Lightning konektor zapravo je imao samo dvije zadaće: biti malen i biti siguran. Apple je razvio novi priključak za iPhone 5 , koji je u to vrijeme bio najveći, najtanji i najlakši iPhone koji je tvrtka ikada napravila.
Zbog toga je svaki milimetar prostora i miligram težine bio važan. Gotovo cijelo desetljeće Appleov glavni konektor bio je 30-pinski Dock konektor, koji je bio ogroman — otprilike četiri puta veći od standardnog mikro USB utikača. Dock Connector je također bio krhak i pomalo naporan.
Morali ste zataknuti kabel samo tako da biste dobili male kukice na kraju za pričvršćivanje na priključak. Nakon desetljeća Dock Connectora, Apple je trebao nešto bolje .
Kad je Apple predstavio Lightning na svom godišnjem jesenskom događaju 2012., čelnici tvrtke mnogo su govorili o tome koliko je mali. “S obzirom na dimenzije novog telefona i sve mogućnosti koje smo željeli dodati,” rekao je Bob Mansfield, tadašnji voditelj hardverskog inženjeringa u tvrtki, u unaprijed proizvedenom videu bez daha detaljno opisujući svaki aspekt telefona, “trebali smo upravljati prostorom unutar telefona vrlo pažljivo.” Phil Schiller, šef marketinga tvrtke, ponosno je prikazao slajd koji tvrdi da je Lightning 80 posto manji od Dock Connectora.
Tvrtka je također jasno razumjela zašto bi se mogao svidjeti običnim korisnicima. “Izdržljiviji je i puno lakši za korištenje,” rekao je Schiller uz blagi smijeh, “jer ga sada možete priključiti u bilo kojem smjeru; nije važno.” Dok je sve to govorio, vrtio je rukama naprijed-natrag, oponašajući uključivanje kabela. Svi znaju da nikad ne priključite USB kabel odmah prvi put; s Lightningom, niste mogli pogriješiti.
Godina je 2023. Novi zakon u Europskoj uniji nalaže da svi telefoni koji se prodaju u zemljama članicama moraju koristiti USB-C za fizičko punjenje, a Apple je priznao da će morati slijediti pravila. “Očito ćemo se morati pridržavati”, rekao je prošle godine trenutni šef marketinga Applea, Greg Joswiak . “Nemamo izbora.”

Do neke mjere, to je prirodan prijelaz. Apple je odigrao veliku ulogu u razvoju standarda USB-C, koji je prvi put predstavljen 2014. Apple je odmah dao sve od novog konektora: sljedeće godine je izdao novi 12-inčni MacBook koji je koristio USB-C i samo USB-C. “Tim je odlučio, ako ćemo ovdje imati priključak, napravimo najsvestraniji konektor koji smo ikada stavili u prijenosno računalo”, rekao je Schiller o USB-C priključku. “I sigurno jesu.”
No, vratimo se na trenutak u 2012., na događaj predstavljanja iPhonea 5. Dok je počeo objašnjavati situaciju iza Lightning konektora, Schiller je tvrdio da je, zapravo, veća promjena to što nam više ne trebaju kabeli kao prije. “Mnoge stvari koje smo radili preko žice sada radimo bežično”, rekao je. Bluetooth audio je mnogima zamijenio AUX kabel; ljudi su sinkronizirali svoje uređaje i datoteke putem Wi-Fi-ja, a ne uključivanjem telefona u iTunes. Uz to kao nadogradnju, Schiller je zatim… najavio novi sustav za kabele.
U to je vrijeme Schiller odbacio ideju bežičnog punjenja. “Potreba za stvaranjem drugog uređaja koji morate uključiti u zid zapravo je, za većinu situacija, kompliciranija”, rekao je u intervjuu za All Things Digital kad su ga pitali zašto iPhone 5 nema NFC ili bežično punjenje. Tek s iPhoneom 8 2017. Appleovi pametni telefoni prvi su dobili bežično punjenje, a do tada je Schiller znatno promijenio svoj stav. “Riječi ne mogu opisati koliko je ljepše jednostavno ga odložiti i uzeti u ruke kad god ga želite napuniti, a da nikada više ne morate priključiti kabel.” Rekao je da možda imate bežični punjač u spavaćoj sobi; rekao je da bi ih vaš lokalni kafić mogao staviti u svaki stol.
Praktički od tada kruže glasine da je Appleov krajnji plan napraviti iPhone potpuno bez portova . Zapravo nije daleko, nakon što smo izbacili priključak za slušalice i SIM ladicu. Posljednjih godina Apple je snažno reklamirao MagSafe kao sustav punjenja, a jedna od vodećih značajki iOS-a 17 — StandBy način rada — očito je djelomično osmišljena da navikne ljude na ideju da svoj telefon stave na stanicu za punjenje.
Na neki način, Lightning je bio jedini pravi dok nismo došli do USB-C. Možda je USB-C, barem na našim pametnim telefonima, samo slična usputna stanica na putu do uistinu izvrsnog bežičnog punjenja. Što ako ono što je sljedeće je da će bežično punjenje stvarno uzeti maha? Posljednjih tjedana vidjeli smo mnoštvo gadgeta koji prihvaćaju novi Qi2 standard , koji navodno bežično puni uređaje i brže i pouzdanije. Proizvođači dodatne opreme, veliki i mali, počinju prodavati jastučiće, stalke i druge stvari koje bežično pune više uređaja odjednom. I naravno, Apple, koji je praktički bio prisiljen instalirati USB-C priključak na svoje iPhone uređaje, ima puno razloga reklamirati MagSafe kao put budućnosti.
iPhone bez portova je loša ideja, barem za sada. Ali ako je ovo sve rad prema stvaranju tehnologije koja jednostavno radi , bežično punjenje se čini kao jasan korak u tom smjeru. Sve se to neće dogoditi odmah jer iPhone ima USB-C priključak. Ali ovo je sljedeća faza: univerzalni sustavi koji stvaraju manje otpada, uzrokuju manje glavobolja i jednostavno rade onako kako bi trebali. Lightning je pomogao da se jednostavno uključi u struju. Sada su Apple — i ostatak industrije — možda sve bliže potpunom odbacivanju priključka.