Broj mrtvih premašio je 10.000 otkako je 7. listopada izbio sukob između Izraela i Hamasa, rekli su palestinski i izraelski izvori.
Broj palestinskih smrtnih slučajeva u Gazi sada je dosegao najmanje 8.796, uključujući 3.648 djece i 2.290 žena, prema ministarstvu zdravstva sa sjedištem u Gazi, dok je više od 1.400 ljudi ubijeno u Izraelu, priopćilo je izraelsko ministarstvo vanjskih poslova.
U srijedu je najmanje 320 stranih državljana na početnom popisu od 500, kao i deseci teško ranjenih stanovnika Gaze, prešlo u Egipat preko graničnog prijelaza Rafah u sklopu dogovora između Izraela, Egipta i Hamasa.
Egipatsko ministarstvo zdravstva priopćilo je da su neki od evakuiranih prebačeni u bolnice Al-Arish i Bir Al-Abd na sjevernom Sinaju, dodajući da su liječnici u karanteni na prijelazu Rafah obavili liječnički pregled za 117 stranih državljana, uključujući 35 djece koja su primila potrebna cijepljenja .
– Svi pacijenti su stabilni i primaju vrhunsku medicinsku skrb liječničkih timova na prijelazu ili unutar bolnica – rekli su u Ministarstvu.
Broj mrtvih u Pojasu Gaze nastavlja rasti dok su pogođene bolnice i skloništa za izbjeglice. Gotovo 70 posto ubijenih u Gazi su djeca i žene. Međunarodna nevladina organizacija Save the Children izvijestila je da je u samo tri tjedna u Gazi ubijeno gotovo 3200 djece.
To premašuje broj djece ubijene godišnje u zonama sukoba u svijetu od 2019., rekao je u ponedjeljak Philippe Lazzarini, glavni povjerenik Ujedinjenih naroda (UN) za palestinske izbjeglice.
– To ne može biti kolateralna šteta – napomenuo je.
Dana 28. listopada Opća skupština UN-a usvojila je rezoluciju kojom se poziva na “trenutačan, trajan i održiv humanitarni prekid vatre koji vodi do prekida neprijateljstava”, uključujući zaštitu civila, zaštitu humanitarnog osoblja i objekata, te “trenutačnu i bezuvjetnu oslobađanje” svih civila koji se nezakonito drže u zarobljeništvu.
Rezolucija je usvojena sa 120 glasova za, 14 protiv i 45 suzdržanih. Sjedinjene Države i Izrael glasali su protiv nacrta rezolucije.
Ranije, 16. listopada, Sjedinjene Države glasovale su protiv rezolucije koju je izradio Rusija koja poziva na humanitarni prekid vatre u Gazi, a dva dana kasnije ponovno su stavile veto na rezoluciju koju je izradio Brazil i koja bi pozvala na humanitarne stanke u Gazi.
Unatoč međunarodnim pozivima na humanitarni prekid vatre, Izrael je nastavio s teškim bombardiranjem gusto naseljenog Pojasa Gaze i pojačao svoju kopnenu ofenzivu, šaljući vojnike duboko u palestinski teritorij.
Izraelske obrambene snage (IDF) priopćile su da su njihovi vojnici sudjelovali u “žestokim borbama” s Hamasom “duboko u Pojasu Gaze”, dodajući da su izraelske trupe napale stotine Hamasovih vojnih ciljeva, uključujući položaje za ispaljivanje protutenkovskih projektila i raketa ispod okna u vojnih kompleksa unutar podzemnih tunela, te ubio “brojne” militante Hamasa.
– Napredujemo u fazama rata i djelujemo na terenu unutar neprijateljske teritorije – napisao je načelnik Glavnog stožera IDF-a Herzi Halevi u pismu upućenom zapovjednicima i vojnicima, obećavajući da će “trajati dugo i da ćemo se boriti kraj.”
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant rekao je tijekom posjeta oklopnim postrojbama raspoređenim na granici Gaze da će Izrael nastaviti s koordiniranim napadima na Gazu iz zraka, kopna i mora, a vojska je poduzela akciju otkrivanja tunela kako bi “zadala teške udarce neprijatelji unutar teritorija.”
Na diplomatskom planu, Bolivija je prekinula diplomatske veze s Izraelom. U međuvremenu, Jordan, Čile i Kolumbija opozvali su svoje veleposlanike, javlja Xinhua, prenosi agencija.
Scena.ba