Tajni planovi Mete detaljno su opisani u prijavi zviždačice Sarah Wynn-Williams, koja ovih dana objavljuje memoare o svom razdoblju rada u tvrtki pod naslovom “Nemarni ljudi: Priča o mjestu gdje sam nekad radila”. Sustav cenzure za Kinu imao je plan postaviti “glavnog urednika” koji bi odlučivao o uklanjanju sadržaja i mogao ugasiti cijelu platformu tijekom “društvenih nemira”, kako navodi Washington Post, koji je imao ekskluzivan uvid u 78 stranica duge prijave SEC-u a detaljno opisano u još neobjavljenoj knjizi
Početak “Projekta Aldrin”
Prijava podnesena Komisiji za vrijednosne papire i burzu (SEC) otkriva da je Metin interes za Kinu započeo oko 2014. godine, kada je izvršni direktor Mark Zuckerberg okupio “kineski tim” sa zadatkom razvoja verzije Facebooka koja bi mogla zadovoljiti kineske propise. Ova inicijativa, kodnog imena “Projekt Aldrin”, težila je ispuniti Metin cilj povezivanja ljudi diljem svijeta uključivanjem brojne kineske internetske populacije.
Facebook po kineskim pravilima
U sklopu svoje strategije, Meta je razvila automatizirani sustav cenzure za otkrivanje i uklanjanje sadržaja koji kineske vlasti smatraju neprikladnim. Ovaj sustav podržavalo je stotine moderatora sadržaja. Tvrtka je također predložila postavljanje “glavnog urednika” s ovlastima odlučivanja o uklanjanju sadržaja i mogućnošću gašenja stranice tijekom razdoblja društvenih nemira.
Kompromisi s privatnošću
Kineski dužnosnici vršili su pritisak na Metu da pohranjuje korisničke podatke u lokalnim podatkovnim centrima, što bi olakšalo pristup osobnim informacijama Kineskoj komunističkoj partiji. Ovaj zahtjev bio je u sukobu s Metinim standardima privatnosti, jer tvrtka obično pruža korisnicima u Hong Kongu jednaku zaštitu kao i onima u SAD-u i EU. Interni razgovori otkrili su razmatranje smanjenja tih zaštita za korisnike iz Hong Konga kako bi se dobio pristup kineskom tržištu.
“Savijanje” pravila na uštrb disidenata
Metini napori da udovolji kineskim vlastima uključivali su i ograničavanje računa Guo Wenguija, istaknutog kineskog disidenta koji živi u SAD-u, nakon prijedloga vodećeg kineskog internetskog regulatora. Ovaj potez pokazao je tadašnju Metinu spremnost na suradnju s kineskim interesima nauštrb disidenata širom svijeta.
Od suradnje do kritike – potpuni zaokret strategije
Do 2019. godine Meta je odustala od planova za ulazak na kinesko tržište, što se podudaralo s rastućim trgovinskim napetostima između SAD-a i Kine. Danas se Meta pozicionira kao kritičar kineskih internetskih politika, financirajući kampanje protiv platformi u kineskom vlasništvu poput TikToka i naglašavajući važnost održavanja otvorenog globalnog interneta.