Šestog rujna počinje izborna kampanja u Bosni i Hercegovini. Političke stranke su uveliko počele s preuranjenom kampanjom, iako je to kršenje Izbornog zakona.
Prema posljednjim podacima Središnjeg izbornog povjerenstva, izrečeno 233.500 maraka za preuranjenu kampanju, 15.500 za plaćenu, a samo 12.000 maraka za zloupotrebu javnih resursa.
Brojne nepravilnosti
Mišljenja analitičara, ali i građana o kažnjavanju političkih stranaka, su podijeljena. Analiza Transparency Internationala pokazuje da izmjene Izbornog zakona nisu spriječile zloupotrebu javnih resursa, već da imamo povećanje javne potrošnje pred izbore.
Građanima je za mjesec na svim razinama podijeljeno 29 milijuna jednokratne pomoći. Locirano je 350 predizbornih radova čije otvaranje je tempirano pred izbore. Ističu da SIP gotovo ne kažnjava za zloupotrebu resursa uz objašnjenje da su to stavke planirane u proračunu, iako samo u izbornoj godini.
– Tumačenje koje imamo iz SIP-a je takvo da u ovom periodu ništa nije zloupotreba resursa, a sve je preuranjena kampanja. Imali smo brojne slučajeve gdje su se stranke hvalile javnim radovima na svijetu, subvencijama iz proračunima jednokratnim pomoćima od 50 i 100 maraka koje se daju u ovom periodu, ali SIP je smatrao da to nije zloupotreba resursa, navodi Srđan Traljić, glasnogovornik TI BiH.
Na anomalije ponovno upozoravaju i u Koaliciji Pod lupom.
– Ako vidimo da netko stalno krši Izborni zakon kazna od 10.000 ne predstavlja ništa, nego 30.000 čak treba razmišljati da se počne sankcionirati politički subjekti i na drugi način poništenjem ovjere učešća na izborima, smatra Vehid Šehić.
Građani su podijeljenog mišljenja kada je riječ o kažnjavanju političkih stranaka. Opća ocjena pojedinih političkih analitičara je da su kazne za preuranjenu kampanju blage, a da gotovo izostaju za zloupotrebu javnih resursa. Smatraju da nisu puno doprinijele discipliniranju političkih subjekata u javnom prostoru.
– Očito da je ulog prevelik. Oni ne pitaju za cijenu. Dakle, platit će tu kaznu, to nisu neke drastične kazne, a rezultati koje će postići jesu za njih pitanje života i smrti, kaže politička analitičarka Tanja Topić.
Politolog Danijel Vidović ne vidi ništa sporno što su političke stranke stalno u kampanji. Zalaže se za izmjenu Izbornog zakona BiH po europskim standardima i za, kako kaže, depolitizaciju SIP-a.
– To je toliko normalno i svugdje u svijetu tako i ne vidim šta je u tome problem da političari predstavljaju svoj rad, možda malo prenaglašeno, ali ne vidim da to suštinski utiče na demokratski proces u negativnom smislu, smatra on.
Kazne
SIP BiH je 18. srpnja izrekao kazne od po 3.500 maraka Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ) BiH. Po istom osnovu Stranka demokratske akcije (SDA) će morati da plati dvije kazne ukupne vrijednosti 7.500 maraka, a Srpska demokratska stranka (SDS) kažnjena je sa 3.000 maraka.
SNSD i HDZ BiH su stranke koje su dio vladajuće koalicije na državnom nivou, dok su SDA i SDS oporbene partije. Stranke su kažnjene zbog preuranjene političke promocije u predizbornom periodu. Ovaj zakon propisuje da predizborna kampanja smije početi 30 dana prije izbora, a lokalni izborni su raspisani za 6. listopada ove godine. SDA je kažnjena za dva slučaja preuranjene kampanje i to u prvom slučaju sa 4.000 maraka zbog objave na društvenoj mreži Facebook kojom se promovira kandidat te stranke Rusmir Musa za gradonačelnika Bihaća.
U drugom slučaju, SDA je kažnjena s 3.500 maraka jer je općinska stranačka organizacija u Visokom radove gradske administracije predstavila kao svoje. Članica SIP-a BiH Vanja Bjelica Prutina istaknula je u slučaju SDA da se radi o ponovljenom prekršaju, te da kazna od 4.000 maraka nema odvraćajući karakter.
– Ako izreknemo minimalnu novčanu kaznu za ovu vrstu prekršaja od 3.000 i ta odluka bude potvrđena i od suda, a politička stranka odluči da napravi istu vrstu prekršaja, onda ne razumijem kaznu od 4.000. Ova kazna je morala da bude uvećana 100 posto, a ako ne 6.000, onda je morala da bude barem 5.000 maraka, rekla je Prutina.
Za preuranjenu kampanju su predviđene kazne od tri do 30.000 maraka. HDZ BiH kažnjen je zbog postavljanja bilboarda kraj puta na kojem se nalazi logo stranke u Busovači, s ciljem da se stranačka poruka uputi hodočasnicima.
SNSD je kažnjen po prijavi Transparency International-a BiH zbog predstavljanja na društvenim mrežama infrastrukturnih radova u Trebinju, kao zaslugu te stranke. Koalicija pod lupom i Centri civilnih inicijativa su prijavili SDS u Tesliću, zbog promocije kandidature lidera stranke Milana Miličevića za načelnika te Općine na društvenim mrežama.
Kažnjavanje preuranjene kampanje se primjenjuje prvi put na izborima u BiH, nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt, koristeći bonske ovlasti, nametnuo tehničke izmjene zakona 26. ožujka, s ciljem omogućavanja transparentnijeg izbornog procesa.
Scena.ba