Odluku Općinskog suda u Mostaru o zabrani generalnog štrajka zaposlenih u osnovnim i srednjim školama HNŽ-a u sindikatima koji okupljaju prosvjetare, ocijenili su skandaloznom.
Vlada i sudstvo su ih, tvrde, gurnuli u provaliju i 150 godina unazad kad su se radnici borili za pravo na štrajk. Kasnije je uložen prigovor sindikata, međutim ni on nije uvažen.
– Prigovor koji smo uložili na privremenu mjeru, sud je odbacio. I to su u tom dokumentu naveli da se takva odluka donosi bez utvrđivanja dokaza. To je još jedna potveda da se dokazi uopće ne gledaju i da se po njima ne sudi, kaže nam predsjednica Sindikata srednjeg obrazovanja po bosanskom planu i programu, Edina Čomić.
“Sud uz Vladu“
Sindikati cijelo ovo vrijeme pokušavaju skrenuti pozornost na svoje probleme, a članstvo se ovih dana izjašnjava o budućim koracima.
– Mi smo i dalje pri odluci da stupimo u generalni štrajk ako nam se to dozvoli. U srijedu planiramo provjed na ulicama Mostara. U subotu je Dan učitelja, dan ranije ćemo ga obilježiti u Bihaću na centralnom događaju, pa ćemo u srijedu ako se izjeasni članstvo ponovno na ulice izraziti svoje nezadovoljstvo. Radom Vlade naravno, ali i odnosom sudske vlasti pema nama, dodaje Čomić.
Iz Sindikata poručuju kako je štrajk zakonsko sredstvo radnika za ostvarivanje prava. Obrazloženje da će štrajk za posljedicu imati nepopravljive i nesagledive štete ocijenili su smiješnim.
– Istina je da će sada s 20.000 učenika raditi 3.000 frustriranih djelatnika. Mislimo da je ovim Rješenjem nanesena nepopravljiva i nesaglediva šteta odgojno-obrazovnom procesu u HNŽ-u od strane Vlade i Suda, stoji u priopćenju Koordinacije Sindikata obrazovanja HNŽ-a.
Premijerka Marija Buhač ranije je poručila kako nema očekivanja kad je riječ o ishodu presude, te da je sve čemu se nada to da će Pravobraniteljstvo odraditi svoj posao.
– Privremena sudska mjera otvara jednu mogućnost daljnjeg postupka. Sud će raditi svoj posao, Pravobraniteljstvo svoj, a sindikati svoj. Pa ćemo vidjeti što će biti, poručila je.
Zahtjevi
Vlada HNŽ je u travnju priopćila kako zbog manjega priljeva sredstava u Proračun u odnosu na ono što je planirano, jednostavno nema prostora za preuzimanje dodatnih financijskih obveza. U središtu prioriteta ostalo je očuvanje radnih mjesta u sektoru prosvjete. Sindikatima je ponuđeno uvođenje mentora i savjetnika.
Najavljena je i mogućnost uvođenja isplate naknada za članove povjerenstava za polaganje stručnih ispita. Vlada je nudila isplatu jednokratne pomoću u visini od 1.000 maraka, zatim povećanje od 5 posto od 1. siječnja 2025. godine, a što se tiče napredovanja mentorima povećanje od 5 posto, savjetnicima 8 posto te vraćanje promoviranih mentora i savjetnika automatizmom u pravo.
Scena.ba