Francuska Nova narodna fronta osvojila je najveći broj mjesta u drugom krugu izvanrednih parlamentarnih izbora, ostavivši iza sebe ostatke centrističkog bloka predsjednika Emmanuela Macrona i krajnje desno Nacionalno okupljanje na trećem mjestu. Šokantni su to rezultati izbore koji koji su Francusku ostavili bez jasnog kandidata za premijera – i na brzinu okupljenu široku ljevičarsku koaliciju bez apsolutne većine koja bi joj omogućila da progura svoj ambiciozni program.
Brana je izdržala. Nakon što su završili na prvom mjestu u prvom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj, krajnje desno Nacionalno okupljanje (RN) zaostaje treći u finalnom krugu, procjenjuje Ipsos Talan da je osvojio između 138 i 145 mjesta u Nacionalnoj skupštini zajedno s otcijepljenom skupinom konzervativca iz stranke Republikanci. Stranci Marine Le Pen bilo je potrebno 289 mjesta da osvoji apsolutnu većinu u donjem domu parlamenta od 577 mjesta. Podbacili su – daleko su podbacili, piše France24.
To je šokantan rezultat za stranku koja se činila spremnom preuzeti vlast nakon što je predsjednik Emmanuel Macron zaprepastio naciju – i svoju vlastitu koaliciju Ensemble – raspuštanjem Nacionalne skupštine prošlog mjeseca nakon što su pretrpjeli težak poraz od krajnje desnice na europskim izborima.
U prvom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj, Macronov se tabor našao u bitci između na brzinu okupljenog lijevog saveza i krajnje desnice koja je bila u pobjedničkom zamahu, dobivši manje od 21 posto glasova – daleko iza RN-a, koji je osvojio gotovo trećinu glasova. danih glasova. Njegova vladajuća koalicija također je zaostajala za Novom narodnom frontom (NFP), širokim savezom ljevičarske Nepokorene Francuske, socijalista, Zelenih i komunista koji je osvojio 28 posto glasova.
Dio konačnog poraza Nacionalnog okupljanja može se objasniti izdržljivošću onoga što je u Francuskoj poznato kao republikanski front – kada se birači grupiraju kako bi porazili krajnju desnicu. Nekoliko minuta nakon objave rezultata prvog kruga 30. lipnja, osnivač France Unbowed Jean-Luc Mélenchon objavio je da NFP ima plan.
Ovu strategiju – izgradnje “fronta” ili “brane” protiv krajnje desnice – uvelike je slijedio i Macronov tabor, pri čemu su obje koalicije pozivale svoje glasače da glasaju za bolje pozicionirane političke suparnike kako bi zadržali RN izvan vlasti. Između prvog i drugog kruga više od 200 kandidata odustalo je od izbora kako bi spriječili krajnju desnicu da prijeđe prag pobjede.
Noć je bila vrtoglavi uspjeh za NFP, koji je, nakon što nije uspio dobiti većinu, ipak osvojio najveći udio mjesta – između 177 i 192, prema procjenama.
Raspisivanjem prijevremenih izbora Macron se vjerojatno nadao uhvatiti svoje razbijene i razdragane protivnike nespremne.
I dok su se krajnje desničarski Reconquête i desničarski Les Républicains odmah razišli oko toga hoće li se udružiti s RN-om u usponu ili ne, snage ljevice uspjele su se u samo nekoliko dana ujediniti iza zajedničkog političkog programa koji je obećavao odlučujući raskid s godinama duboko nepopularne makronističke politike.
Umjesto predsjednikovih pro-poslovnih reformi, program nove koalicije obećao je povećanje minimalne plaće, snižavanje dobi za odlazak u mirovinu i ograničavanje cijena osnovnih dobara u borbi protiv sve gore krize troškova života u Francuskoj. Ovaj ambiciozni program financirat će se sveobuhvatnim reformama francuskog poreznog sustava, uključujući ponovno uspostavljanje poreza na bogatstvo koji je Macron ukinuo i nametanje poreza na dobit korporacijama kako bi platile povećanje socijalne potrošnje.
Govoreći pred ekstatičnom gomilom pristaša na Staljingradskom trgu u Parizu, Mélenchon je pozvao Macrona da zatraži od lijeve fronte da odmah formira vladu, rekavši da je NFP “spreman vladati”.
“Njezini sastavni dijelovi, ujedinjena ljevica, pokazali su se ravnopravnima u povijesnoj prilici i na svoj su način osujetili zamku postavljenu zemlji. Ona je na svoj način, još jednom, spasila Republiku”, rekao je vođa ljevice”
Jednom u vladi, rekao je Mélenchon, NFP neće gubiti vrijeme na donošenje svoje glavne ekonomske politike dekretom, kao što je Macronova vlada uvijek iznova činila otkako je izgubila svoju apsolutnu većinu na parlamentarnim izborima 2022. Drugi s ljevice su oprezniji, s lijevim centrom Raphaëlom Glucksmannom – koji se dobro pokazao na listi socijalista tijekom izbora za EU – javno poziva svoje saveznike da se ponašaju kao “odrasli”.
“Mi smo ispred, ali smo u podijeljenom parlamentu”, rekao je. “Morat ćemo razgovarati, raspravljati, sudjelovati u dijalogu.”
Sa svoje strane, čini se da Macron još uvijek razmišlja o svojim mogućnostima. Prema njegovim suradnicima, predsjednik je rekao da “čeka da se Narodna skupština organizira” prije nego što donese bilo kakvu odluku o tome koga će imenovati za premijera. Sadašnji premijer Gabriel Attal rekao je u nedjelju navečer da će Macronu ujutro ponuditi ostavku.
Tko će zauzeti njegovo mjesto postalo je pitanje koje će odrediti tjedne koji dolaze. NFP je bio uporan u svom odbijanju imenovati kandidata tijekom cijele kampanje, rekavši da će konačna odluka biti donesena konsenzusom između različitih lijevih snaga nakon što njihov stav u Nacionalnoj skupštini postane jasan.
Podjele su velike – Glucksmann, koji je i sam isključio mogućnost da se kandidira za to mjesto, javno je rekao da ne želi Mélenchona koji izaziva podjele u toj ulozi.
Bez stranke koja ima apsolutnu većinu u parlamentu i bez očitog puta naprijed za tri glavna politička bloka, Francuska se suočava s vrlo realnom perspektivom godina političkog zastoja. I dok je Macron obećao da se neće povući s predsjedničke pozicije dok njegov mandat ne završi 2027. godine, godine opetovanih neuspjeha bilo kojeg od tri pokreta da prođu velike – i prijeko potrebne – reforme vjerojatno neće uvjeriti sve veći broj glasača RN-a diljem Francuske da su ljevica ili centar sposobni preokrenuti zemlju.
Dok RN još uvijek liže svoje rane, ne mijenja se činjenica da je krajnje desna stranka osvojila najveći broj mjesta u svojoj povijesti. Predsjednik stranke Jordan Bardella već je oštro kritizirao Republikansku frontu kao “sramotan savez” sklopljen iza zatvorenih vrata kako bi njegovu stranku držao izvan vlasti – i kako bi podržao diskreditirani Macronistički establišment s ljevičarskom potporom, ne ostavljajući nikoga u poziciji da vodi državu.
Za Marine Le Pen, koja će se ponovno kandidirati kao predsjednička kandidatkinja RN-a na izborima 2027., to je stanje stvari koje može koristiti samo stranci koja je sada bliže nego ikad preuzimanju dužnosti.
“Naša pobjeda je samo odgođena”, rekla je.
Scena.ba