Prvi satelit od planiranih 50, koji će sačinjavati konstelaciju FireSat, lansiran je raketom SpaceX-a Falcon 9 u sklopu misije Transporter-13 protekloga petka iz kalifornijske svemirske baze Vandenberg. Iz Googlea je potom objavljeno da je njihov teret uspješno umetnut u željenu orbitu te da se javio kontroli misije, čime je službeno pokrenut projekt FireSat, prvi s ciljem satelitskog praćenja nastanka manjih šumskih požara u stvarnom vremenu.
Testiran roštiljanjem
Danas, kažu iz Googlea, vatrogasci i vlasti diljem svijeta ovise o satelitskim snimkama loše rezolucije, koje se osvježavaju nekoliko puta na dan. Njihov projekt ima za cilj to promijeniti na način da će konstelacija FireSat davati fotografije ciljanih područja u visokoj rezoluciji i osvježavati ih svakih 20 minuta, što znači da će šumski požari moći biti otkriveni na vrijeme, dok su još maleni. Procjena je da će se požar moći otkriti ako je zahvatio površinu od tek oko 5×5 metara, pa će nadležni o tome moći biti obaviješteni kako bi pravovremeno mogli reagirati.

Na analizi snimaka bit će angažirani modeli umjetne inteligencije, s ciljem preciznijeg odvajanja nasumičnih podataka iz okoliša od onih bitnih koji sugeriraju nastanak požara. Tijekom dugotrajnog treniranja modela bilo je ključno “povući crtu” između podataka koji znače stvarni požar i nečega što može biti tek pogrešno očitan piksel na senzoru. Treniranje je obavljano i uz pomoć zrakoplova, koji su nosili senzore poput onih na satelitima, a primjerice u jednom je testu član tima imao zadatak zapaliti roštilj u dvorištu, dok ga je senzor iz zrakoplova iznad pokušao otkriti – što je prošlo uspješno, kažu iz Googlea.
Projekt FireSat rezultat je suradnje organizacija Google Research, Muon Space, Earth Fire Alliance i Moore Foundation, a s 13 milijuna dolara financira ga dobrotvorni odjel Google.org. Za izgradnju kompletne konstelacije od planiranih 50 satelita bit će potrebno nekoliko godina.