ODLUKA predsjednika Bidena da Ukrajini osigura protupješačke mine i dopusti korištenje dalekometnih raketa na teritoriju Rusije dolazi u trenutku kad ruska vojska ubrzava svoje napredovanje na liniji bojišnice, piše BBC u svojoj analizi ratne situacije.
Podaci Instituta za proučavanje rata (ISW) pokazuju da je Rusija u 2024. osvojila gotovo šest puta više teritorija nego u 2023. te napreduje prema ključnim ukrajinskim logističkim čvorištima u istočnoj regiji Donbasa.
Problemi u Kursku
U međuvremenu, iznenadni ukrajinski upad u rusku regiju Kursk nailazi na poteškoće. Ruske trupe uspjele su potisnuti ukrajinsku ofenzivu. Stručnjaci dovode u pitanje uspjeh te ofenzive, a jedan ju je opisao kao “stratešku katastrofu” s obzirom na manjak ljudstva s kojim se Ukrajina suočava.
Ovi događaji odvijaju se u vrijeme povećane neizvjesnosti zbog skorog početka drugog mandata Donalda Trumpa. Novoizabrani američki predsjednik obećao je okončati rat kad preuzme dužnost u siječnju, što izaziva strahove da bi mogao smanjiti buduću vojnu pomoć Ukrajini.
Rusko napredovanje u istočnoj Ukrajini
Tijekom prvih nekoliko mjeseci rata linija bojišnice brzo se pomicala, pri čemu je Rusija osvajala teritorij dok ju nije potisnula ukrajinska protuofenziva. No u 2023. nijedna strana nije ostvarila značajnije dobitke.
Međutim, novi podaci ISW-a sugeriraju da je situacija u 2024. povoljnija za Rusiju. ISW temelji svoju analizu na potvrđenim snimkama s društvenih mreža i izvješćima o kretanju trupa.
Podaci ISW-a pokazuju da su moskovske snage dosad ove godine zauzele oko 2700 kvadratnih kilometara ukrajinskog teritorija u usporedbi s 465 kvadratnih kilometara tijekom cijele 2023., što predstavlja gotovo šest puta veći napredak.
“Ukrajinska bojišnica mogla bi kolabirati”
Dr. Marina Miron, istraživačica obrane na King’s Collegeu u Londonu, izjavila je za BBC kako postoji mogućnost da bi istočna ukrajinska bojišnica “mogla kolabirati” ako Rusija nastavi napredovati ovim tempom.
Više od 1000 kvadratnih kilometara zauzeto je između 1. rujna i 3. studenoga, što sugerira da se ruski napredak ubrzao posljednjih mjeseci. Dva područja pod najvećim pritiskom ovog napredovanja su Kupjansk u regiji Harkiv i Kurahove, strateška točka prema ključnom logističkom središtu Pokrovsku u regiji Donjeck.
Kupjansk i područja istočno od rijeke Oskil oslobođeni su tijekom harkivske ofenzive 2022., ali Rusija je postupno ponovno zauzela taj teritorij. U nedavnom obavještajnom izvješću ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva navelo je da ruske snage pokušavaju probiti sjeveroistočne rubove grada.
Snimke objavljene 13. studenoga, koje je BBC potvrdio, podudaraju se s ovom analizom. Video prikazuje ruski konvoj oklopnih vozila koji je odbijen nakon što se približio na 4 km od ključnog mosta u Kupjansku, posljednjeg većeg cestovnog prijelaza u tom području.
Nategnuta linija obrane
Iako ti izvještaji ne znače nužno da je neko područje pod kontrolom, oni ukazuju na to koliko je ukrajinska obrambena linija napregnuta.
Drugdje, nakon ponovnog zauzimanja grada Vuhledara u listopadu – uzvišenog položaja iznad ključnih opskrbnih linija za koji je Moskva dvije godine vodila borbu – Rusija je preusmjerila resurse na Kurahove.
Ukrajinske snage koje brane grad zasad su uspjele odbiti napade s juga i istoka. No linija bojišnice postupno se približava, a Rusija prijeti i opkoljavanjem obrambenih snaga sa sjevera i zapada. Pukovnik Jevgenij Sasiko, bivši načelnik strateških komunikacija Glavnog stožera Ukrajine, rekao je da Rusija koristi “snažne čeljusti” oko bokova grada koje polako “melju” obranu dok ne kolabira.
Snimke iz grada koje je potvrdio BBC pokazuju masovno razaranje s ozbiljno oštećenim stambenim zgradama.
Rusi osvajaju teritorij, ali imaju brutalne gubitke
ISW zaključuje da Moskva sada kontrolira ukupno 110.649 kvadratnih kilometara u Ukrajini. Za usporedbu, ukrajinske snage zauzele su nešto više od 1171 kvadratni kilometar tijekom prvog mjeseca svoje ofenzive u Kursku – iako su ruske snage sada ponovno zauzele gotovo polovinu tog teritorija.
Unatoč teritorijalnim dobicima, rusko napredovanje dolazi uz ogromne gubitke.
Analiza BBC-ja Russian potvrdila je da je najmanje 78.329 vojnika poginulo otkako je Rusija pokrenula sveopću invaziju u veljači 2022., pri čemu su gubici Moskve od rujna do studenog ove godine više od jedan i pol puta veći nego u istom razdoblju 2023.
Ti gubici dodatno su pojačani pristupom “mlin za meso”, koji, prema tvrdnjama, preferiraju ruski zapovjednici šaljući valove regruta prema ukrajinskim položajima kako bi iscrpili trupe.
Unatoč ruskim napredovanjima, neki stručnjaci primjećuju da je stvarna brzina ofenzive još uvijek spora. David Handelman, vojni analitičar, sugerirao je da se ukrajinske trupe na istoku polako povlače kako bi očuvale ljudstvo i resurse umjesto da pate od šireg kolapsa.
Kockanje u Kursku
Ukrajina je u kolovozu pokrenula iznenadni upad u rusku regiju Kursk. Nije jasno zašto je Rusiji trebalo toliko vremena da odgovori na operaciju tijekom koje su trupe iz Kijeva brzo preuzele kontrolu nad nekoliko pograničnih zajednica.
Dr. Miron sugerirala je da je, iako bi Kremlj trpio domaći politički trošak sve dok upad traje, ruski Glavni stožer želio ukrajinske snage zadržati uz Kursk dok njihova vojska ostvaruje dobitke drugdje na bojišnici.
No sada je jasno da Moskva namjerava vratiti izgubljeni teritorij na vlastitom tlu. U regiji je raspoređeno oko 50.000 vojnika.
Provjerene snimke iz regije Kursk pokazuju da se vode žestoke borbe i da Rusija trpi značajne gubitke u ljudstvu i opremi. No podaci jasno pokazuju da se ukrajinska kontrola nad regijom smanjuje.
Od početka listopada ruski protunapadi vratili su oko 593 kvadratna kilometra teritorija u pograničnom području, pokazuju podaci ISW-a.
Taktička briljantnost i strateška katastrofa
Upad u Kursk isprva je bio velik moralni poticaj za Ukrajinu u vrijeme ozbiljnih nazadovanja, a smjelost operacije bila je podsjetnik na njezinu sposobnost da iznenadi i naudi neprijatelju. No dr. Miron rekla je da iako je upad u Kursk bio trenutak “taktičke briljantnosti”, to je bila i “strateška katastrofa” za Ukrajinu.
“Čitava ideja bila je možda steći neku političku prednost u potencijalnim pregovorima, ali i vojno zadržati ruske snage u Kursku kako bi se oslobodio Donbas. Umjesto toga, vidimo da su ukrajinske jedinice tamo vezane.”
Neke od najiskusnijih i najučinkovitijih ukrajinskih jedinica bore se u Kursku. Mehanizirane jedinice opremljene najmodernijom zapadnom opremom također sudjeluju u ofenzivi.
Ukrajinski čelnici nagovijestili su da se nadaju kako će upad natjerati Moskvu da preusmjeri dio svojih snaga iz istočne Ukrajine i usporiti tamošnje rusko napredovanje. Umjesto toga, stručnjaci kažu da je većina pojačanja premještena u Kursk iz dijelova Ukrajine gdje borbe nisu tako intenzivne.
“Prema ukrajinskim vojnicima s različitih dijelova bojišnice, ruske trupe koje pojačavaju Kursk uglavnom su povučene iz Hersona i Zaporižja”, rekao je za BBC Jurri Clavilier, analitičar kopnenih borbi iz Međunarodnog instituta za strateške studije.
“Borbe tamo nisu tako intenzivne kao na istoku. Neke ruske jedinice koje napadaju Harkiv također su preusmjerene u Kursk jer je Ukrajina tamo uspjela zaustaviti ruski napad”, dodao je.
Strah od Trumpa
Važnost teritorija za obje strane leži u prednosti koju donosi njihovoj poziciji u potencijalnim pregovorima. Iako se o mirovnim pregovorima nije razgovaralo, novoizabrani američki predsjednik Trump tvrdio je da bi mogao okončati rat u roku od 24 sata, ali nije rekao kako.
U Ukrajini i dalje vlada strah da bi Trump mogao smanjiti vojnu pomoć kako bi prisilio Kijev da sjedne za pregovarački stol. Predsjednik Volodimir Zelenski rekao je za Fox News u utorak da misli da će Ukrajina izgubiti rat ako dođe do smanjenja pomoći.
U utorak je Ukrajina prvi put ispalila američke dalekometne rakete na Rusiju, dan nakon što joj je Washington dao dopuštenje za to. Smatra se da je odluka djelomično donesena kako bi Ukrajina zadržala dio regije Kursk kao potencijalni adut u budućim pregovorima.
Dr. Miron rekla je za BBC da je rusko napredovanje osiguralo Moskvi jaču pregovaračku poziciju dok se novi Trumpov tim za vanjsku politiku priprema za preuzimanje dužnosti. “Ono što trenutno kontroliraju daje im određenu prednost”, rekla je. “Ako bi došlo do pregovora, sigurna sam da bi, kako ruska strana naglašava, ‘oni bili vođeni prema konfiguraciji bojišnice’.
“Iz ruske perspektive, imaju puno bolje karte od Ukrajinaca.”
Scena.ba