Njemački farmaceutski gigant Bayer objavio je kako je njegova američka podružnica BlueRock razvila terapiju matičnim stanicama za ublažavanje simptoma Parkinsonove bolesti
Njemački farmaceutski gigant Bayer objavio je kako je njegova američka podružnica BlueRock razvila terapiju matičnim stanicama primjenom koje se pokazuju znakovi popuštanja simptoma Parkinsonove bolesti. Terapija je doduše eksperimentalna, a rezultati su dobiveni u ranom istraživanju na 12 pacijenata. Vijest o terapiji Bayer je objavio i u lipnju, no sada su objavili i konkretne rezultate prema kojima je sedam pacijenata nakon primjene visoke doze imalo u prosjeku 2,16 sati dulji period simptoma pod kontrolom dnevno, dok je trajanje jačanja simptoma skraćeno za 1,91 sati dnevno. I pacijenti s manjom dozom pokazivali su pozitivne rezultate, ublažene simptome imali su za 0,72 sata dulje, a jači su bili prisutni 0,75 sati kraće po danu.
Kod ove terapije uzima se ljudska pluripotentna matična stanica embrija koja se mijenja u neurone koji proizvode dopamin. Njih se usađuje u mozak kako bi se nanovo uspostavile neuronske mreže koje uništi Parkinson. Ova bolest, naime, izaziva manjak molekula dopamina. Dakle, ključ terapije je stvaranje ovog hormona o kojem ćemo naći brojne tekstove u različitim publikacijama i na internetu, a šire je poznat i kao hormon sreće.
Dr. sc. Aleksandra Savić, specijalista psihijatrije, subspecijaliste forenzičke psihijatrije na Zavodu za dijagnostiku i intenzivno liječenje, sa Zavoda za dijagnostiku i intenzivno liječenje Klinike za psihijatriju Vrapče u Zagrebu, a suradnik je istraživačke skupine sa Sveučilišta Yale koja proučava neurobiologiju različitih psihijatrijskih poremećaja, zamolili smo da nam objasni važnost tog često spominjanog hormona.