Italija želi da nastavi da “radi svoj dio” u borbi protiv klimatskih promjena, ali je pragmatičan pristup neophodan za zaštitu životne sredine, rekla je premijerka Giorgia Meloni u srijedu u svom obraćanju na samitu COP29 u Bakuu, u Azerbejdžanu, javila je Ansa.
– Potreban nam je izbalansiran energetski miks da bismo favorizovali proces tranzicije. Moramo koristiti sve raspoložive tehnologije – rekla je premijerka.
Premijerka je naglasila da su “ambiciozni ciljevi” zacrtani na klimatskoj konferenciji COP28 u Dubaiju u januaru, a “za postizanje ovih ciljeva potrebna je saradnja svih, počevši od najvećih emitera stakleničkih plinova i adekvatne finansijske podrške”.
– Rad na vrijednom kompromisu zahtijeva podjelu odgovornosti i prevazilaženje podjela između razvijenih zemalja i ekonomija u usponu i razvoju – kazala je premijerka.
Meloni je podsjetila da Italija već izdvaja za Afriku većinu budžeta od preko četiri milijarde eura svog klimatskog fonda i da će nastaviti podržavati inicijative poput Zelenog klimatskog fonda i Fonda za gubitke i štete.
Međutim, naglasila je premijerka, prioritet za dekarbonizaciju je vođenje računa o održivosti “naših proizvodnih i društvenih sistema”.
– Moramo zaštititi prirodu sa ljudima u njenoj srži, pristup koji je previše ideološki, a ne pragmatičan rizik da bi nas skrenuo s puta uspjeha – rekla je ona u svom govoru.
Meloni je napomenula da u ovom trenutku ne postoji alternativa fosilnim gorivima, ali “trebamo imati realnu viziju”, pozivajući na uravnotežen proces tranzicije.
– Moramo koristiti svu raspoloživu energiju, a ne samo obnovljive – istakla je premijerka, uključujući “biogoriva i nuklearnu fuziju” koja bi “mogla proizvesti čistu, sigurnu i neograničenu energiju”.
Italija je, nastavila je premijerka, “na čelu nuklearne fuzije i u okviru našeg predsjedavanja G7 organizovali smo prvi sastanak Svjetske grupe za energiju fuzije pod pokroviteljstvom Međunarodne agencije za atomsku energiju, namjeravamo ponovo pokrenuti ovu tehnologiju, koja bi mogla promijeniti igru jer može pretvoriti energiju iz geopolitičkog oružja u široko dostupan resurs.”
– Radimo na novoj energetskoj diplomatiji da umnožimo mogućnosti za saradnju globalnog severa i globalnog juga – zaključila je Meloni, piše Fena.
Scena.ba