Da li radnici zaposleni kod privatnika imaju pravo na otpremninu kod odlaska u mirovinu. Poznato je da uposlenici u javnom sektoru, državnim poduzećima, institucijama imaju pravo na otpremninu kod umirovljenja.
– U potpisanim kolektivnim ugovorima je regulirano i pitanje otpremnine kod odlaska u mirovinu. Mi za svaku branšu imamo definirane kolektivne ugovore, mislim da imamo potpisanih osam, barem u privatnom sektoru. Kolektivnim ugovorima je, između ostalog, definirano pitanje otpremnina kod odlaska u mirovinu, neke jednokratne pomoći u slučaju smrti radnika, bračnog druga… – kazao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH za Faktor.
Što je sa radnicima čije branše nemaju potpisane kolektivne ugovore.
– Pa vrlo malo je takvih. Ako ne postoji kolektivni ugovor, pitanje otpremnina se može regulirati i pravilnicima unutar firmi – govori Smailbegović.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović objašnjava kako pitanje otpremnine kod odlaska u mirovinu nije propisano Zakonom o radu FBiH.
– Poslodavac prema Zakonu o radu nema obavezu isplate otpremnine kod odlaska u mirovinu radnika. Ovo pitanje se može propisati kolektivnim ugovorom i taj iznos varira u zavisnosti koja je djelatnost u pitanju. Međutim, tamo gdje radnici nisu obuhvaćeni kolektivnim ugovorom, nerijetka je situacija da prilikom odlaska u mirovinu ne dobiju otpremninu – kaže Šatorović.
Osvrnuo se i na javni sektor.
– Kada je riječ o javnom sektoru, otpremnine se ugovaraju u visini od tri do pet plaća radnika ili tri do pet prosječnih plaća Federacije BiH, zavisno šta je povoljnije za radnika – rekao je Šatorović.
Predsjednica Sindikata radnika trgovine BiH Mersiha Ferhatović-Beširović je kazala da ukoliko sektor nema kolektivni ugovor, da poslodavac nije obavezan, osim ako nije predviđeno pravilnikom, da radniku isplati otpremninu kod odlaska u mirovinu.
Dodaje kako radnici u trgovini obuhvaćeni kolektivnim ugovorom imaju pravo na otpremnine u visini tri minimalne plaće u FBiH.
Trenutno, minimalna plaća u FBiH iznosi 596 KM, prenosi Faktor.ba.
Scena.ba