Google je posljednjih dana ponosno najavio kako je Chrome brži nego ikad. Novi blog post, znakovito nazvan “Fast and the Curious”, detaljno objašnjava što je sve tim inženjera napravio kako bi ubrzao svoj popularni preglednik. Prema njihovim tvrdnjama, Chrome je sada 10% brži nego u kolovozu 2024., što su dokazali najvišim rezultatom na Speedometer 3.0 testu.
Kao dugogodišnji korisnik Chromea, moram priznati da me svaka vijest o “bržem” pregledniku uvijek iznova zaintrigira, ali i ostavi s dozom skepticizma. Google ističe da su ubrzanja rezultat optimizacija memorije, poboljšanog korištenja cache memorije i finijih podešavanja podatkovnih struktura u svim glavnim “rendering” procesima. Ukratko, web stranice bi se trebale učitavati brže, a sam preglednik biti responzivniji.
Međutim, iz osobnog iskustva, brzina Chromea nije samo stvar programerske magije na Googleovoj strani. Performanse jako ovise o samoj web stranici, ali i o stanju mog računala. Moj laptop sa 16 GB RAM-a nema problema, ali čim radim na starijem uređaju, Chrome i dalje zna “progutati” puno memorije, što nije iznenađenje s obzirom na reputaciju preglednika kao vječitog “žderača” RAM-a.
Google u blogu navodi kako je Speedometer vrlo realističan alat za testiranje stvarnog korisničkog iskustva. I dok ti rezultati možda govore u prilog Chromeu, nigdje ne vidimo usporedne rezultate s Edgeom, Firefoxom ili nekim drugim vodećim preglednicima. Brz pregled neovisnih testiranja pokazuje da Chrome uistinu stoji vrlo dobro, pa čak i vodi pred konkurencijom. No, kod svakodnevnog korištenja, pogotovo na slabijim uređajima, korisničke pritužbe na visoku potrošnju resursa i dalje su česte.
Kao netko tko svakodnevno koristi Chrome zbog ekstenzija, ali uz sinkronizaciju, mogu potvrditi da preglednik jest brz, ali ne bez mana. Sve češće razmišljam o alternativama, upravo zbog toga što Chrome nekad zna “zazujati” kad otvorim više tabova.
Za kraj, jasno je da Google ulaže puno truda u unaprjeđenje performansi Chromea, ali iz perspektive običnog korisnika, nije sve u brzini. RAM, privatnost i opći dojam također su važni. Pratit ćemo i dalje hoće li najavljene promjene stvarno donijeti osjetnu razliku u svakodnevnom korištenju – i hoće li Chrome opravdati svoje “najbrži dosad” etikete i izvan laboratorijskih testova.