Nadvožnjak kod Graničnog prijelaza Gradiška, s kojeg se prošlog mjeseca obrušila ograda, najvjerojatnije će zahtijevati potpuno rušenje, potvrdio je za Klix.ba direktor poduzeća Putevi RS-a Miroslav Janković.
Prilikom provođenja ispitivanja pod opterećenjem došlo se do rezultata da je nadvožnjak na granici nosivosti. No, za službeni nalaz potrebno je izraditi projektnu dokumentaciju koja će pokazati hoće li se ići u djelomičnu sanaciju ili rušenje, odnosno izgradnju novog nadvožnjaka.
“Uradili smo ispitivanje i utvrdili da je jedan nadvožnjak na granici nosivosti, a to je rađeno metodom bez razaranja. Tijekom ovoga tjedna bit će raspisan natječaj za projektnu dokumentaciju, što će biti preduvjet za natječaj za izvođenje radova”, kaže Janković.
On ističe da ono što su inženjeri vidjeli na terenu upućuje na to da će se morati ukloniti stari nadvožnjak i izgraditi novi.
“Tako ćemo kvalitetno fizički povezati pješačke staze s obje strane, ali da bismo to sve uradili kvalitetno, moramo sve detaljno ispitati. Mora se imati na umu da je ovaj nadvožnjak star sto godina i da su preko njega svakodnevno prolazile tisuće vozila”, dodao je.
Rok za izradu projektne dokumentacije bit će 60 dana.
Janković nam je otkrio da je postojao i plan da se pusti promet za vozila do 3,5 tona, ali se od toga odustalo zbog velikog broja vozila koja svakodnevno prolaze preko mosta, što bi onemogućavalo kvalitetno izvođenje radova i ugrožavalo sigurnost i radnika i putnika.
Podsjetimo, 19. svibnja konstrukcija ograde popustila je pod neutvrđenim okolnostima, što je stvorilo golem sigurnosni rizik.
To je dovelo do zatvaranja starog GP Gradiška i privremenog otvaranja novog GP Gradiška na granici s Hrvatskom. Novi GP Gradiška otvoren je na razdoblje od tri mjeseca (do 19. kolovoza) odlukom Ministarstva sigurnosti BiH.
Da bi novi GP Gradiška bio otvoren trajno, potrebno je da Upravni odbor UIO-a izmijeni Pravilnik, što će omogućiti novu sistematizaciju radnih mjesta za carinike.
Scena.ba





