U prigodi proslave 1100. obljetnice uspostave Hrvatskoga Kraljevstva, u organizaciji Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“, jučer je održan glazbeno-umjetnički projekt Svehrvatska zborska povorka. I to na isti način kako su ovu značajnu obljetnicu obilježila hrvatska pjevačka društva prije 100 godina – 1925., u prigodi tadašnje milenijske obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva.
Prisustvovalo je više od 1600 sudionika
Bilo je to jedinstveno okupljanje najvećeg broja zborskih i kulturnih udruga iz cijele Hrvatske. Više od 1600 sudionika iz 38 gradova te 68 raznih kulturnih udruga okupilo se ispred Hrvatskog narodnog kazališta, gdje su zapjevali himnu RH „Lijepa naša domovino“ te skladbu „Hrvatski pjevački pozdrav“ čime su označili početak programa. Potom su se zaputili Masarykovom, Teslinom i Gajevom ulicom prema Trgu bana Jelačića, od kuda su, nakon izvođenja skladbi, krenuli Praškom ulicom, preko Zrinjevca i Strossmayerova trga prema Trgu kralja Tomislava.
“Rajska Djevo, Kraljice Hrvata”, “Letovanić, selo pokraj Kupe”, “Zvjezdice Danice”, “Croatio iz duše te ljubim”, “Oj Korano” te “Lijepa li si” samo su neke od pjesama čiji su stihovi odjekivali Zagrebom, okupili su se i podno spomenika prvom hrvatskom kralju te, uz himnu i pjevački pozdrav, zapjevali i “Živila Hrvatska”, skladbu Ivana pl. Zajca poznatu i pod nazivom “Glasna jasna”.
– Želja nam je bila ovim primjerom jedne mirne, raspjevane, domoljubne, a rekao bih i muzikoterapijske povorke proći kroz Zagreb kojim svakodnevno prolaze uglavnom nezadovoljni ljudi, pomalo i bijesni. Ova povorka nije bila izražaj protiv ničega i nikoga, nego izražaj topline srca i ljubavi prema domovini. To je bilo jedino što nas je vodilo – istaknuo je Josip degl’ Ivellio, Kancelar Kapitula Zlatnoga Zmaja i Areopagit.
Uloga ”Družbe Hrvatskog zmaja”
Podsjetimo, točno prije stotinu godinu u jesen 1925. godine Hrvatski pjevački savez (HPS) organizirao je u Zagrebu 1. smotru pjevačkih društava povodom obilježavanja 1000. obljetnice osnutka Hrvatskoga Kraljevstva te 50. obljetnice osnutka samog HPS-a. Događaj se održao pod pokroviteljstvom tadašnjeg načelnika Vjekoslava Heinzela, koji je bio i član Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ kao Zmaj Splitski I. Bio je to tek jedan u nizu događanja u organizaciji Družbe, a jubilej je imao snažnu ulogu u jačanju nacionalnog identiteta i svehrvatskog zajedništva te popularizaciji lika i djela kralja Tomislava, a potom i Hrvatskoga Kraljevstva i hrvatske povijesti općenito.
Diljem Domovine nicali su spomenici, podizane su spomen-ploče, imenovani su trgovi i ulice u čast kralja Tomislava te su održavane proslave u znak tog jubileja. Najznačajniju ulogu u iniciranju i provedbi te proslave imala je upravo Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“, koja je s priprema krenula 1906. godine, čak 19 godina prije milenijske obljetnice. I za ovogodišnji jubilej Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ pripremila je više od 60 vrijednih projekata diljem domovine, piše Večernji list.
Scena.ba