“Grad Mostar proglasit će Dan žalosti zbog strašne tragedije koja je pogodila cijelu Hercegovinu, posebno Mostar”, kazao je gradonačelnik Mostara Mario Kordić
Hercegovina se u subotu probudila u šoku i nevjerici. Na cesti između Mostara i Čapljine troje mladih izgubilo je život u stravičnoj prometnoj nesreći u Ševaš Njivama, između Mostara i Čapljine. Ugasila su se tri mlada života. Poginuli su dvojica vojnika Oružanih snaga BiH i jedna djevojka. Tek su počeli živjeti… Imali su tek 20 i 22 godine. Život su izgubili Almir Crnalić (22), koji je upravljao vozilom Audi A3, i suvozači iz tog vozila Dalila Žugor (20) i Enis Kurtović (22), svi iz Mostara, piše Večernji list BiH.
Detalji nesreće
Nesreća se dogodila u subotu u 4.30, kada su se sudarila tri automobila – Audi A3, Audi A4 i Fiat Ducato. Vozač Audija A4 Marko Šljivić (28), koji je u trenutku nesreće bio pod utjecajem alkohola i kojega se sumnjiči da je skrivio nesreću, uhićen je. Šljivić se, kako je potvrđeno za medije, kretao iz smjera Mostara prema Čapljini i samo nekoliko trenutaka prije nesreće bio je prijavljen policiji zbog nepropisne vožnje.
Vozač Fiata je, kako je potvrđeno, nekoliko minuta prije prijavio policiji nepropisnu i opasnu vožnju vozača Audija A4, koji je, kako je poslije utvrđeno, bio i pod utjecajem alkohola. Gradonačelnik Mostara Mario Kordić oglasio se u nedjelju na društvenim mrežama, gdje je potvrdio kako će Grad Mostar proglasiti Dan žalosti zbog strašne tragedije u kojoj su u automobilskoj nesreći u subotu ujutro izgubljena tri mlada života. Predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Đani Rahimić također se oglasio na društvenim mrežama, kazavši kako ga je vijest o toj nesreći potresla.
– Jučer me zatekla i potresla vijest da je u prometnoj nesreći troje mladih ljudi izgubilo život uslijed neodgovorne vožnje pod utjecajem alkohola vozača drugog automobila. S najdubljim osjećajem žalosti, izražavam sućut obiteljima i rodbini poginulih – napisao je Rahimić. I Vlada HNŽ-a izrazila je sućut obiteljima poginulih. – Duboko potreseni tragedijom koja je zavila u crno čitavo naše podneblje, Vlada HNŽ-a izražava duboku sućut obiteljima poginulih Dalile Žugor, Enisa Kurtovića i Almina Crnalića, uz iskreno suosjećanje i prema drugim nastradalim sudionicima teške prometne nesreće koja se dogodila u blizini Počitelja – priopćili su.
Kako su naveli, bezuvjetno osuđuju svaki oblik neodgovornoga ponašanja na cesti, agresivnosti u prometu i vožnje pod utjecajem opojnih sredstava, a previše smo se dosad puta, na najgori mogući način, uvjerili što takvo ponašanje sa sobom nosi. I Dan žalosti i sućuti koje dolaze sa svih strana teško da mogu biti utjeha obiteljima koje su izgubile svoje najmilije i pred kojima je tek trebao biti život. Bahata vožnja odnosi previše života i krajnje je vrijeme da joj se stane na kraj.
Izmjene zakona
Unatoč brojnim apelima, crnim statistikama i obiteljima zavijenim u crno, naš sustav – i društvo u cjelini – ostaju nijemi, inertni i nemoćni. I dok se životi gase, pitanja ostaju: zašto institucije ne reagiraju? Zašto građani šute? I najvažnije – zašto dopuštamo da se ovakve tragedije ponavljaju iz dana u dan? Ova tragedija samo je jedna u nizu onih koje su se u posljednjih nekoliko mjeseci dogodile na bh. cestama, a koje su posljedica bahate i obijesne vožnje.
Svibanj 2025. ostat će zapamćen kao jedan od najtragičnijih mjeseci na prometnicama Hercegovine. U nizu teških nesreća, od Čapljine do Neuma i Prozora, život je izgubilo šest osoba, dok je veći broj sudionika u prometu pretrpio teške tjelesne ozljede. Samo jedan vikend u travnju odnio je pet života, a svi oni izgubljeni su u prometnim nesrećama u kojima je ozlijeđeno 11 osoba. Upravo iz tih razloga predložene su izmjene Zakona o sigurnosti prometa, čiji su predlagači Saša Magazinović i Jasmin Imamović, zastupnici u Zastupničkom domu PS BiH. Imamović je kazao da se tim izmjenama zakona prvi put definira pojam bahate ili obijesne vožnje, kao i njezino rigorozno kažnjavanje.Dvoje lakše ozlijeđenihDetalji stravične nesreće kod Počitelja: Poginule tri mlade osobe iz Mostarau Mostaru Dan žalostiSutra pokop poginulih u prometnoj nesreći kod Počitelja
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH usvojen je i u drugom čitanju Zastupničkog doma, nakon čega zakon treba proći oba čitanja u Domu naroda. Zakon donosi poboljšanje definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja, kao i definiranje obijesne, odnosno bahate vožnje, kao postupanja vozača u gruboj suprotnosti s pravilima prometa. Posebno se u tom smislu precizira prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naselju brzinom većom od 40 km/h, a izvan naselja 60 km/h iznad ograničenja, prestizanje kolone preko pune crte, vožnja u alkoholiziranom stanju i pod utjecajem psihoaktivnih tvari.
Zakon predviđa kaznu od 2000 do 3000 KM, 6 mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju. Ako je bahatom vožnjom izazvana prometna nesreća, predviđena je kazna od 3000 do 5000 KM, 9 mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i 4 kaznena boda. Za korištenje mobitela u vožnji, nevezivanje pojasa i korištenje uređaja za ometanje radara predviđa se kazna od 200 do 400 KM. Ako je, pak, korištenje mobitela uzrok prometne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog mjeseca do šest mjeseci i dva kaznena boda.
Scena.ba