Vjerojatno svi isto zamišljamo početak školske godine u internatu u kojem godina košta 150.000 eura – djeca u dizajnerskoj odjeći izlaze iz crnih limuzina, a skupe torbe i kofere nose im osobni vozači ili asistenti. No većina učenika koji pohađaju školu u Rosenbergu, najskupljem internatu na svijetu, ujesen pristiže vlakom s aerodroma.
Voditelj Instituta u Rosenbergu ističe za Wirtschaftswoche da se ondje inzistira na maksimi da je gubitnik svatko tko se hvali bogatstvom i postignućima svoje obitelji. Što ne znači da nema i onih čiju djecu u školu dovodi osobni šofer, no nikoga nije briga za to.
Ondje se školuju djeca ljudi kojima statusni simbol nije bitan. Skupe torbice ili luksuzni satovi važniji su, kaže voditelj ovog elitnog internata, višoj srednjoj klasi. I novac nije garancija da ćete uspjeti upisati dijete u Rosenberg. Kao u svakoj drugoj elitnijoj privatnoj školi, postoji lista čekanja, a u prosjeku se četvero djece bori za jedno mjesto.
Presudni čimbenik je onda odakle dolazite. Internat stavlja naglasak na raznolikost, pa je bitno da ga pohađaju djeca iz različitih zemalja svijeta. Točnije, njih 55, a pazi se i na to da budu ravnomjerno raspoređeni po razredima. Dakle, natječu li se za mjesto Talijan i Kubanac, a u školi već ima Talijana, upisat će se potonji.
Stipendiju za školovanje u Rosenbergu dobije samo pet učenika godišnje, a sva mjesta već su rezervirana godinu unaprijed. Upisuje se tristotinjak učenika u dobi od šest do 18 godina i zagarantiran im je individualni pristup – na svaka dva učenika dolazi jedan profesor.
U ponudi su različiti moduli školovanja, a najpopularniji su International Baccalaureate Diploma, British A-Levels te Advanced Placements, koji garantira stopostotni upis na vrhunska sveučilišta u SAD-u, Njemačkoj i Švicarskoj. Kako svakom učeniku pristupaju individualno, bitno je odrediti koji je njegov krajnji cilj, a onda postepeno rade na svemu onome što je potrebno da bi se taj cilj u budućnosti i ostvario.
Većina učenika dolazi iz poduzetničkih obitelji. Ima onih koji su djeca osme generacije nekog obiteljskog biznisa te potomaka osnivača tehnoloških tvrtki iz Silicijske doline. Internat jako drži do anonimnosti svojih učenika i njihovih obitelji, pa u javnosti i nije baš poznato tko se sve ondje školovao. Ipak, zna se da je među bivšim učenicima bio meksički nobelovac kemičar Mario Molina te bivši suprug Brigitte Bardot i blizak prijatelj Salvadora Dalija, milijarder Gunter Sachs.
Internat je utemeljio Elrich Schmidt 1889., a danas se cijeli kampus prostire na 100.000 metara kvadratnih. Učenici su smješteni u secesijskim vilama te podijeljeni u skupine prema dobi i spolu. Zbog blizine Alpa nude im i različite zimske sportske aktivnosti.
Scena.ba