Na američkim solarnim elektranama otkriveni su skriveni kineski “prekidači za gašenje”, što je izazvalo pozive britanskom ministru energetike Edu Milibandu da odmah zaustavi implementaciju obnovljivih izvora energije.
U četvrtak je tajnik za energiju pozvan da odmah “zaustavi” zelenu energetsku ofenzivu i provjeri jesu li i britanske solarne elektrane izložene sličnom riziku.
Prema agenciji Reuters, u SAD-u su otkriveni dijelovi koji uključuju mobilne radijske uređaje sposobne za daljinsko isključivanje opreme, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost za sigurnost elektroenergetske mreže.
Sporni dijelovi pronađeni su unutar pretvarača energije koje su proizvele neimenovane kineske tvrtke. Pretvarači su ključna karika između solarnih ili vjetroelektrana i elektroenergetske mreže jer pretvaraju proizvedenu električnu energiju u oblik pogodan za distribuciju.
Jedan izvor izjavio je za Reuters da bi ugrožavanje takve opreme Kini omogućila izazivanje prekida struje na Zapadu, nazivajući to “ugrađenim načinom za fizičko uništenje mreže”.
Kina je ove tvrdnje odbacila kao klevetu, no otkriće je izazvalo uzbunu u američkoj vladi i vjerojatno će pokrenuti slične provjere u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Zabrinutost u Britaniji zbog kineske opreme
Andrew Bowie, laburistički ministar u sjeni za energetiku, izjavio je u četvrtak da bi ova “zabrinjavajuća otkrića” trebala biti ozbiljan signal za gospodina Milibanda te je zatražio hitnu istragu.
“Već smo znali za zabrinutost koju su izrazili Ministarstvo obrane i sigurnosne službe u vezi s mogućom nadzornom tehnologijom na kineskim vjetroturbinama, ali s obzirom na kinesku dominaciju u solarnom sektoru, ova nova saznanja još su alarmantnija”, rekao je.
“Milibandova „Made in China“ tranzicija – čista energija nauštrb svega ostalog – prijetnja je našoj nacionalnoj sigurnosti i ismijava njegove tvrdnje o energetskoj neovisnosti.
“Nužno je odmah zaustaviti implementaciju i provesti reviziju kako bi se osigurala sigurnost našeg energetskog sustava”, tvrdi.
Jedan industrijski izvor izjavio je da britanske solarne farme koriste pretvarače proizvođača iz Kine, SAD-a, Njemačke i Izraela.
Glasnogovornik britanske vlade poručio je:
“Nikada nećemo dopustiti da bilo što ugrozi našu nacionalnu sigurnost. Iako ne komentiramo pojedinačne slučajeve, naš energetski sektor podložan je najstrožim sigurnosnim provjerama”
Chris Hewett, izvršni direktor udruženja Solar Energy UK, rekao je:
“Ako se potvrdi da ovi pretvarači postoje u Ujedinjenom Kraljevstvu – što zasad nije utvrđeno – i ako su optužbe istinite, mogu se brzo zamijeniti. Treba istaknuti i da solarna energija pomaže UK da se oslobodi ovisnosti o fosilnim gorivima iz nestabilnih režima, jača našu energetsku sigurnost i smanjuje troškove”, istaknuo je.
Kineska dominacija u sektoru solarne energije
Kineske tvrtke dominiraju globalnim tržištem pretvarača, baterija i solarnih panela, a njihova se oprema široko koristi širom svijeta.
To je izazvalo zabrinutost, posebice jer je kinesko sudjelovanje u britanskoj energetskoj infrastrukturi već pod povećalom.
Prema podacima Wood Mackenzieja, kineske firme drže polovicu svjetskog tržišta solarnih pretvarača. Dvije tvrtke – Huawei i Sungrow – kontrolirale su više od 50 posto tržišta 2023. godine.
Europsko udruženje proizvođača solarne opreme procjenjuje da više od 200 gigavata (GW) solarnih kapaciteta u Europi ovisi o kineskim pretvaračima – što odgovara kapacitetu 200 nuklearnih elektrana.
“To znači da je Europa efektivno prepustila daljinsku kontrolu nad velikim dijelom svoje elektroenergetske infrastrukture”. izjavio je Christoph Podewils, glavni tajnik udruženja.
Samo kontrola nad 3 do 4 GW kapaciteta mogla bi izazvati potpuni kaos na kontinentu.
Nedavni nestanci struje u Španjolskoj i Portugalu, smatra se, počeli su gubitkom svega 2 GW proizvodnog kapaciteta.
Utišane sumnje i sukob u SAD-u
Reuters navodi da su kineski pretvarači u SAD-u u studenome bili daljinski isključeni, što je izazvalo sukob između kompanije iz Teksasa i njenog kineskog dobavljača, tvrtke Deye iz Zhejianga.
Nije jasno je li taj incident povezan s otkrićem skrivenih komponenti, niti postoji sugestija da je Deye postupao zlonamjerno.
Američko Ministarstvo energetike bilo je upoznato s oba slučaja, ali ih ranije nije javno komentiralo.
Glasnogovornik je izjavio da ova otkrića ne ukazuju nužno na “zlonamjernu namjeru”, ali je dodao:
“Ključno je da kupci potpuno razumiju mogućnosti proizvoda koje nabavljaju”
Sada se očekuje da će američke elektroenergetske kompanije početi uvoditi zabranu kineske opreme u infrastrukturi mreže, slično zabrani kineske telekomunikacijske opreme, osobito one proizvedene od strane Huaweija, zbog straha od špijunaže.
Huawei je uvijek negirao da predstavlja sigurnosnu prijetnju.
Ranije ove godine, Ministarstvo obrane UK također je izrazilo zabrinutost zbog kineske tvrtke Mingyang Smart Energy, koja je angažirana za isporuku turbina za vjetroelektranu Green Volt uz obalu Škotske.
Prema službenicima ministarstva, ovaj ugovor kineskim inženjerima daje “legitiman izgovor za posjet u bilo kojem trenutku” zbog održavanja, što je izazvalo strahove da bi mogli iskoristiti pristup za instalaciju špijunske opreme ili manipulaciju sustavima.
Scena.ba