Papa Franjo je u petak poletio iz Singapura prema Rimu, nakon zahtjevnog putovanja po jugoistočnoj Aziji i Oceaniji u kojem je pozvao na djelovanje u borbi protiv klimatskih promjena, zalagao se za međuvjerski dijalog i ojačao prisutnost Katoličke crkve u regiji u kojoj je ona mala manjina.
Zrakoplov Singapore Airlinesa koji je prevozio katoličkog papu i njegovu pratnju poletio je oko podneva po lokalnome vremenu, a u Rim bi trebao stići u petak navečer, nakon 12-satnog leta kroz šest vremenskih zona.
Franjo je u razdoblju od 12 dana posjetio Indoneziju, Papuu Novu Gvineju, Istočni Timor i Singapur, a 87-godišnji papa, koji je posljednjih godina patio od napada lošeg zdravlja, činio se u dobroj formi tijekom cijelog putovanja, održavajući natrpan raspored i sudjelujući na više od 40 događaja.
Franjino 12-dnevno putovanje bilo je najduže za vrijeme njegova papinstva i među najduljima u papinskoj povijesti. Nakon slijetanja u Rim, Franjo će prijeći gotovo 33 000 km. Papa, koji pati od bolova u koljenima i leđima, cijelo vrijeme putovanja koristio je invalidska kolica.
Posjetio pleme na rubu džungle
Najvažniji događaji putovanja uključivali su putovanje u naselje od oko 12.000 ljudi na rubu džungle Papue Nove Gvineje, u koje je Papa donio stotine kilograma potrebština kako bi pomogao lokalnom stanovništvu, uključujući lijekove, odjeću i igračke za djecu.
Papa je također slavio misu u Istočnom Timoru s mnoštvom od oko 600.000 ljudi, što je gotovo polovica stanovništva zemlje od 1,3 milijuna, što je jedan od najvećih odaziva ikada u odnosu na broj stanovnika zemlje na misu tijekom papinskog posjeta.Istočni Timor, 96 posto katolički, bio je jedina katolička zemlja tijekom papine turneje.
Putuje na mjesta gdje je malo katolika
U Indoneziji, najmnogoljudnijoj naciji s muslimanskom većinom, Franjo je izdao zajedničku deklaraciju s nacionalnim velikim imamom pozivajući na globalnu klimatsku akciju. U Singapuru je pozvao vladu u jednom od vodećih svjetskih financijskih središta da traži pravedne plaće za milijune i manje plaćene strane radnike u zemlji.
Franjo je dao prednost putovanjima na mjesta koja nikada nije posjetio papa ili gdje su katolici mala manjina. Bio je tek drugi papa koji je posjetio tri od četiri zemlje na svom itineraru. U Papui Novoj Gvineji Franjo je ponudio mali uvid u to kako on razmišlja o zadaći vođenja globalne Katoličke crkve od 1,4 milijarde članova i posjećivanja katolika diljem svijeta.
Scena.ba