Od 164 inovativna lijeka, koji su od 2019. do 2022. godine registrirani u zemljama Europske unije (EU), i samim tim dostupna pacijentima u tim državama, samo njih 14 na raspolaganju su oboljelima u Bosni i Hercegovini.
Kazala je to za Faktor Ana Petrović, direktorica Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.
“Stalno se priča – mi smo malo tržište. Slovenija je isto tako ima malo tržište, pa je prosjek dostupnosti inovativnih lijekova u toj državi 72. Europski prosjek je 74. Ne znam uvede li BiH godišnje jedan do dva nova lijeka. Kod nas od 2019. nije revidirana Lista lijekova Fonda solidarnosti, a upravo je ona glavni kanal ulaska novih lijekova u našu zemlju, jer se na na toj listi nalaze terapije za teške oblike karcinoma, melanoma, multipla skleroze, rijetkih bolesti, iako one kao takve nisu definirane kao teške bolesti…”, navodi Petrović.
Proces stvaranja novog lijeka, prema riječima sugovornice, izuzetno je težak i potrebno je u prosjeku oko deset godina da bi se dokazalo da je siguran za pacijenta.
“Samim tim financijska ulaganja u lijekove su veća. Zbog toga je i sve manje novih lijekova jer je teško sufinancirati nešto za što u konačnici niste sigurni da će doći do pacijenta. Ne zaboravite da je u tom procesu stavljanja lijeka na tržište relevantna regulatorna tijela, kao što su Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) i Europska agencija za lijekove (EMA) koje dodatno moraju potvrditi sigurnost i kvalitet lijeka za pacijenta što dodatno utječe na njegovu dostupnost oboljelima. Nadalje, inovativni lijek i kad se pusti u upotrebu njegovo djelovanje se i dalje prati”, kazala je Petrović.
Scena.ba