Bakir Izetbegović govorio je o podjeli BiH, OHR-u, odnosima s HDZ-om, Dodiku, Murphyju i mogućim koalicijama nakon izbora.
Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, gostovao je u emisiji “Plenum”, gdje je govorio o budućnosti Ureda visokog predstavnika, odnosima s međunarodnom zajednicom, HDZ-om BiH, Miloradom Dodikom, ali i mogućim koalicijama nakon izbora 2026. godine.
Komentirajući budućnost OHR-a, Izetbegović je rekao kako postoje različiti prijedlozi, uključujući model prema kojem bi mandat bio podijeljen između talijanskog i francuskog kandidata, ali da konačna odluka još nije donesena.
“Postoji prijedlog da se mandat podijeli, tako da po dvije godine obavljaju Talijan, a zatim Francuz. U svakom slučaju, OHR bi ostao, kao i bonske ovlasti”, rekao je Izetbegović.
Kritika međunarodne zajednice
Govoreći o ulozi međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, Izetbegović je ocijenio kako je ona mnogo pomogla zemlji, ali da je često bila previše popustljiva prema onima koji proizvode političke krize.
“Međunarodna zajednica je učinila ogromno za Bosnu i Hercegovinu, ali je pokazivala previše spremnosti na ustupke strani koja je izvršila agresiju i genocid. Kasnije je i odnos prema Miloradu Dodiku bio takav da su mu se pravili ustupci”, kazao je.
Na pitanje o odgovornosti SDA za stanje u zemlji nakon višedesetljetnog sudjelovanja u vlasti, Izetbegović je odbacio takve tvrdnje.
“SDA nije pravila probleme, nego je uvijek bila dio rješenja. Organizirali smo obranu zemlje, zatim obnovu, a u vrijeme vlade Fadila Novalića otvoreno je oko 100.000 novih radnih mjesta”, rekao je.
Posebno je kritizirao aktualnu vlast zbog zaduživanja, navodeći kako se vlast danas zadužuje milijardama maraka.
“Danas se vlast zadužuje milijardama maraka i da toga nema, teško bi se isplaćivale mirovine”, rekao je Izetbegović.
Govoreći o državnoj imovini, ponovio je kako je to pitanje, prema njegovu mišljenju, već pravno definirano odlukama Ustavnog suda BiH.
“Osnovni princip je da državna imovina pripada državi. Entitet nije država, nego dio države. Ne vidim razlog da se od toga pravi problem”, poručio je.
Odnosi s HDZ-om BiH
Komentirajući odnose s HDZ-om BiH i Draganom Čovićem, Izetbegović je ocijenio kako je hrvatska politika predugo vezana za partnerstvo sa SNSD-om.
“Mislim da HDZ predugo održava partnerstvo sa SNSD-om. Dodik koristi svoju agresivnu politiku, a HDZ zatim kroz tu situaciju pokušava ostvariti svoje političke ciljeve”, rekao je.
Ipak, naglasio je kako želi popravljanje odnosa.
“Vidjet ćemo hoće li gospodin Čović promijeniti pristup i početi više surađivati s nama nego s Dodikom. Naša ruka je pružena”, kazao je Izetbegović.
Na dodatno pitanje što konkretno znači relaksacija odnosa s HDZ-om, odgovorio je kako ona ne podrazumijeva jednostrane ustupke niti zaboravljanje ranijih sporova.
“Da se sve odradi što se odradilo i u ratu i poslije rata i ovo sad koketiranje s Dodikom, pa da se jednim odlaskom na Bajram to sve riješi? Naravno da nismo od jučer”, rekao je.
“Ako netko pravi problem u ovoj državi, to su ljevičari i Čović sa svojim nezrelim postupcima, sa svojim naglim popuštanjima, sa svojim kandidatima i tako dalje”, dodao je.
Govoreći o idejama trećeg entiteta i Herceg-Bosne, Izetbegović je upozorio kako takve inicijative mogu dodatno pogoršati odnose.
“To samo provocira drugu stranu. Zašto ponovno izložiti Hrvate i Bošnjake sukobu? To je katastrofa bila i za hrvatski narod”, rekao je.
PROČITAJTE JOŠ
Čović: Nikada građanstvo i unitarna BiH; Kad bih mogao napravio bih treći entitet
Podsjetio je i na inicijativu o proporcionalnoj zastupljenosti.
“Nagovarao sam Čovića da podrži proporcionalnu zastupljenost. To bi pomoglo i Hrvatima i Bošnjacima”, rekao je Izetbegović.
Odbacio Murphyjeve tvrdnje
Izetbegović je odbacio tvrdnje bivšeg američkog veleposlanika Michaela Murphyja o navodnim razgovorima SDA o podjeli Bosne i Hercegovine.
“Murphy je slagao tu stvar da bi odvukao pažnju, da bi napravio distrakciju”, rekao je.
Tvrdi kako su takve izjave uslijedile nakon reakcija na ranije izjave Sabine Ćudić.
“Upravo ta čudna izjava Sabine Ćudić ga je inicirala da slaže takvu stvar”, kazao je.
Naglasio je kako nikada nije bilo spremnosti za razgovore o podjeli zemlje.
“Nije se nama mogla u ratu podijeliti Bosna i Hercegovina, pa kome može pasti na pamet da pregovara o podjeli Bosne i Hercegovine?”, rekao je Izetbegović
Posebno je govorio o pitanju teritorijalnog integriteta države.
“Nikada ne smije srbijanska čizma, graničar, policajac ili vojnik zagaziti na teritorij Bosne i Hercegovine. Ako krenu u tom smjeru, to će sigurno dovesti do novog strahovitog konflikta”, poručio je.
O Dodiku i položaju Bošnjaka
Komentirajući političku poziciju Milorada Dodika, Izetbegović je ocijenio kako međunarodna zajednica godinama popušta pred njegovim potezima.
“Permanentno se povlače pred njim. Permanentno mu daju više nego što treba. Taj čovjek je izvan zakona. Za sve ljude u ovoj zemlji vrijedi zakon, samo za Dodika ne vrijedi. Morat će se na kraju krajeva ta stvar nekom silom riješiti. Pravosuđe i međunarodna zajednica će morati primijeniti zakone”, rekao je.
Govoreći o narativima koje, prema njegovim riječima, promiču Dodikovi lobisti, osvrnuo se i na posjet Željke Cvijanović Izraelu.
“To je narativ Dodikovih lobista. Pokušavaju etablirati priču da muslimani ugrožavaju kršćane i Židove u Bosni i Hercegovini”, rekao je Izetbegović.
U tom kontekstu iznio je i ocjenu položaja Bošnjaka.
“Ne dominiramo nikome. Naprotiv, živimo u aparthejdu u Republici Srpskoj i u dijelovima Federacije na jugu”, kazao je.
Koalicije i izbori 2026. godine
Na pitanje o mogućim postizbornim koalicijama, Izetbegović je rekao kako bi želio okupljanje stranaka koje smatra probosanskim blokom. Spomenuo je SBiH, SBB, DF i mogući NES.
“SBiH, SBB, DF, eventualno NES. Mene bi to radovalo”, rekao je.
Potvrdio je i mogućnost suradnje s HDZ-om, uz komentar kako se “treba pomirivati”. Nije odbacio ni suradnju sa SDP-om na državnoj razini.
“Neću bježati od toga, barem na državnoj razini, da se napravi jedan front koji bi mogao ponijeti probosanske politike”, kazao je.
Govoreći o kandidaturi Denisa Bećirovića, bio je kritičan.
“Probali su ljudi. Ja mislim da su iskustva vrlo loša s Trojkom. Bećirović je čovjek koji 28 godina nešto priča. Ja ne vidim da je on išta uradio”, rekao je Izetbegović.
Na kraju je izrazio očekivanje da će naredni izbori donijeti promjene, posebno kada je riječ o političkoj snazi SNSD-a.
“Nadam se da SNSD neće imati kapacitet kakav ima sada. Dok god je Dodik iznad zakona, ovoj zemlji neće biti dobro”, zaključio je Izetbegović, piše Federalna.
Scena.ba





