Kina se svim silama pokušava probiti na europskom tržište vjetro energije. Odskočnu dasku za to je pronašla u zemljama zapadnog Balkana gdje očito, s korumpiranim političarima može sklapati sumnjive poslove.
Tako je u Bosni i Hercegovini „izrastao“ jedan vjetro park na zemljištu za koje jedan lokalni stanovnik tvrdi da je njegovo, a da njega nitko ništa nije pitao, zanimljiv prilog je Deutsche Wellea o ovom nevjerojatnom slučaju. A tko je i kako „utjecajni političar“ koji je ishodio dozvolu, vjerojatno će svoj epilog imati na sudu.
„Jedan utjecajni političar ishodio dozvolu, iz katastra ‘nestali’ dokumenti“
Kao dijete, Ante Ivković iz Livna sa svojim je ocem na brdu čuvao ovce. Ali, bez njegovog znanja i dopuštenja, na njegovom zemljištu, jedna kineska tvrtka izgradila je vjetro park, investirajući u njega 160 milijuna eura.
“Jedan dan, ujutro, iziđem i vidim bager kako kopa na mojoj livadi. Dođe mi Kinez, šef gradilišta, govori mi da ne smijem biti tu”, kaže Ivković za DW.
Ovaj 73-godišnji umirovljenik govori kako izgradnja vjetro parka ima dugu povijest. Kaže kako je jedan utjecajni političar od nadležnog ureda za nekoliko stotina eura, ishodio dozvolu za izgradnju vjetro parka, a kasnije je, po njegovim riječima, koncesija za nekoliko milijuna eura prodana kineskom poduzeću, a da njega nitko ništa nije pitao. Istovremeno su, tvrdi, iz katastra nestali svi dokumenti koji ukazuju da je Ivković vlasnik zemljišta.
Kineska tvrtka koja je izgradila vjetro park, ima ured u Sarajevu. Pred kamerama nisu željeli govoriti o ovom slučaju. U odgovorima putem maila na upite o ovom slučaju, kažu kako su se oni potpuno oslonili na dokumente koje su izdale bh službe te da je izdata koncesija važeća. Tvrde kako ne postoje nerazjašnjeni vlasnički odnosi.
Ante Ivković potom je angažirao odvjetnika.
“Mogli su uz pomoć stručne osobe, čak i sami, doći u registar, bilo katastra, bilo zemljišno-knjižnog ureda, odnosno, gruntovnici i uvidjeti i utvrditi na čijem se zemljištu nalazi to koncesijsko područje na kojem se planiralo tada graditi vjetro park”, kazao je njegov odvjetnik Perica Babić.
Kineski vjetro parkovi pod povećalom EU-a
Kineske energetske tvrtke za proizvodnju vjetro energije u BiH se žele uključiti u EU tržište, kao i u susjednoj Hrvatskoj. One nude pojedine komponente, pa i čitava postrojenja po nižim cijenama od europske konkurencije. Stručnjaci za Kinu smatraju kako to omogućuju kineske državne subvencije.
“Jedan od problema je gospodarske prirode, a to je višak kapaciteta u Kini. I to je dio priče o kineskoj ekspanziji u Europi. Oni žele imati više od političkog i gospodarskog utjecaja u EU. Ali znaju da im kao odskočna daska za to mogu poslužiti zemlje zapadnog Balkana”, komentirao je Zoltan Feher, iz Globalnog kineskog središta Atlantic Council.
U EU zvone zvona za alarm. Sada se, pod paskom Ursule von der Leyen, predsjednice Europske komisije, vjetro parkovi realizirani u partnerstvu s Kinom uzimaju pod povećalo.
Umirovljenik Ante iz Livna ne vjeruje da će kineski vjetro park na zemljištu za kojeg tvrdi da je njegovo, biti uklonjen. Ali, želi barem dobiti adekvatnu odštetu, piše Dnevni list.
Scena.ba