvala materijalnu štetu u promjeru od 30 kilometara i ozlijedila tisuće ljudi.
NASA trenutno pažljivo prati orbitu asteroida kako bi bolje procijenila njegovu putanju. U službenom blogu Centra za proučavanje objekata bliskih Zemlji (CNEOS), stoji:
“Kako budemo prikupljali više podataka o orbiti asteroida, moći ćemo preciznije odrediti njegovu vjerojatnost udara. Moguće je da 2024 YR4 bude isključen s popisa prijetnji, kao što se dogodilo s mnogim ranijim objektima.”
Ipak, znanstvenici upozoravaju da ne treba podcjenjivati prijetnje iz svemira. Povijest nas uči da su asteroidi više puta imali ključnu ulogu u geološkim i biološkim promjenama na Zemlji.
Reakcije javnosti
Tysonova objava izazvala je lavinu komentara. Neki su je shvatili ozbiljno, drugi su pak odgovorili s dozom sarkazma.
Jedan korisnik napisao je: “Primijetio sam da ste koristili izraz 1:50 umjesto 2%. Koji od ta dva broja zvuči strašnije? Kako budemo prikupljali podatke, ta će se šansa vjerojatno smanjiti, kao i uvijek dosad. Strah nije rješenje.”
Drugi su upozorili na nedovoljno financiranje svemirskih obrambenih projekata: “Mislim da bi trebalo preispitati na što odlazi novac poreznih obveznika. Planetarna obrana protiv prijetnji iz svemira je podfinancirana s obzirom na rizike i potencijalne posljedice.”
Naravno, nije prošlo bez spominjanja Elona Muska. Jedan komentator ironično je napisao: “Da je barem neki milijarder već pokrenuo revoluciju u raketnoj tehnologiji i pokušao nas učiniti multiplanetarnom vrstom. Oh, čekaj, imamo Elona Muska i SpaceX.”
Posljedice za Zemlju
Ako bi asteroid doista pogodio naš planet, posljedice bi ovisile o točnom mjestu udara. Atmosferska eksplozija mogla bi prouzročiti razornu silu u promjeru od 30 kilometara. Udar u naseljeno područje uzrokovao bi veliku štetu infrastrukturi, s mogućim brojnim žrtvama. Udar u ocean stvorio bi tsunami koji bi ugrozio obalne zajednice.
Prema procjenama znanstvenika, šansa da asteroid udari u naseljeno područje relativno je mala, ali nije zanemariva.
Što znanost poduzima?
NASA već godinama razvija sustave za otkrivanje i praćenje potencijalno opasnih objekata. U rujnu 2022. godine uspješno je testirana misija DART (Double Asteroid Redirection Test). Tada je svemirska letjelica namjerno skrenula putanju asteroida Dimorphos i time dokazala da je moguće promijeniti orbitu opasnih svemirskih tijela.
Ako podaci u nadolazećim godinama potvrde da asteroid 2024 YR4 predstavlja prijetnju, slične tehnologije mogle bi se ponovno upotrijebiti.
Nema mjesta panici, ali oprez je nužan
Prijetnje iz svemira nisu znanstvena fantastika – one su stvarnost. Iako su šanse za udar relativno male i očekuje se da će se s novim podacima dodatno smanjiti, znanstvenici pozivaju na razboritost i kontinuirano praćenje.
Asteroid 2024 YR4 podsjeća nas da smo, unatoč tehnološkom napretku, još uvijek mali u golemom svemiru – i da je ulaganje u znanost naša najbolja obrana protiv nepredvidivih svemirskih prijetnji.