Pčele bez žalaca koje uglavnom žive u tropskim i suptropskim krajevima, proizvode znatno manje meda od medonosnih pčela koje se najviše uzgajaju, no med koji proizvode znatno je zdraviji.
Istraživači s australskog Sveučilišta u Queenslandu, otkrili su da je med pčela bez žalaca jedinstveno bogat rijetkim šećerom, zvanim trehaluloza, koji može imati prednosti u rasponu od niskog ranga na glikemijskom indeksu (GI) do pokazivanja antioksidativnih svojstava.
Ovo otkriće moglo bi podržati rast tržišta meda pčela bez žalaca i u konačnici omogućiti zdravije slastice svih vrsta, tvrde znanstvenici.
Slično poznatoj europskoj medonosnoj pčeli, pčele bez žalca formiraju kolonije koje se sastoje od jedne matice o kojoj se brine više radnika za ishranu koji proizvode i skladište med od nektara koji sakupe.
U tropskim i suptropskim područjima svijeta poznato je više od 600 vrsta pčela bez žalaca. Autohtoni narodi ovih regija često su smatrali da pčelinji med ima terapeutska svojstva.
“Imali smo gostujuću istraživačicu iz Malezije, Norhasnidu Zawawi, koja je bila zainteresirana za analizu šećera u medu pčela bez žalaca”, kaže dr. Natasha Hungerford, viša znanstvena suradnica i organska kemičarka, koja je vodila analizu.
Tim, sa Sveučilišta Putra Malaysia u Serdangu, prikupio je uzorke meda od dvije vrste pčela bez žalaca iz Malezije, dvije iz Australije i jedne iz Brazila.
“Kada smo okarakterizirali šećere koje je med sadržavao, iznenadili smo se. Pronašli smo veliku količinu disaharida koji nije odgovarao niti jednom od uobičajenih standarda za šećere u hrani”, kaže dr. Hungerford.
Misteriozni spoj bio je dominantni disaharid u svakom uzorku meda. Nakon izolacije šećera i provođenja daljnjih analitičkih testova, tim ga je identificirao kao trehalulozu.
Unatoč tome što je blizak kemijski rođak konzumnog šećera (saharoze), trehaluloza ima vrlo različite zdravstvene učinke zbog puno sporije razgradnje na glukozu i fruktozu u probavnom sustavu i ravnomjernijeg porasta glukoze u krvi u krvotoku. Osim što ima nizak GI 2 i potencijalni je antioksidans, trehaluloza vjerojatno ne uzrokuje karijes, ali ipak ima sladak okus.
Studiju objavljenu u časopisu Scientific Reports možete pronaći na ovoj poveznici.