U recentno objavljenom znanstvenom radu u renomiranom časopisu Nature, uz kratkoročne učinke, detaljno je objašnjen potencijalni dugoročni učinak ketamina na depresiju
Nekada korišten kao anestetik, a onda ozloglašen kao klupska droga popularno zvana Special K, ketamin je posljednjih godina smatran lijekom za depresiju, odnosno učinkovit kod nekih osoba s refraktornom depresijom. I to ni manje ni više nego kao čudesan lijek, u smislu da njegovo djelovanje na stanje depresije traje dugo. Bilo je, međutim, studija koje su dokazivale kako ketamin nije efikasniji, štoviše, prema tim je istraživanjima inferioran elektrokonvulzivnoj terapiji, EKT-u.
U svakom slučaju, ketaminom se postiže djelovanje protiv depresije, no cijelo se vrijeme nije znalo zbog čega je njegovo djelovanje kod određenih osoba tako snažno i dugotrajno. I sada se u znanstvenom časopisu Nature pojavila studija kojom se odgovara na to pitanje. Dr. sc. Porin Makarić, dr. med., psihijatar iz Zavoda za afektivne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče, objasnio je kako je ketamin doista lijek koji se koristi kao anestetik, no zbog svojega djelovanja i osjećaja koji izaziva često se zloupotrebljava.
– Ilegalno se zloupotrebljava kao droga za partyje jer uzrokuje stanje euforije, opuštenosti i disocijacije. Disocijacija je, pojednostavljeno rečeno, stanje u kojem osoba gubi doticaj s realitetom, odnosno osjećaji i percepcije odvojeni su od svjesne spoznaje. Osim zabilježenih negativnih posljedica uzimanja ketamina, u kontroliranim uvjetima zapaženi su i pozitivni učinci na raspoloženje. Naime, u određenoj dozi i intervalima, primjena ketamina može imati pozitivne učinke na simptome depresije – kaže dr. Makarić. Nastavio je kako je iz tog razloga 2019. godine Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila derivat ketamina nazvan esketamin za liječenje terapijski rezistentne depresije, odnosno stanja u kojem nije došlo do adekvatnog odgovara na do tada primijenjenu terapiju (barem dva antidepresiva).
– Esketamin je pročišćena formula ketamina koja ima manje zabilježenih nuspojava. Esketamin se daje u obliku spreja za nos, po čemu se razlikuje od ketamina, koji je intravenski anestetik i može utjecati na promjenu svijesti. Za razliku od drugih lijekova koji se koriste u liječenju depresivnog poremećaja, u kliničkim istraživanjima, ali i praksi, kod kontrolirane uporabe esketamina zabilježen je brži pozitivan učinak na vodeće simptome bolesti. Naime, kod primjene konvencionalnih antidepresiva inicijalni antidepresivni učinak može se uočiti nakon dva do tri tjedna liječenja, a smanjenje simptoma za 40-50% događa se nakon tri do četiri tjedna – kaže naš sugovornik.
Style & Fashion
Share
00:35
about:blank
00:00
Play
(Space)
Unmute
(m)
Settings
Fullscreen
(f)
Godine 2019., dakle, Američka agencija za hranu i lijekove odobrila je derivat ketamina nazvan esketamin pod nazivom Spravato za depresiju koja ne reagira na najmanje dva klasična antidepresiva. Jednom su se studijom prepoznavale i grupe oboljelih od depresije koje će reagirati brže od ostalih na primjenu esketamina, a brojne studije doista su ukazale na to da su infuzije ketamina administrirane u kontroliranim uvjetima od strane medicinskih profesionalaca sigurne te ne izazivaju ovisnost. I u toj studiji, objavljenoj u časopisu Journal of Affective Disorders, istaknuto je da su još trajala istraživanja na koga ketamin najbolje djeluje i zašto; tom konkretnom studijom došlo se do spoznaje da je to kod onih pacijenata koji su proživjeli traume ili zlostavljanja kada su bili djeca. Nova nedavna studija, objavljena u časopisu Nature, daje još neke konkretnije odgovore.
Dr. Makarić nastavio je kako je, osim brzog učinka na vodeće simptome bolesti, u istraživanjima zabilježen i dugoročni učinak lijeka na depresiju.
Dr. sc. Porin Makarić
Foto: Privatni album
– U recentno objavljenom znanstvenom radu u renomiranom časopisu Nature, uz kratkoročne učinke, detaljno je objašnjen potencijalni dugoročni učinak ketamina na depresiju. Istraživanje koje su proveli Shuangshuang Ma i suradnici govori o potencijalnim mehanizmima djelovanja ketamina. Brzi antidepresivni i potencijalno antisuicidalni učinak nakon jedne doze intravenski primijenjenog ketamina očekuje se unutar jednog sata te se povezuje s trenutačnom blokadom specifičnih receptora (NMDA) određene regije mozga. Zanimljivo je da doza ketamina značajno pada u plazmi i mozgu unutar trideset minuta od primjene, no antidepresivni je učinak i dalje prisutan. U spomenutom istraživanju taj je učinak povezan s blokadom specifičnih receptora (NMDA) u određenoj regiji mozga, što dovodi do neuralne aktivnosti koja zaostaje barem 24 sata nakon primjene ketamina. Antidepresivni učinak dulji od 24 sata može se povezati s neuralnom neuroplastičnosti, odnosno drugim mehanizmima. Među ostalim, to je istraživanje korisno jer detaljno objašnjava interakciju te posljedice modulacije ketamina i NMDA receptora u mozgu, što nam otvara nove mogućnosti primjene ketamina u kliničkoj praksi – objasnio je dr. Makarić. Liječenje depresije ketaminom ima barem jednoga globalno poznatog pobornika. I to je Elon Musk, koji navodno uzima mikrodoze ketamina, kako je objavljeno sredinom godine. Tada se spominjalo kako ketamin koristi upravo za borbu protiv depresije. Musk je prije šest godina priznao da ima problem s tom vrstom bolesti opisujući prilično slikovito kako ima uspone i padove, neumoljiv stres. Musk je na svojem Twitter profilu napisao kako je depresija ‘predijagnosticirana’ u SAD-u.
Suvremena psihijatrijska klasifikacija, kako već stoji u enciklopedijskom objašnjenju depresije, razlikuje veliku ili unipolarnu depresiju, koja se češće pojavljuje u starijoj životnoj dobi, od bipolarne, koja je češća kod mlađih osoba, a u kojoj se izmjenjuju razdoblja maničnog raspoloženja s razdobljima depresije. Podvrstu velike depresije čini tzv. sezonska depresija, poremećaj raspoloženja povezan sa skraćivanjem dana tijekom zime. Nastanak depresivnog poremećaja raspoloženja tumače mnogobrojne teorije (psihoanalitička, kognitivne teorije, teorije bespomoćnosti i beznađa, interpersonalna teorija te biološke teorije depresije). U skladu s njima depresije se liječe psihoterapijom i/ili farmakoterapijom. Smatra se da je depresija najrašireniji oblik psihičkih poremećaja, kojoj je pretežitost tijekom životnog vijeka oko 5 posto.