Prema podacima Središnjeg izbornog povjerenstva BiH, za financiranje političkih subjekata u BiH u 2023. godini, iz budžeta je isplaćeno oko 20,3 milijuna KM, a uvjerljivo najviše novca dobili su SNSD i HDZ BiH, koji su prihodovali više od dva milijuna konvertibilnih maraka pojedinačno.
Nastavak je ovo izdašne prakse iz prethodnih godina, a o tome najbolje svjedoči podatak da je iz proračuna u okviru države, političkim strankama od 2004. pa zaključno sa 2023. godinom, isplaćeno 375,66 milijuna KM, prenose Nezavisne.
Kada kažemo proračun, tu mislimo na proračune svih razina vlasti u BiH, iz kojih se, prema Zakonu o financiranju političkih stranaka u BiH, financiraju stranke, a to su: budžet BiH, proračuni entiteta i kantona, proračun Brčko distrikta, te proračuni jedinica lokalne samouprave u BiH.
Prema dostupnim podacima kojima rukovodi SIP BiH, vidljivo je da je od 2004. do 2008. godine financiranje političkih stranaka enormno povećano, o čemu svjedoči podatak da je 2004. godine iznosilo 13,2 milijuna KM, a četiri godine kasnije čak 23,7 milijuna.
Od 2008. do 2022. godine, samo jednom je zabilježeno da je iznos ponovo premašio 20 milijuna KM, bilo je to 2010, a od tada, on se “vrtio” između 17 i 19 milijuna KM.
Prednjači proračun općina
Kao što smo rekli, 2023. godine, za financiranje je izdvojeno 20,3 milijuna maraka, a u prema podacima koje je SIP dobio od lokalnih zajednica i drugih razina vlasti (izuzev Srednjobosanskog kantona, te općina Breza i Kalinovik), točno je precizirano koliko novca je došlo iz kog proračuna.
U ovom smislu, sa uplaćenim sredstvima političkim strankama prednjače proračuni općina, iz kojih je isplaćeno oko 6,75 milijuna KM, dok je iz budžeta gradova u BiH dano 736.000 KM.
Ovdje treba napomenuti da 34 jedinice lokalne samouprave u BiH u prošloj godini nisu iz svog proračuna izdvojile sredstva za financiranje političkih stranaka.
Ostatak novca koji je dan strankama raspoređen je na sljedeći način: iz proračuna Republike Srpske isplaćeno je 4,64 milijuna KM, budžeta Federacije BiH 3,8 milijuna maraka, a nakon toga iz proračuna kantona u FBiH – 3,21 milijuna KM.
Iz proračuna BiH izdvojeno je nešto više od pola milijuna maraka za političke stranke, te 391.000 KM za rad klubova. Ostatak novca, oko 200.000 maraka, isplaćeno je iz proračuna Brčko distrikta.
Kada su u pitanju stranke pojedinačno, situacija u Republici Srpskoj kaže da je najviše novca iz proračuna dobio SNSD, kao najveća i najzastupljenija stranka, a njima je isplaćeno 2.003.703 KM.
SDS je u prošloj godini dobio skoro 887.000 KM, iza njih je PDP, koji je imao “pomoć” od 646.887 KM, slijedi Socijalistička partija sa 446.000 maraka, a zatim DNS, kome je iz proračuna dano nešto više od 403.000 KM, onda Ujedinjena Srpska s 374.000 KM, te NPS Darka Banjca 219.105.
Što se tiče Federacije BiH, HDZ BiH Dragana Čovića iz proračuna je dobio 2,25 milijuna KM, a ovdje ćemo dodati da stranke žive i od donacija, kao i da posjeduju brojnu pokretnu i nepokretnu imovinu.
Prečica za bogaćenje
Novinar Goran Dakić, koji se bavio ovom temom, ističe da su sva spomenuta davanja zakonska i da u tome nema ništa sporno, ali da je sasvim nešto drugo da li je taj proračunski novac političkim strankama dan opravdano.
“Mene nitko ne može vjeriti da je DNS zaslužio da prošle godine dobije nekoliko stotina tisuća maraka iz proračuna. To su, ako me razumijete, zaista pošutane pare. Kada bi svi oni dobivali na mjesečnoj razini 800 KM, i to bi bilo previše”, ističe Dakić.
Politika na ovim prostorima, dodaje, isključivo je prečica za bogaćenje i da svi koji se njome bave, to čine da bi u što kraćem vremenu i jednostavnije došli do para.
“Naravno da će u tom sistemu gledati da im i zakonska rješenja to omoguće. Ali, dok god je njima dobro, a narodu ovako kako jeste, neka je. Političari koji imaju ovakav narod zaslužuju tri puta veća primanja”, rekao je Dakić za “Nezavisne novine”.
Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, smatra da građani ne treba da plaćaju rad stranaka, te će, najavljuje, ovaj sindikat spremiti inicijativu da se Zakon o financiranju političkih stranaka u Republici Srpskoj stavi van snage.
“Vidimo da se radi o ozbiljnom novcu, oko deset milijuna maraka godišnje. Ja ne vidim razlog zašto bi bilo koji porezi obveznik financirao političke stranke. Ako se to radi, onda ćemo i mi tražiti da poreski obveznici financiranju i sindikate, braniteljske organizacije, lovačka udruženja i bilo koja druga koja se financiranju iz vlastitih prihoda. Jer ovako političari zloupotrebljavaju svoj položaj i donose zakone koji pogoduju isključivo njima, a sve na račun građana”, kazao je Marić za “Nezavisne”.
Izdvajanja iz proračuna svih razina u BiH za političke stranke po godinama:
- 13,2 milijuna KM
- 15,4 milijuna KM
- 19,4 milijuna KM
- 21,1 milijuna KM
- 23,7 milijuna KM
- 19,7 milijuna KM
- 22,2 milijuna KM
- 19,9 milijuna KM
- 19,7 milijuna KM
- 17,3 milijuna KM
- 17,9 milijuna KM
- 17,6 milijuna KM
- 18 milijuna KM
- 18,1 milijuna KM
- 18,7 milijuna KM
- 18,9 milijuna KM
- 16 milijuna KM
- 18,9 milijuna KM
- 19,6 milijuna KM
- 20,3 milijuna KM
Scena.ba