Postoji vrsta bambusa imena henon (Phyllostachys nigra var. henonis), koji cvjeta tek jednom svakih 120 godina. Iako se možda čini da pretjerano odugovlači, ovaj bambus ubrzo nakon cvata umire pa možda ne bismo trebali suditi prebrzo.
Budući da je interval između cvjetanja toliko dug, botaničari nisu imali priliku proučavati kako se henon regenerira. Posljednji veliki cvat ove vrste bambusa dogodio se 1908., iako na manjoj razini do njega došlo između 1903. i 1912., što znači da bi se sljedeći veliki cvat trebao dogoditi oko 2028. godine, prenosi portal IFL Science.
Ipak, istraživači sa sveučilišta u Hirošimi 2020. su otkrili jedan primjerak koji je procvao ranije, možda kako bi izbjegao gužvu, čime su dobili priliku proučiti kako se regenerira. Nažalost, tim je otkrio kako bi sljedeći veliki cvat mogao značiti katastrofu za proizvodnju bambusa, ali i čitav okoliš.
“Bambus nije proizveo nijedno sjeme koje može proklijati”, izjavio je prvi autor studije, Toshiriro Yamada. “Produkcija je stala nakon cvatnje. Tri godine nije bilo znaka regeneriranju u ovom bambusu nakon cvjetanja.”
Tim u svojim promatranjima nije otkrio nikakvu aseksualnu reprodukciju biljke.
“Sve stabljike osušile su se na lokaciji studije, a nisu bili vidljivi nikakvi znakovi regeneracije sjemenom, stabljikom ili produkcijom patuljastih jedinki”, rečeno je iz tima. “Rezultati su signal crne budućnosti za henon u Japanu: moguće je da će ovu vrstu biti teško regenerirati nakon cvjetanja.”
Autori očekuju da će regeneracija bambusa biti spora i trajati nekoliko godina. To znači da se bambus tada neće moći ubirati, što bi moglo imati ozbiljne posljedice za gospodarstvo.
“Također smo zabrinuti zbog posljedica po okoliš”, dodaju, “jer bi ovo odumiranje moglo dovesti do drastičnih promjena u vegetaciji i pokrovu zemlje.”