SUKOB američkog predsjednika Donalda Trumpa s lokalnim vlastima u Los Angelesu, do kojeg je došlo nakon izbijanja masovnih prosvjeda zbog privođenja migranata, predstavlja potencijalno opasnu prekretnicu za američku demokraciju.
Sukobi, paljenje auta, pljačke…
Prosvjedi su započeli u petak, nakon što su pripadnici migracijske i carinske službe (ICE) po nalogu Trumpa pokrenuli opsežne racije i uhićenja migranata. Prosvjedi su ubrzo eskalirali u sukobe s policijom, paljenje vozila i pljačku.
My feed is FLOODED with California Democrats saying Donald Trump is only trying to make a spectacle of Los Angeles by calling in the National Guard
— Wall Street Apes (@WallStreetApes) June 8, 2025
ARE THEY INSANE??
1) ICE Protestors throwing bricks at federal officers
2) Protesters lighting LA on fire
3) Protestors breaking… pic.twitter.com/8DQ1wa2qcq
Trump je potom odlučio aktivirati Nacionalnu gardu, te je poslao 2000 gardista u Los Angeles. Radi se o potezu koji se uz nekoliko povijesnih iznimki donosi isključivo uz odobrenje guverner savezne države, u ovom slučaju demokrata Gavina Newsoma. Njegov potez izazvao je pravni spor i tužbu države Kalifornije. Stručnjaci smatraju da se zbog nepostojanja opravdanih uvjeta za aktivaciju ovim potezom krši nekoliko ključnih pravnih principa.
Nije poslana samo Nacionalna garda, nego i marinci
Osim pripadnika garde, kojih je u Los Angelesu trenutno oko 2100, Trump je mobilizirao i 700 marinaca. Američki ministar obrane Pete Hegseth izjavio je danas da će američki marinci biti raspoređeni u Los Angelesu na razdoblje od 60 dana. I tu se radi o pravno upitnom potezu.
Iako oni nemaju ovlasti za uhićenja i zaduženi su isključivo za zaštitu savezne imovine i osoblja, slanje ovako elitne postrojbe u Los Angeles predstavlja i opasnu razinu militarizacije. Radi se o nečemu protivnom američkim demokratskim tradicijama jer vojska nije namijenjena za policijske zadatke na domaćem tlu.
New York Times je, analizirajući poteze Trumpove administracije, objavio da je teško izbjeći zaključak da aktualni predsjednik traži sukob na američkim ulicama.
“Ovo je samo najava onoga što dolazi”
No Trumpu je očito bilo važno pokazati odlučnost u provođenju svoje migracijske politike kako bi ostvario svoja predizborna obećanja o masovnim deportacijama i “vraćanju reda” na američke ulice. U jednom je navratu rekao kako su prosvjednici životinje i da Ameriku napadaju strani neprijatelji koji žele potaknuti invaziju.
>> Trump: Napadaju nas strani neprijatelji. Žele potaknuti invaziju
Guverner Kalifornije Gavin Newsom najavio je tužbu protiv administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog slanja Nacionalne garde u Los Angeles bez suglasnosti države

“Ovo je samo najava onog što dolazi. Ovdje se ne radi o Los Angelesu per se. Radi se o svima nama danas. O tebi, meni, svima koji ovo gledaju. Uvjeravam vas. Taj tip je izvan kontrole. Donald Trump je trenutno izvan kontrole”, rekao je guverner.
Zadnji put ovakvo nešto je bilo prije 60 godina
Posljednji put je predsjednik samostalno, bez pristanka guvernera, aktivirao Nacionalnu gardu 1965. godine. Tada je Lyndon B. Johnson poslao gardu u Alabamu kako bi zaštitio sudionike povijesnog marša za građanska prava.
Radi zaštite ljudskih prava isto je u dva navrata napravio John F. Kennedy. Posebno je poznat slučaj iz 1963., kada je Kennedy mobilizirao gardu kako bi omogućio upis crnačkih studenata na Sveučilište Alabama.
Kovačević: Ovo je korak prema građanskom ratu
Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević za Index govori da je ovo sušta suprotnost onome što su radili Kennedy i Johnson.
“Oni su angažirali gardu da štiti ljudska prava crnaca koja su bila ugrožena djelovanjem pojedinih država. Trump koristi Nacionalnu gardu da bi onemogućio prosvjede u interesu zaštite ljudskih prava. On zloupotrebljava moć predsjednika i očito je da je u osvetničkom pohodu protiv onih država u kojima nije pobijedio na izborima”, rekao je.

“Ovo je jedan korak prema građanskom ratu u Americi. Jasno je da nezdrava polarizacija nije sama po sebi dobra, Trump svoje predsjedničke ovlasti ne koristi s ciljem smanjivanja polarizacije nego upravo suprotno. Ovo ima dalekosežne posljedice”, objasnio je.
Los Angeles ima posebnu težinu
Odabir Los Angelesa za demonstraciju sile ima posebnu težinu s obzirom na njegovu demografsku i političku specifičnost. Los Angeles je jedan od najvećih američkih gradova u kojem manjine čine većinu stanovništva.
Povijest Los Angelesa obilježena je dubokim rasnim, socijalnim i političkim napetostima, a najdramatičniji primjer toga su neredi iz 1992. godine, koji su izbili zbog policijskog premlaćivanja Rodneyja Kinga.
Neredi su izbili nakon što su četiri bijela policajca oslobođena optužbi za brutalno premlaćivanje Afroamerikanca Rodneyja Kinga. Premlaćivanje je snimljeno i emitirano na televizijama, a presuda je izazvala masovne prosvjede, koji su prerasli u nasilje, pljačku i palež. Tijekom šest dana nereda poginulo je više od 60 ljudi, a više od 2.000 je ozlijeđeno.
Nastavak šireg sukoba
Slanjem Nacionalne garde i marinaca bez pristanka lokalnih vlasti, Trump ne testira samo granice predsjedničkih ovlasti već i otvara pitanje budućnosti američkog federalizma, što može dovesti do najdublje institucionalne krize u modernoj povijesti SAD-a.
Upozorio je na to i demokratski senator Bernie Sanders na X-u. Sanders je poručio da Trumpovi potezi nemaju veze s imigracijom, već predstavljaju još jedan pokušaj koncentriranja moći u vlastitim rukama.
A word about what’s going on in Los Angeles: pic.twitter.com/cqdzuYqJ15
— Bernie Sanders (@BernieSanders) June 10, 2025
“On poziciju predsjednika tumači kao da je riječ o apsolutnom monarhu”
Trumpovo potkopavanje demokratskih normi stoga stvara atmosferu u kojoj su sukobi i ozbiljna destabilizacija realna prijetnja. Analitičari i povjesničari upozoravaju da je zemlja suočena s ogromnim rizicima.
Kovačević govori da sada nije moguće sa sigurnošću predvidjeti što će se dogoditi, ali i da je sasvim jasno da Trump vlast, osim za bogaćenje, zloupotrebljava i za eliminaciju političkih protivnika.

“Jasno je da institucije Trumpu nisu važne. On instituciju predsjednika tumači kao da je riječ o apsolutnom monarhu koji može donositi zakone umjesto Kongresa i koji svoju volju provodi neovisno o sudovima. Trump je tipični populistički vođa koji polazi od pretpostavke da je izborni legitimitet jedini kriterij u obnašanju dužnosti.
On u tome nije jedinstven, nije jedini takav vladar, ali je zabrinjavajuće da se tako nešto događa u prvoj modernoj demokraciji. Amerika je na rubu građanskog rata, a Trump će, ako bude uspješan u naumu, preobratiti prvu modernu demokraciju u autokraciju”, rekao je.
Želi SAD iz 19. stoljeća
Kaže da Trump svojom zadaćom smatra odstranjivanje bilo kakvog utjecaja dosad dominantne američke ideologije liberalnog internacionalizma i da želi učiniti Ameriku kakva je nekad bila.
WATCH: An LAPD officer beat the CRAP out of a rioter who was hitting a police horse
— Gabriela Iglesias🇺🇲 (@iglesias_gabby) June 11, 2025
MORE OF THIS! AssauIting officers and their horses should be met with HUGE force! pic.twitter.com/gtjAfJqKdW
“To je bijela, protestantska zemlja u kojoj bijelci vladaju nad crncima i drugim manjinama. To je i vladavina ekspanzionizma u smislu teritorijalnog proširenja. Radi se o SAD-u iz 19. stoljeća.
Trump je naučio neke stvari iz prvog mandata i sad uspješnije administraciji nameće osobne odluke, a i okružio se suradnicima koji ga podržavaju s istom odanošću kakvu suradnici pokazuju sjevernokorejskom vođi Kim Jong-unu. To osigurava provedbu njegove volje, koja je usmjerena na osvetu protiv svih država u kojima nije dobio većinu na izborima”, rekao je Kovačević.
Scena.ba