Nakon 12 sati
Cigarete sadrže mnogo toksina uključujući ugljični monoksid, plin prisutan u dimu cigarete. Ovaj plin može biti štetan, ili smrtonosan u velikim dozama, i sprječava ulazak kisika u pluća i krv. Pri udisanju velikih doza ugljičnog monoksida u kratkom vremenu može doći do gušenja zbog nedostatka kisika. Nakon samo 12 sati bez cigarete tijelo se čisti od viška ugljičnog monoksida iz cigareta. Razina ugljičnog monoksida vraća se u normalu, povećavajući razinu kisika u tijelu.
Nakon 1 dana
Samo jedan dan nakon prestanka pušenja, rizik od srčanog udara počinje se smanjivati. Pušenje povećava rizik od razvoja koronarne bolesti srca snižavanjem dobrog kolesterola, što otežava vježbanje koje je zdravo za srce. Pušenje također povisuje krvni tlak i povećava stvaranje krvnih ugrušaka, povećavajući rizik od moždanog udara. U samo jedan dan nakon prestanka pušenja, krvni tlak osobe počinje padati, smanjujući rizik od srčanih bolesti zbog visokog krvnog tlaka izazvanog pušenjem. U ovom kratkom vremenu, razina kisika osobe će se povećati, čineći tjelesnu aktivnost i tjelovježbu lakšom, promičući navike zdrave za srce.
„Pušenje iz treće ruke“ izaziva sve veću zabrinutost – kako si pomoći i što treba znati?
Nakon 2 dana
Pušenje oštećuje živčane završetke odgovorne za osjetila mirisa i okusa. U roku od samo 2 dana nakon prestanka pušenja, osoba može primijetiti pojačan osjet mirisa i življi okus dok ovi živci zacjeljuju.
Nakon 3 dana
Tri dana nakon prestanka pušenja, razina nikotina u tijelu osobe se smanjuje. Otprilike tri dana nakon prestanka pušenja, većina ljudi će osjetiti neraspoloženje i razdražljivost, jake glavobolje i želju za pušenjem dok se tijelo odvikava.
Nakon 1 mjeseca
Za manje od jednog mjeseca, funkcija pluća počinje se poboljšavati. Kako pluća zacjeljuju i kapacitet pluća se poboljšava, bivši pušači mogu primijetiti manje kašljanja i nedostatka zraka. Povećava se atletska izdržljivost i bivši pušači mogu primijetiti obnovljenu sposobnost za kardiovaskularne aktivnosti, kao što su trčanje i skakanje.
Nakon 1-3 mjeseca
Sljedećih nekoliko mjeseci nakon prestanka pušenja cirkulacijase nastavlja poboljšavati.
Nakon 9 mjeseci
Devet mjeseci nakon prestanka pušenja, pluća se znatno oporavljaju. Nježne strukture poput dlaka unutar pluća, cilije, u tom su se periodu oporavile od dima cigareta. Ove strukture pomažu u izbacivanju sluzi iz pluća i pomažu u borbi protiv infekcija. Otprilike u to vrijeme mnogi bivši pušači primjećuju smanjenje učestalosti plućnih infekcija jer zacijeljene cilije mogu lakše obavljati svoj posao.
Pušači uvijek znaju rođaka ili susjeda koji nikada nije zapalio, a ima rak pluća. Evo i zašto…
Nakon 1 godine
Godinu dana nakon prestanka pušenja rizik od koronarne bolesti srca smanjuje se za polovicu. A s godinama, taj će rizik nastaviti padati.
Nakon 5 godina
Cigarete sadrže mnoge toksine koji uzrokuju sužavanje arterija i krvnih žila. Ti isti toksini također povećavaju vjerojatnost razvoja krvnih ugrušaka. Nakon 5 godina bez pušenja, tijelo se dovoljno oporavilo da se arterije i krvne žile počnu ponovno širiti. Ovo proširenje znači da je manja vjerojatnost da će se krv zgrušati, što smanjuje rizik od moždanog udara. Rizik od moždanog udara nastavit će se smanjivati tijekom sljedećih godina.
Tijelo se sve više oporavlja
Nakon 10 godina
Nakon 10 godina, šanse osobe da oboli od raka pluća i umre od njega su otprilike prepolovljene u usporedbi s nekim tko nastavi pušiti. Vjerojatnost razvoja raka usta, grla ili gušterače znatno je smanjena.
Nakon 15 godina
Vjerojatnost od razvoja koronarne bolesti jednaka je onoj kod nepušača. Slično tome, rizik od razvoja raka gušterače smanjen je na istu razinu kao kod nepušača.
Nakon 20 godina
Nakon 20 godina, rizik od smrti od uzroka povezanih s pušenjem, uključujući i bolesti pluća i rak, pada na razinu osobe koja nikada u životu nije pušila. Također, rizik od razvoja raka gušterače smanjen je na onaj kod nekoga tko nikada nije pušio, prenosi Ordinacija.hr.
Scena.ba