Luksemburg ima najviše potrošačke cijene među zemljama Europske unije, i to čak 52 posto više od prosjeka EU. Konkretno, obrazovanje je u ovoj zemlji skuplje nego bilo gdje drugo u EU, sa 276 post iznad prosjeka.
Ova mala država zapadne Europe u isto vrijeme ima najviše prosječne plaće – oko 47,2 eura po satu, te predstavlja centar financijsko-tehnoloških usluga na Starom kontinentu, prema podacima Eurostata.
Po ovom kriteriju, Danska je druga sa 42 eura po satu, Norveška treća sa 41,7, a Island četvrti s 39,5 eura. Nasuprot njima, na dnu ljestvice su Bugarska sa prosječnom satnicom od 8 eura, zatim Rumunjska s 10,4, Latvija s 10,7, i Mađarska s 11 eura po satu.
Na drugom kraju liste po skupoći, Rumunjska ima najniže cijene u cijelom euro bloku, s 46 posto ispod prosjeka EU. Ova zemlja ima zdravstvene troškove 70 posto ispod europskog prosjeka, a cijene obrazovanja 62 posto ispod prosjeka. Međutim, ima i drugi najniži medijalni godišnji prihod po glavi stanovnika, nakon oporezivanja – 6.568 eura, piše Biznis.
Irska na listi najskupljih
Zanimljivo je da je druga na listi najskupljih zemalja Irska. Država koja je do prije nekoliko desetljeća smatrana jednom od siromašnijih u zapadnom dijelu Europe. Međutim, dosta toga se u međuvremenu promijenilo zahvaljujući ekspanziji informacijsko-tehnološkog sektora u zemlji i privlačenju velikih multinacionalnih kompanija vrlo niskim stopama oporezivanja.
Irska ima cijene 45 posto iznad prosjeka cijele EU.
Na trećem mjestu je Danska, s 43 posto višim cijenama, na četvrtom je Finska s 28 posto skupljim proizvodima, a zatim Nizozemska i Švedska s po 22 posto iznad proseka EU.
Gledajući kompletnu listu zemalja EU, cijene imaju tendenciju da budu više u zapadnim zemljama s većim životnim standardom i višim prihodima.
Relativne prosječne cijene su određene valutom potrebnom za kupovinu istog obujma proizvoda u različitim zemljama, izračunane na osnovu stvarne individualne potrošnje dobara i usluga i tečaja u svakoj zemlji pojedinačno.
Scena.ba