Ekonomska situacija diljem planete nije ružičasta, a stvari bi tek iduće ili 2026. godine mogle ‘eksplodirati’. Sve je veći broj najuglednijih ekonomista koji tvrde da više nije pitanja hoće će ‘prenapuhani balon pući’, nego kada. Ekonomija postavljena na lošim temeljima, udaljavanje politike od običnog čovjeka, svjetski poredak koji je namješten da bogati budu još bogatiji, a siromašni još siromašniji, sve više ratova… glavni su razlozi trenutne krize, a vrlo moguće nove velike ekonomske depresije.
A ta depresija je već itekako pogodila Republiku Srpsku i njenog predsjednika Milorada Dodika. Loše politike, retrogradni ekonomski modeli, pad najjačih europskih ekonomija, ali i konstantno ‘guranje prsta u oko’ Zapadu doveli ih je na rub provalije. I kod njih više nije pitanje hoće li u istu upasti, nego kada.
Zaduženje na zaduženje
Nakon neke vrste ljetnog zatišja Dodikovi puleni od kraja kolovoza ponovno kreću ‘punom parom’ u zaduživanje vlastitog stanovništva na domaćem tržištu kapitala jer na međunarodno ne mogu ‘niti primirisati’.
Tako se Vlada RS-a zadužila trezorskim zapisima na Banjalučkoj burzi 28. kolovoza za 22,5 milijuna maraka, što je bilo dva puta više nego što je planirala. Planirani iznos emisije bio je deset milijuna maraka, ali je Vlada RS prihvatila sve pristigle ponude u iznosu od 22.547.797 maraka. Entitet se ovom šestomjesečnom aukcijom zadužila po kamatnoj stopi od četiri posto. To je bila sedma aukcija trezorskih zapisa u ovoj godini.
Osma dolazi već 9. rujna kada se Vlada RS zadužila trezorskim zapisima za još 13,6 milijuna maraka. I tada je planirani iznos aukcije bio je deset milijuna maraka, a Vlada je prihvatila sve pristigle ponude koje su iznosile 13,6 milijuna maraka. Ovo zaduženje realizirano je po kamatnoj stopi od četiri posto, a riječ je o šestomjesečnim trezorskim zapisima.
Ali tu se ne staje nego se Vlada užurbano zadužuje na Banjalučkoj burzi. U pripremi je nova, druga po redu, aukcija trezorskih zapisa u ovom mjesecu. Riječ je o aukciji šestomjesečnih trezorskih zapisa u iznosu od 30 milijuna maraka koja je planirana za 26. rujan. Osim trezorskih zapisa, Vlada je u ovom mjesecu imala jednu emisiju dugoročnih obveznica, dok je druga od deset milijuna maraka u planu.
Svemu dodajmo kako se RS se u ovoj godini trezorskim zapisima zadužila ukupno 223 milijuna maraka, a obveznicama 110 milijuna maraka.
I Federacija u sve većim problemima
Sve ovo pokazuje u kakvoj je ekonomskoj situaciji ovaj entitet koji muku muči sa lošim politikama, ali i sankcijama i ‘crnim listama’ na kojima se nalazi. Nažalost, pod dirigentskom palicom podkapacitirane i opskurne sarajevske ‘trojke’ (SDP, NiP, NS) i Federacija je iz dana u dan sve bliža i bliža RS-u po pitanju ekonomske propasti. Tako nas je ponovno politika dovela do ruba provalije, a s obzirom da se aktualne vlasti teško mogu promijeniti do idućih općih izbora veliko je pitanje hoćemo li u sljedeće dvije godine ostati na rubu ili pak početi slobodan pad u ambis.
Scena.ba