Postati milijarder je zavidno i nimalo lako postignuće, no jednako težak zadak je pronalaženje načina da se osigura isto to bogatstvo, kako bi ono vremenom moglo rasti.
Stoga bogati investitori uvijek povećavaju svoje financije ulaganjem u stabilne robe kao što je zlato. Ugledni američki politički savjetnik i investitor, Bernard Baruch, jednom prilikom je izjavio rečenicu koja je ostala upamćena do danas: ‘Da je zlato loša investicija, ne bi vrijedilo tisućama godina.’
Gledano kroz povijest, zlato je oduvijek imalo pozitivne financijske rezultate. Uvijek je bilo sigurno sredstvo plaćanja tijekom ekonomske krize i geopolitičke nesigurnosti. Kao rezultat toga, zlato je zaradilo naklonost imućnih investitora koji su ga koristili za diverzifikaciju svoje imovine. Uostalom, s obzirom na rastuću inflaciju, važno je osigurati sve financijske aspekte. Zato mnogi milijarderi gomilaju zlato, a neki od njih su po količini zlata u svom portfelju miljama ispred ostalih. Ovo su najjači igrači u ‘igri’ investiranja u zlato:
Ray Dalio
Osnivač najveće svjetske tvrtke za hedge fondove i zaljubljenik u zlato, Ray Dalio, ima neto vrijednost od 19,1 milijardu dolara, tako da njegova vjera u zlato ima značajnu vrijednost. Njegova primarna upotreba zlata je za diverzifikaciju i skladištenje njegovog značajnog bogatstva. Godine 2016. Ray je zagovarao ideju diverzificiranog portfelja koji se sastoji od 5 do 10 posto zlata. Njegova tvrtka Bridgewater također je povećala svoje zalihe zlata za 525% u 2017. Dalio bira zlato umjesto bilo kojeg oblika kriptovalute. U intervjuu iz 2018. poznati milijarder je izjavio: ‘Ako mi prislonite pištolj na glavu i kažete da mogu imati samo jedan (oblik ulaganja), izabrao bih zlato.’ Dalio je jednom prilikom objasnio kako uključivanje zlata u investicijski portfelj može smanjiti rizik. Također, povećava povrate nakon svakog ulaganja. Bridgewater je u drugom tromjesečju 2020. izdvojio više od 400 milijuna dolara za investiranje u zlato. Uz tu investiciju, tvrtka drži značajnih 20 % imovine u zlatu sa 170.000 unci.
Lord Jacob Rothschild
Lordu Jacobu Rothschildu transakcije zlata nisu strane. Veze obitelji Rothschild sa zlatom sežu u daleku 1919. To je bila godina kada je u prostorijama tvrtke Nathan Meyer Rothschild & sons započelo svakodnevno formiranje cijena zlata (LBMA Gold Price). Godine 2016. Rothschild je napravio promjene u portfelju RIT Capital Partners. Povećao je izloženost zlatu i plemenitim metalima do 8 %. Lord Rothschild nedavno je smanjio postotak dionica tvrtke. Također, većina njegovih papirnatih sredstava prebačena je u zlato. Milijarder je svoju odluku pripisao najvećem eksperimentu u monetarnoj politici u povijesti svijeta. Ovo obrazloženje postalo je jasnije kada je istaknuo zabrinutost zbog niskih kamatnih stopa. Uz 30 % državnih obveznica koje već imaju negativne prinose, njegovo ulaganje u zlato savršena je sigurnosna mreža.
Paul Singer
Paul Singer je jedan od najjačih igrača u industriji hedge fondova. Singer je 1977. godine osnovao svoju tvrtku Elliot Management s 1,3 milijuna dolara. Tvrtka trenutno upravlja imovinom od 56 milijardi dolara, a Singer vrijedi 5,5 milijardi dolara. Milijarder je zlato nazvao jednim od najboljih sredstava za kupnju, ali i jednim od najpodcjenjenijih dostupnih sredstava. Poznati milijarder ulagao je u zlato zbog fanatične devalvacije novca koju su svjetske središnje banke stavile u prvi plan. To se odnosi na financijsku strategiju tiskanja novca. To su učinile Federalne rezerve i druge središnje banke, a implementirano je kao zaustavljanje učinaka pandemije. Vrijednost valute pada kada se trilijuni dolara dodaju ekonomiji te dolazi do inflacije. Zlato, s druge strane, štiti investicijske portfelje dok mu vrijednost raste.
Naguib Sawiris
Prije nego što je zakoračio u svijet zlata, Naguib Sawiris je zaradio u svijetu tehnologije. Sawiris je izgradio bogatstvo kada je ruska telekomunikacijska tvrtka VimpelCom kupila njegovu tvrtku 2011. Tvrtka je navodno prodana za transakciju vrijednu više milijardi dolara. Nasljednik najbogatije egipatske obitelji 2018. je uložio polovicu svoje neto vrijednosti u zlato. Ta je brojka tada iznosila 5,7 milijardi dolara, a Sawiris je vjerovao da će cijena zlata rasti – i bio je u pravu. Cijena zlata u vrijeme Sawirisova ulaganja iznosila je 1.300 dolara po unci, a u 2020. je skočila na 1.905,61 dolar po unci. Prvotno ulaganje iznosilo je 2,85 milijardi dolara, a vrijednost uloga porasla je na 4,2 milijarde dolara, što znači da je u svega 2 godine Sawiris zaradio preko 1,3 milijarde dolara.
Sam Zell
Nekretninski mogul Sam Zell je 1968. godine osnovao tvrtku Equity Group Investments koja sve do danas igra važnu ulogu u raznim industrijama poput logistike i zdravstvene skrbi. Zellova odluka o kupnji zlata potaknuta je idejom da se ovom plemenitom kovinom zaštiti od inflacije. Zell je bio svjestan da se zbog nedovoljnog kapitala koji se ulaže u nove rudnike, ponuda zlata smanjuje te je prognozirao da će ovakva situacija vremenom pozitivno utjecati na cijenu zlata. Poznati milijarder je investirao u zlato prvi put 2019., a njegovo predviđanje se pokazalo točnim. Nakon što je američka vlada korigirala cijenu zlata 2011. godine, rudarske tvrtke smanjile su ulaganja i preusmjerile resurse za lociranje novih rudnika. S obzirom na to da je cijena zlata nedavno premašila rekordnih 2500 dolara po unci, Zellov portfelj već je dobio na vrijednosti.
Kako uložiti u zlato?
Kupnja fizičkog zlata znači ne samo da se može koristiti za potpuno osiguranje bilo čega u vašem portfelju, već i kao alat za financijsko planiranje za uštedu novca tijekom dugog vremenskog razdoblja. Od svih opcija ulaganja u zlato najboljom se smatra kupovina zlatnih poluga i zlatnika odnosno investicijskog zlata. Ova je vrsta ulaganja dostupna velikom broju ljudi jer se u ponudi na tržištu nalazi izuzetno širok raspon proizvoda – od pločica od 1 grama do poluge težine 1 kilogram. Ulagači u investicijsko zlato oslobođeni su plaćanja poreza, a još jedan benefit je i visoka likvidnost, što znači da se može lako kupiti ili prodati svugdje u svijetu. Ovo osobito vrijedi za proizvode poznatih svjetskih kovnica koji se mogu nabaviti i u Hrvatskoj. Zamjena eura ili zlatnog nakita za investicijsko zlato moguća je diljem zemlje, dok se zlato može brzo i lako nabaviti i uz par klikova putem web shopa.
Na besplatnom broju telefona 0800 7372 možete saznati sve što vas zanima o investiranju u zlato, dok se za besplatno savjetovanje o ulaganju u zlato i srebro možete prijaviti putem besplatnog kontakt obrasca.
Scena.ba