U posljednje vrijeme kad se oglasi Institut za ekonomska istraživanja Ifo iz Münchena, Nijemci, a i svi drugi koji su vezani uz Njemačku, hvataju se za glavu. Među njima su i stotine tisuća onih koji su ovdašnje prostore zamijenili Njemačkom, kao i obitelji koje su ostale u BiH i Hrvatskoj, a kojima dijaspora šalje velike količine novca, a govorimo o tome da smo svi nekako vezani i uz Njemačku i dijasporu, piše Večernji list BiH. A koje je posljednje istraživanje objavljeno prije četiri dana? Ono koje otkriva val pesimizma među najjačim njemačkim gospodarstvenicima, a najcrnje su prognoze u građevinskom sektoru. Situacija je još crnja ako se zna da su prognoze dale velike njemačke tvrtke. Poboljšanje poslovanja iduće godine očekuje 12,6 posto poduzeća u Njemačkoj, dok 31,3 posto njih predviđa pogoršanje, pokazalo je objavljeno istraživanje münchenskog Instituta za ekonomska istraživanja Ifo. Optimizam nije prisutan ni u jednom sektoru, što za vladu predstavlja veliki izazov, procijenili su u Institutu. Da ne očekuju značajne promjene u poslovanju, odgovorilo je 56,1 posto poduzeća koja su sudjelovala u istraživanju.
Zabrinjavajuća očekivanja
Najveći pesimizam vlada u građevinskom sektoru, gdje polovina poduzeća očekuje pogoršanje poslovanja. U trgovini je takav odgovor dalo 42,1 posto ispitanika, u prerađivačkoj industriji 31,8 posto, a u uslužnom sektoru 28,2 posto ispitanika. – Poduzeća trenutačno ne vide znakove poboljšanja gospodarskih uvjeta. Uzimajući u obzir činjenicu da njemačko gospodarstvo ni ove godine nije dobro poslovalo, takvi su rezultati zabrinjavajući – komentirao je voditelj istraživanja pri Ifu Klaus Wohlrabe. Prema prognozama tamošnje središnje banke, Njemačku ove godine očekuje pad bruto domaćeg proizvoda od 0,2 posto. Sljedeće godine očekuje se rast od 0,2 posto, dok bi 2026. godine rast trebao iznositi 0,8 posto. Ovih dana susrećemo i susretat ćemo radnike iz BiH koji su vani, a ovo je univerzalan komentar ljudi koji tamo žive i rade: “Situacija je daleko od idealne, stanarine su drastično poskupjele, velik dio zarade usmjeravamo za uzdržavanje ilegalnih migranata, opća sigurnost je sve slabija, no i dalje je Njemačka najjača europska sila.” Da se sve ozbiljno trese, potvrđuju i drugi podaci. Tako je Bundesbank smanjio prognoze rasta za 2025. godinu s prethodnih 1,1% na 0,2%, uz očekivani pad BDP-a od 0,2% u 2024. godini. Predsjednik Bundesbanke Joachim Nagel istaknuo je da njemačka ekonomija ne samo da se suočava s ekonomskim preprekama već i sa strukturnim problemima te je posebno ranjiva na rastući protekcionizam u svijetu. Industrijski sektor, koji je tradicionalno bio motor njemačkog gospodarstva, suočava se s krizom. Visoki troškovi energije, smanjena globalna potražnja i konkurencija iz drugih zemalja, posebno Kine, dodatno opterećuju industrijsku proizvodnju. Prema IfW-u, njemački izvoznici ne mogu držati korak sa svjetskom konkurencijom zbog oslabljene konkurentnosti, a očekuje se da će se izvoz smanjiti za 1% i ove i iduće godine. Građevinski sektor suočava se s posebnim izazovima. Visoki troškovi financiranja i neizvjesnost u ekonomskoj politici koče ulaganja i potražnju za građevinskim uslugama. Prema Bundesbanku, visoki troškovi financiranja izgradnje i izražena neizvjesnost u ekonomskoj politici nastavit će kočiti ulaganja i potražnju za građevinskim uslugama i kapitalnim proizvodima.
Prilagodba situaciji
Tržište rada također pokazuje znakove slabosti. Stopa nezaposlenosti porasla je na 6,1%, na najvišu razinu u posljednje četiri godine, a očekuje se daljnji rast na 6,3% u 2025. godini. Najave otpuštanja u proizvodnom sektoru, posebno u automobilskoj industriji, dodatno pogoršavaju situaciju. Potrošači u Njemačkoj prilagođavaju se ekonomskoj situaciji smanjenjem potrošnje. Prema istraživanju kompanije EY, koje prenosi Reuters, više od trećine Nijemaca (37%) izjavljuje da sada kupuje samo ono najosnovnije. Zabrinutost zbog visokih troškova energije, hrane i drugih osnovnih izdataka dovodi do smanjenja potrošnje. Bh. radnici su navikli na sve, međutim, pitanje je koliko će oni htjeti trpjeti u Njemačkoj kad dođu još crnji dani. Iako iz bh. perspektive sve vani izgleda sjajno, samo oni koji žive i rade tamo znaju kroz što prolaze i što ih toliko privlači doma, a nije samo nostalgija – već i ekonomska situacija.
Scena.ba