Na današnjoj press konferenciji Ustavnog Suda Bosne i Hercegovine sutkinja Seada Palavrić je najavila mogućnost produženja mandata sudija kako bi se izbjegla paraliza Suda. Takav prijedlog je uputila i Venecijanska komisija prije nekoliko dana.
Ustavni sud BiH mjesecima djeluje u gotovo nemogućim uvjetima zbog nedostatka domaćih sudija. Zlatko Knežević je početkom godine otišao u prijevremenu mirovinu, a sudiji Miodragu Simoviću mandat je istekao u studenom 2022. godine. To znači da je od 3. siječnja u Ustavnom sudu BiH ostalo šest od devet sudija – tri domaća i troje stranih sudija.
“Imamo dva problema koji sputavaju Ustavni sud da egzistira i čuva Ustav. Neprekidni napad na međunarodne suce i nepostojanje volje da se izaberu domaći. I oni koji žele eliminirati međunarodne sudije, kada ne izaberu domaće, ne žele ustvari da rade domaći suci. Jer da je izabrano troje nedostajućih sudija, Ustavni sud bi mogao raditi u Velikom vijeću i ne bi se desila situacija da smo u januaru imali 7.000 neriješenih predmeta, a jučer nakon sjednice oko 8.200”, kazala je Palavrić.
Sutkinji Palavrić u studenom ističe mandat, ali s obzirom da je Ustavni sud na ivici funkcionalosti te je najavila da će Ustavni sud razmotriti izmjenu svojih Pravila u pravcu da mandat sudije traje i nakon navršene 70. godine života ako nije izabrana njegova zamjena.
“S obzirom na čvrsto mišljenje Venecijanske komisije i na to da smo u januaru obavijestili Zastupnički dom da meni u novembru istječe mandat, ja ću učiniti sve da se u Pravila ugradi odredba po kojoj mandat neće prestati sa navršenih 70 godina i ja ću u novembru to koristiti ako nadležni ne izaberu moju zamjenu”, rekla je Palavrić.
Istakla je da u Ustavu BiH nema zabrane da ostane sudija nakon 70. godine.
“A neka nam pomognu. Ja bih bila presretna da do novembra izaberu sve domaće suce”, poručila je Palavrić.
Ovakav prijedlog je komentirala i predsjednica Ustavnog Suda Valerija Galić koji je potvrdila da je to jedna od mogućnosti, pogotovo nakon izvještaja Venecijanske komisije.
“Da, tačno je da je Ustav odredio da mandat prestaje sa navršenih 70 godina života. Ali Ustav je Ustavnom sudu dao toliko veliku samostalnost što mu je odredio nadležnost za donošenje Pravila Ustavnog suda. Pravila Ustavnog suda imaju snagu zakona. Venecijanska komisija smatra da, ako bi u situaciji koja je sada u Ustavnom sudu, a kako je to predviđeno i u Evropskom sudu za ljudska prava i gotovo svim željama koje imaju oblik ustavnog sudstva, da po prestanku mandata dok se ne popune suci, sudije koji su trenutno mogu ostati da obavljaju svoju dužnost. Ustavni sud će tek razmatrati ta pitanja na jednoj od narednih sjednica, da li u maju, i donijeti odluku. Ne možemo tvrditi da će Ustavni sud postići većinu i o tom pitanju, ali će ga razmatrati”, kazala je Galić.
Scena.ba