Predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (BH K CIGRE) Zijad Bajramović izjavio je danas da u svijetu, regionu i Bosni i Hercegovini postoji veliki interes za koncept izgradnje solarnih elektrana, te da se očekuje da će uprkos izazovima u naredne tri do četiri godine u BiH biti izgrađene solarne elektrane snage 1.500 MW (megavata), koje će godišnje proizvoditi oko 2 TWh (teravatsata) električne energije, javlja FENA.
“Što se tiče izvora obnovljive energije mi smo praktično tek na početku. Imamo svega tri ozbiljnije vjetroelektrane i nekoliko solarnih elektrana. Uskoro treba još jedna velika vejtroelektrana da uđe u pogon i u narednih četiri godine očekujemo oko 1.500 MW solarnih elektrana i 700 MW snage vjetroelektrana što će dati energiju oko 4 TWh. Ta energija je otprilike četvrtina postojeće proizvodnje električne energije koja u ovim godinama iznosi oko 16 TWh”, rekao je Bajramović.
Veliki interes za izgradnju solarnih elektrana, te kako balansirati tu energiju, jedan je od ključnih izazova u oblasti distribucije električne energije. Aktuelna pitanja, kako je dodao Bajramović, odnose se i na otpornost distributivnih sistema, inovacije u komponentama distributivnih sistema, te pravno razdvajanje djelatnosti distribucije.
Bajramović i članovi Upravnog odbora BH K CIGRE danas su na sastanku u
Sarajevu među ostalim razgovarali o pripremama i organizaciji četvrtog savjetovanja Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodne konferencije o elektrodistribuciji (BH K CIRED), koje će biti održano 21. i 22. oktobra u Mostaru i na kojem će biti prezentovano više od 70 referata koje potpisuje više od 200 stručnjaka i naučnika iz Bosne i Hercegovine i zemalja iz regiona.
“Istinska vrijednost 4. savjetovanja BH K CIRED su referati i to više od 70 referata o kojima će se raspravljati i donositi zaključci u okviru šest sekcija/studijskih odbora. Pored referata, BH K CIRED je za četvrto savjetovanje pripremio uvodne referate (Iskustva iz prakse funkcionalnog razdvajanja djelatnosti distribucije, Hiperinflacija solarnih elektrana, te Uvođenje novih tarifa za korištenje elektroenergetskih mreža). Tu je i predavanje ‘Biznis energijske efikasnosti’, te panel u organizaciji GIZ-a o temi “Izazovi i prilike distribucije električne energije u BiH i regionu'”, izdvojio je Bajramović.
Članica BH K CIGRE Ajla Mehinović je navela da je CIGRE, međunarodna organizacija posvećena razvoju elektroenergetskog sektora, dala značajan doprinos balansiranju odnosa između razvoja energetike, ekonomije, društva i okoliša.
“CIGRE je zaista postalo područje za raspravljanje o klimatskim promjenama i izgradnji novog energetskog sistema baziranog na novoj energiji za čistu energetsku tranziciju”, istakla je Mehinović.
Podsjetila je da u okviru BH K CIGRE struktuiran i djeluje BH K CIRED u čijem su središtu djelovanja pitanja vezana za elektrodistributivni sistem.
Scena.ba