“Ekstremno žestoke borbe u bahmutskom području i dalje traju. Neprijatelj ne može pobijediti kvalitetom pa pokušava kvantitetom”, kazala je na Telegramu. Rusija je povećala broj svojih vojnika i količinu streljiva, dodala je.
“Stopa napredovanja naših vojnika u predgrađima Bahmuta je danas nešto smanjena. Istovremeno, neprijatelj ne može vratiti izgubljene položaje – naši vojnici odbijaju sve neprijateljske napade u tom području”, rekla je Maljar. Moskva svoj napad na Bahmut smatra važnim dijelom kampanje zauzimanja ostatka Donbasa.
Istraživači Arktika došli su do zapanjujućeg otkrića na dnu mora koje su opisali kao “skriveno blago”. Otkriće je pronađeno u Barentsovom moru, oko 113 km južno od udaljenog norveškog Medvjeđeg otoka. Istraživači su istraživali morsko dno kada su uočili gigantski krater koji je vjerojatno nastao na kraju posljednjeg ledenog doba, prije nekih 18.000 godina.
Unutar kratera pronašli su podmorski vulkan, oko 400 m ispod vode, koji izbacuje blato i metan koji dolazi duboko ispod Zemljine kore.
“Istraživanje morskog dna i otkrivanje novih curenja metana je kao pronalaženje skrivenog blaga”, rekao je Stefan Buenz, s UiT Arktičkog sveučilišta u Norveškoj, koji je bio suvoditelj ekspedicije koja je otkrila geološki fenomen. “Svaki put kad se spustimo na morsko dno, imamo osjećaj da smo tek počeli shvaćati veliku i nevjerojatnu raznolikost takvih sustava”, dodao je Buenz, a prenosi Indy100. Jedini drugi poznati blatni vulkan koji postoji u norveškim vodama, nazvan Håkon Mosby, otkriven je 1995. godine leži na dubini od 1250 m na morskom dnu južno od Svalbarda.
Što su pronašli u vulkanu?
Ovi osebujni vulkani služe kao izravni prozori u unutrašnjost Zemlje budući da izbacuju sedimente i vodu iz dubine od nekoliko stotina metara do nekoliko kilometara ispod zemlje. Oni također nude tragove o prethodnim okruženjima koja su postojala na Zemlji.