Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić kazao je kako nema nikakav interes raspirivati tenzije na Kosovu te dodao da iako u Bruxellesu znaju koja strana blokira napredak u procesu dijaloga to nikad ne bi rekli javno ali da se i Europska unija (EU) i Sjedinjene Američke Države (SAD) slažu sa Srbijom.
Tijekom boravka u Bruxellesu gdje je sudjelovao na radnom ručku koji je za čelnike zapadnog Balkana organizirala predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen Vučić je u intervjuu za briselski Politico kazao kako nema nikakav odnos s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem.
“Ne želim sudjelovati u anti-Kurti kampanji ili ad hominem kampanji protiv bilo koga”, kazao je Vučić.
Kritičari kažu da Vučić igra na dvije strane time što ohrabruje Srbe na Kosovu da pružaju otpor a onda se ponaša kao žrtva kada Priština reagira, piše Politico te podsjeća kako Srbija ne priznaje neovisnost Kosova koje i dalje smatra svojim teritorijom.
Komentirajući navode da ga Kurti optužio za “neracionalnost” i “očaj” te da vodi “agresivnu kampanju za nove sukobe”, Vučić je odgovorio da, ako su neracionalnost i agresivnost to da se održe demokratski izbori, onda se zahvaljuje Kurtiju na tim epitetima.
Vučić je prošlog tjedna, u jeku novih napetosti između Beograda i Prištine, predstavio niz mjera za rješavanje problema Kosova, među kojima je pored ostalog i zahtjev za poštene i slobodne izbore na sjeveru Kosova.
Vučić je također zatražio povratak srpskih sudaca i tužitelja na dužnosti, povratak Srba u policiju na sjeveru Kosova, kao i hitno formiranje Zajednice srpskih općina.
Kosovske vlasti drže kako je cilj njihovih akcija tijekom kojih su zatvorili paralelne institucije Srbije uspostava ustavnog poretka na cijelom teritoriju Kosova, no Beograd optužuje Kurtija za represiju čiji je cilj protjerivanje Srba.
Istodobno Kurti je tijekom posjeta Bruxellesu zatražio rješavanje zahtjeva Kosova za članstvo u Europskoj uniji i ukidanje kaznenih mjera uvedenih prije više od godinu dana zbog situacije na sjeveru Kosova.
“Ispunili smo mnoge reforme, pokazali nepokolebljivu privrženost europskim i demokratskim vrijednostima, kao i visoku razinu institucionalne pripremljenosti. To smo dokazali Planom rasta, gdje smo prva zemlja koja je napredovala s potrebnim koracima, kao što je podnošenje Reformske agende”, napisao je Kurti na Facebooku.
No Europska unija i SAD istaknuli su krajem kolovoza zabrinutost zbog nekoordiniranih akcija kosovske policije i zatvaranja ureda lokalne uprave koje podržava službeni Beograd i upozorili Prištinu da ne povlači jednostrane poteze, piše Fena.
Scena.ba