Roditelji oboljele djece za N1 tvrde da su njihova djeca dobila meningitis na KCUS-u, dok iz ove zdravstvene ustanove tvrde da to nije točno.
Iz KCUS-a kažu da su na odjel neonatologije primljena tri novorođenčeta koja su pokazivala simptome sustavne infekcije i meningitisa.
„Na temelju rezultata internog i eksternog nadzora, možemo sa sigurnošću potvrditi da nije došlo do bolničke infekcije. Uzročnik infekcije nije bolnički soj, već prirodni dio fiziološke flore crijeva, koji je visoko osjetljiv na antibiotike“, istaknula je prof. dr. Hajrija Maksić, v. d. glavne ravnateljice KCUS-a.
Oglasila se majka oboljele djevojčice za N1
Majka oboljele djevojčice za N1 ispričala je svoju stranu priče.
„Dijete je požutjelo, nije jelo i jecalo je. Odmah sam otišla u bolnicu Jezero i ondje su je hospitalizirali. Taj dan je bila hospitalizirana s dijagnozom sepse. Sljedeći dan odmah je dobila dijagnozu bakterijskog meningitisa. Nakon nekoliko dana meningitis je prerastao u gnojni meningitis. Liječnici neonatologije dali su svoj maksimum da spase živote. Svaka beba ima teška oštećenja mozga, sada se borimo s neurokirurzima. Prognoze nisu dobre ni za jedno dijete. Bol i tuga koje osjećamo su neopisivi, teško nam je o tome govoriti. Zamislite što nas tek čeka. Teško je ne primijetiti demanti KCUS-a. Vjerujem da su učinili kako su naveli u svom demantiju: ‘Interni nadzor obuhvatio je višekratno uzimanje mikrobioloških uzoraka od 17. do 23. siječnja 2025. godine, kako na Klinici za ginekologiju i porodništvo, tako i na Klinici za pedijatriju.’ No, 17. siječnja ta su djeca već bila u bolnici na liječenju. Posljedica te bakterije je meningitis. Prvo se razvila sepsa, pa iz sepse meningitis, a zatim gnojni meningitis. Znam da sve majke i očevi žele zahvaliti svim liječnicima neonatologije i medicinskim sestrama, kao i infektolozima i ostalim liječnicima koji ulažu veliki trud u liječenje te djece. Problem je u Klinici za ginekologiju i porodništvo. Najveće razočaranje je demanti koji nema veze sa stvarnošću i ne podudara se s činjenicama“, kazala je ona za N1.
Ispovijest druge majke
Još jedna majka govorila je za N1. I ona je razočarana zbog onoga što je KCUS naveo u priopćenju za javnost.
„Osim sve muke koju prolazimo, još je tužnije gledati njihove stalne demantije na ovu temu. Rodila sam se 7. siječnja na Klinici za ginekologiju i porodništvo, sve je prošlo uredno i sutradan su nas otpustili iz bolnice s ocjenom 10/10. Nakon nekoliko dana primijetili smo promjene kod djeteta. Požutjelo je, odbijalo hranu, jecalo i imalo trenutke ukočenosti. Nakon pregleda na Jezeru, dijete su odmah zadržali na neonatologiji, a sutradan smo saznali da mu je dijagnosticirana sepsa s meningitisom. Već skoro osam tjedana čekamo bilo kakav napredak, no djeca su u vrlo ozbiljnom stanju s teškim oštećenjima mozga. Svaki sat je bitan, a oni odgađaju sastanke jer ni sami ne znaju što učiniti po tom pitanju, dok nas istovremeno uvjeravaju da su se već susretali s ovim problemom“, navela je ona za N1.
Iz KCUS-a su naveli da se, prema podacima iz medicinske literature, primarna novorođenačka sepsa javlja u 2-8 na 1000 živorođene djece, dok se meningitis javlja u 10-15 % tih slučajeva.
„KCUS je posvećen pružanju sigurne i kvalitetne zdravstvene usluge svim pacijentima. Zahvaljujemo medijima i javnosti na razumijevanju i kontinuiranoj podršci. Pozivamo sve medije da izvještavaju odgovorno i točno, kako bi se spriječilo širenje panike i dezinformacija među stanovništvom“, zaključila je prof. dr. Maksić.
Scena.ba