Ljuske jajeta vrlo su korisne, posebice za sobne biljke jer sadrže kalcijev karbonat koji jača strukturu biljaka. Naime, sva su jaja sastavljena od hranjive tvari i sadrže kalij i fosfor.
Frank McDonough, stručnjak za botaničke informacije u Arboretumu u Los Angelesu, preporučuje dodavanje zdrobljenih ljuski jaja svim biljkama ili vrtovima u kojima se domaći kompost koristi kao gnojivo.
‘Nema nedostataka’, kaže McDonough, dodajući da je DIY kompost bez ljuske jaja često previše kiseo za povrtnjak. Visoka kiselost može smanjiti način na koji biljka uzima hranjive tvari i nepovoljno utjecati na usjev.
Kako ljuske jajeta točno pomažu biljkama?
Primarni sastojak ljuske jaja, kalcijev karbonat, posebno cilja na trulež na kraju cvjetanja. To je propadanje plodova na određenim biljkama poput rajčice zbog nedostatka kalcija – nešto što postaje vidljivo tek kada voće i povrće počne sazrijevati. Kod rajčice se, primjerice, može pojaviti voda ili tamne mrlje na dnu ploda, što će s vremenom uzrokovati njegovo truljenje i propadanje. Ovo se ne može ispraviti nakon što se pojavi, piše Reader’s Digest.
Ovaj problem može se izbjeći na dva načina: redovitim zalijevanjem (s točno potrebnom količinom vode kako bi se izbjegli dehidracija i truljenje korijena) i povećanjem kalcija u tlu. Ovo posljednje rješenje je mjesto gdje ljuske jaja i gnojivo od ljuski jaja dolaze u igru, kako u vrtu tako i u sobnim biljkama.
Od čega se pravi gnojivo od ljuske jajeta?
Jedini sastojak DIY gnojiva od ljuski jaja je ljuska jajeta. Čišćenje, sušenje i usitnjavanje ljuski pomoći će u postizanju najboljih rezultata. To je zato što ljusci jajeta treba neko vrijeme da se razgrade, pa će se ti manji komadići brže pokvariti i učiniti hranjive tvari dostupnijima biljkama.
Za koje su biljke dobre ljuske jaja?
Dok ljuske jaja mogu koristiti raznim biljkama, stručnjaci za poljoprivredu kažu da su posebno dobre za rajčice, koje su posebno osjetljive na trulež cvjetanja i mogle bi iskoristiti dodatni kalcij u borbi protiv nje.
Ljuske jaja također pomažu u snižavanju pH razine tla i stvaraju alkalniju okolinu, što mnoge biljke za proizvodnju usjeva preferiraju. Koje? Patlidžan, paprika, brokula, cvjetača i lisnato povrće, da spomenemo samo neke.
Budući da je potrebno neko vrijeme da se ljuske razgrade, Uyterhoeven preporučuje primjenu gnojiva od ljuski jajeta u vrtu ili sobnim biljkama samo dva puta godišnje – u jesen i proljeće.
S kojim biljkama ovo ne biste trebali isprobati?
Gnojivo od ljuski jajeta ne treba dodavati biljkama koje vole kiselo tlo, poput borovnica. Biljke ericaceous kao što su planinski lovor, pieris i azaleje također spadaju u tu kategoriju. U ekstremnim slučajevima, niska kiselost biljaka može utjecati na njihovo cjelokupno zdravlje i/ili rezultirajući urod.
Hortikulturisti kažu da bi bila potrebna značajna količina ljuski jajeta da bi se stvarno utjecalo na kiselost tla.
Kako napraviti gnojivo od ljuske jajeta
Baš kao rižina voda za biljke, izrada gnojiva od ljuske jajeta nevjerojatno je niskotehnološka i super jednostavna. Evo što je potrebno napraviti:
- Nakon upotrebe isperite ljuske jaja. Uklanjanje ostataka jaja smanjuje rizik od privlačenja stvorenja.
- Suhe ljuske jaja. Ostavite ih na radnoj plohi dan-dva, stavite u zamrzivač preko noći (ili dulje) ili ih pecite na plehu u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva oko 20 minuta. Sve ove tehnike olakšavaju mrvljenje ljuski.
- Zdrobite ljuske jaja. To možete učiniti rukama ili tako da ih stavite u plastičnu vrećicu i valjkom za tijesto napravite što manje komade. Tarionik i tučak, procesor hrane ili mlinac za kavu također će obaviti posao. (Mlinac za kavu će ih približiti prahu.)
- U kompost ili rupe za sadnju dodajte 1-2 žlice izmrvljenog ili praškastog gnojiva od ljuske jajeta. Mjerenja ne moraju biti pretočna, ali izbjegavajte sloj ljuske jajeta pri korijenu. Vodite računa o ravnoteži i drenaži.
Sadite kao i obično. - Za postojeće biljke ili jednostavno za obogaćivanje tla, dodajte kompost s ljuskom jajeta na vrh zemlje ili lagano dodajte ljusku jajeta oko baze biljke.
- Kao što je navedeno, ovo možete isprobati na raznim sobnim i vanjskim biljkama
Scena.ba