Nakon punih 35 godina porotni sud u Bruxellesu je rasvijetlio političko ubojstvo, počinjeno po naredbi UDBA-e (Uprava državne bezbednosti – jugoslavenska tajna policija), koje je potreslo Bruxelles.
Porota od 12 članova je prvo u utorak, 28. siječnja, proglasila krivima, a u srijedu izrekla kaznu doživotnog zatvora Veselinu Vukotiću i Andriji Draškoviću. Prema pisanju belgijskih medija, Vukotić bi sada trebao biti 72-godišnjak, a Drašković 60-godišnjak, oboje državljani Srbije. Sud je naredio njihovo uhićenje, ali teško da će do toga doći dok su na teritoriju Srbije, piše Augustin Palokaj za Jutarnji list.
Po nalogu UDBA-e ubijen je Enver Hadri
Drašković je svojevremeno uhićen u Hrvatskoj po tjeralici Belgije. Međutim, uspio je pobjeći iz Splita dok je čekao odluku o izručenju Belgiji. Taj bijeg se dogodio 2015. godine, a godinu dana kasnije on je, uz još dvoje osumnjičenika, kažnjen u Belgiji u odsustvu na doživotnu kaznu.
Uz Draškovića i Vukotića, 2016. godine doživotnu kaznu u Belgiji je dobio i Božidar Spasić, inspektor UDBA-e. Vukotić i Drašković su iskoristili pravo tražiti ponovno suđenje jer je proces 2016. godine održan u odsustvu. Ponovljeni postupak je održan tijekom protekla tri tjedna, a porota je došla do istog zaključka, da su oni krivi, i dodijelili su im maksimalnu kaznu.
Enver Hadri je ubijen u Bruxellesu 25. veljače 1990. godine oko 16:30 sati. Upucan je kada je autom stao na crveno svjetlo na semaforu. Pucalo se iz auta u kojem su bile četiri osobe. Hadri je tada u institucijama Europske unije i u drugim međunarodnim institucijama pružao dokaze o kršenju ljudskih prava Albanaca na Kosovu.
Odvjetnik: Nema sumnje da su osuđene osobe krive
Postupak protiv njih vodio je državni tužitelj, a kao oštećena strana bila je i obitelj Envera Hadrija. Teuta Hadri, 48-godišnja pravnica, godinama je ustrajala na pravdi za ubojstvo njezinog oca. Izrazila je zadovoljstvo presudom i nazvala to pobjedom za sve žrtve zločinačkog režima. Ona je imala tek 13 godina kada joj je otac ubijen. Sada ima točno onoliko godina koliko je imao njezin otac u trenutku likvidacije.
Odvjetnik obitelji Hadri, Sokol Vlhajen, rekao je kako nema sumnje da su osuđene osobe krive jer je dva puta porota od 12 članova došla do istog zaključka, a to je da postoje uvjerljivi dokazi da su oni krivi i da su za takvo teško ubojstvo dobili doživotni zatvor.
Tijekom postupka, prema ovom odvjetniku, izneseni su i materijalni dokazi koji potvrđuju tko je naručio, a tko izvršio spomenuto ubojstvo. Ovaj slučaj dokazuje kako je tajna služba bivše Jugoslavije koristila i pripadnike podzemlja i organiziranog kriminala za likvidaciju političkih disidenata.
Točka na i
Srđan Cvijić, autor iz Beograda koji priprema knjigu o političkim ubojstvima u Bruxellesu, rekao je za Radio Slobodna Europa da je ovo, uz slučaj Perković i Mustač za ubojstvo Đurekovića, rijetki primjer rasvjetljavanja ubojstava UDBA-e po Europi.
– Ovom presudom se konačno stavlja točka na ovo političko ubojstvo izvršeno prije točno 35 godina. Pored slučaja ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Münchenu 1983. godine (za koje su na dugogodišnje kazne zatvora osuđeni Zdravko Mustač i Josip Perković, bivši pripadnici hrvatske republičke Službe državne sigurnosti iz vremena SFRJ), ubojstvo Envera Hadrija predstavlja jedan od rijetkih slučajeva u kojima je pred sudom dokazano da je jugoslovenska UDBA ubijala svoje političke protivnike u inozemstvu – kaže Cvijić.
Scena.ba