Senat Sveučilišta u Mostaru, krajem svibnja 2021. izabrao je Zorana Tomića, redovitog profesora, za rektora na četverogodišnji mandat. Izboru Tomića na novi mandat prethodilo je izlaganje programa koji je nazvan Vizija Sveučilišta, a on je i sam u tadašnjim istupima tvrdio kako je Sveučilištu potrebna nova vizija, koja bi uključila novo dimenzioniranje uloge sveučilišta u društvu.
Svoj program Tomić je podijelio je u osamnaest dijelova ukazujući na nove oblike organizacije i korištenje resursa. U četverogodišnjem mandatu najavio je novu strategiju. Naglasak je stavljen na kvalitetno i inovativno obrazovanje, pokretanje više interdisciplinarnih diplomskih i doktorskih studija, dualno obrazovanje i perspektivu novih studija.
Rađa se Sindikat
Posebnu pozornost posvetio je studentima, ističući kako jesu i moraju biti partneri u donošenju odluka, izgradnji vizije i strateškog djelovanja. Bilo je to pola godine nakon što su studenti javno prosvjedovali pred Rektoratom, pod Tomićevim kamerama, koje su bilježile svaki pokret, transparent i povik.
Istina, tijekom mandata napravljeni su određeni pomaci, utemeljeni novi studiji, međutim u posljednju godinu mandata Tomić je zakoračio s nezadovoljnim radnicima. Sve je više profesora koji glasno negoduju zbog iznosa prihoda i uvjeta u kojima rade.
Navedeno je nagnalo provo profesore na Građevinskom, a kasnije i na Strojarskom fakultetu da se otvorenim pismom obrate javnosti, a zatim i da utemelje Sindikat kroz koji će nastojati izboriti se za svoja prava. Istodobno se trese Tomićeva stolica, bez obzira na naklonost vlasti koju još uvijek uživa.
Ipak, pitanje je do kad. Bolje upućeni tvrde da se čeka istek mandata nakon čega bi na čelo Sveučilišta mogao doći Ivo Čolak. Kao druga opcija spominje se Nevenko Herceg. Čolak je već tri godine član Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora i bivši je prorektor za znanost i razvoj Sveučilišta.
Zanimljivo je da je među profesorima s najmanje kolegija na SUM-u u ovom trenutku. U Glavnom vijeću vodi Odjel znanosti i obrazovanja.
Nezadovoljni djelatnici
O Nevenku Hercegu se manje-više sve zna. Do studenoga prošle godine predvodio je Vladu HNŽ-a, desetljećima je profesor na Sveučilištu. Karijeru je počeo na Sarajevskom univerzitetu pred sami rat.
Nezadovoljni djelatnici naglasili su izuzetno niske i degradirajuće plaće. Neto plaća administrativnog djelatnika s visokom stručnom spremom ili asistenta za redovan rad iznosi oko 880 maraka što je samo 68 posto iznosa od prosječne plaće u FBiH koja prema podatcima Zavoda za statistiku FBiH za prosinac 2023. iznosi 1.296 maraka.
Prosječna neto plaća docenta iznosi oko 1.300 maraka, izvanrednog profesora oko 1480 maraka i redovitog oko 1.670 maraka. Dugi niz godina menadžment Sveučilišta nije u stanju uspostaviti pravičnu i transparentnu razdiobu financijskih sredstava po ustrojbenim jedinicama. Mandat koji ističe je treći Zorana Tomića na čelu Sveučilišta Mostar. Tko će biti njegov eventualni nasljednik pitanje je o kojem će posve sigurno pomno odlučivati i predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora Dragan Čović.
Scena.ba