Federalni revizori su, analizirajući dokumentaciju Ministarstva kulture i športa FBiH na čelu sa Sanjom Vlaisavljević, utvrdili kako je realizacija sredstava tekućih transfera u iznosu od 7.097.227 KM najvećim dijelom provedena bez primjene jasnih i mjerljivih kriterija. Zbog toga se izbor korisnika sredstava u velikoj mjeri temeljio na subjektivnoj procjeni članova povjerenstva za bodovanje pristiglih zahtjeva, navodi Fokus.ba.
Riječ je o transferima za sport i kulturu od značaja za Federaciju BiH, kulturna društva i druge institucije, kao i za znanstvene i kulturne institucije od značaja za BiH, te transferima pojedincima – primjerice za sufinanciranje mobilnosti umjetnika.
Sporno bodovanje i netransparentni kriteriji
U izvješću se navodi kako je bodovanje u okviru tekućih transfera drugim razinama vlasti i neprofitnim organizacijama vršeno na temelju općih i posebnih kriterija, odnosno potkriterija, koji nisu bili objavljeni ni u javnim pozivima ni u Odluci o usvajanju Programa utroška sredstava.
„Nije definirana dokumentacija kojom se dokazuje ispunjenost kriterija. Revizijom je utvrđeno da se na temelju dostavljene dokumentacije i podataka nije mogao točno utvrditi broj bodova niti odgovarajući iznos odobrenih sredstava za svakog korisnika, zbog čega ne možemo potvrditi da je pri realizaciji transfera ispoštovano proračunsko načelo transparentnosti, kako je to propisano Zakonom o proračunima FBiH“, navode revizori.
U sklopu primjera navode se brojni slučajevi nelogičnog bodovanja. Tako je Narodno pozorište Sarajevo za kriterij „suradnja s partnerima i sudionicima u projektu“ dobilo dva boda, iako je, prema razradi potkriterija, moglo biti ocijenjeno s 0, 3, 5, 8 ili 10 bodova. Slično, Franjevački medijski centar Svjetlo riječi d.o.o. Sarajevo dobio je šest bodova, iako nije dostavio dokumentaciju o sufinanciranju projekta, što je po kriterijima trebalo rezultirati s nula bodova.
Upitna hitnost „interventnih sredstava“
Revizori nadalje ističu da nisu mogli potvrditi ispunjenost općih kriterija kod realizacije tzv. interventnih sredstava, u ukupnom iznosu od 129.481 KM. Iako se navedena sredstva trebaju dodjeljivati za hitne i nepredviđene projekte, u većini slučajeva riječ je bila o unaprijed planiranim manifestacijama, natjecanjima, festivalima i drugim redovitim aktivnostima.
„Takve okolnosti dovode u pitanje hitnost i nepredviđenost, što bi trebale biti osnovne pretpostavke za dodjelu interventnih sredstava“, navodi se.
Dodatno, iz tekuće rezerve proračuna FBiH za 2024. godinu Ministarstvu je odobreno 20.000 KM kao financijska pomoć Skijaškom klubu ZE-2010 iz Zenice za pripreme skijašice Elvedine Muzaferije. No, kako Zakonom o proračunima FBiH i Zakonom o izvršenju proračuna za 2024. nije regulirana kategorija interventnih sredstava, revizori smatraju da planiranje tih sredstava nije utemeljeno, jer je riječ o sredstvima iz tekuće rezerve čije su planiranje i raspodjela jasno definirani zakonom.
Nepravilnosti i kod kapitalnih ulaganja
Revizijom su utvrđene nepravilnosti i kod kapitalnog transfera za izgradnju bazena u Mostaru, koji je realiziran u iznosu od 4.100.000 KM, što predstavlja 51,25 % u odnosu na planirani iznos.
FOTO Bili smo na gradilištu, pogledajte kako napreduje izgradnja bazena u Mostaru
Na gradilištu prvog olimpijskog bazena u Mostaru vlada radna atmosfera – strojevi, radnici i građevinski materijal ispunjavaju prostor budućeg sportskog kompleksa. Radovi na ovom značajnom…
„Sredstva su planirana temeljem Zahtjeva Direkcije za izgradnju kulturno-sportskog centra u Mostaru u visini od 8.000.000 KM. Međutim, u financijskom zahtjevu nije bio detaljno obrazložen opis i cilj programa. Program utroška sredstava jest donesen, ali nije utvrđena spremnost projekta za realizaciju niti su procijenjeni radovi i usluge koji će se realno izvoditi u promatranom razdoblju. Upravo je to razlog što realizacija nije slijedila plan utroška sredstava“, navodi se.
Problematična raspodjela sredstava od igara na sreću
Revizori zaključuju i da je raspodjela 1.600.000 KM prikupljenih od igara na sreću u 2023. godini izvršena temeljem općih kriterija koji nisu mjerljivi, što je proces dodjele sredstava učinilo podložnim subjektivnoj procjeni članova komisije.
Scena.ba