Šest mrtvih, nekoliko nestalih, tisuće evakuiranih i deseci tisuća bez struje, dosadašnje su posljedice oluje Boris koja olujnim kišama i katastrofalnim poplavama pustoši srednju i istočnu Europu. Ova oluja izazvala je katastrofalne štete i poplave u Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj i Rumunjskoj. Pod vodom su i dijelovi Austrije.
Nakon što su četiri osobe poginule u subotu u Rumunjskoj, u nedjelju se utapanjem jedne osobe u Poljskoj i stradavanjem vatrogasca u Austriji broj mrtvih popeo na šest. Oluja je uzrokovala goleme prekide u električnoj i prometnoj mreži i masovne evakuacije stanovništva diljem ovih zemalja. Četiri osobe nestale su u Češkoj.
Oluja je uzrokovala goleme prekide u električnoj i prometnoj mreži i masovne evakuacije stanovništva diljem ovih zemalja.
U poljskom gradu Glucholazyju, na poljsko-češkoj granici, nabujala rijeka Biala Glucholaska prešla je preko nasipa, poplavivši središte grada i četvrti uz rijeku. “Tonemo”, izjavio je novinarima gradonačelnik, pozivajući stanovnike da napuste područja ugrožena poplavama. Tisuće ljudi su evakuirane i evakuiraju se i dalje s obje strane granice gdje su stotine tisuća domova od nedjelje ujutro ostale bez struje.
Željeznički promet između Poljske i Češke je prekinut, javila je agencija PAP. U Austriji je u noći sa subote na nedjelju u dijelu zemlje prekinut željeznički promet. Linija bečke podzemne željeznice djelomično je zatvorena, a prometnu mrežu ugrožavaju rijeka Wien i Dunavski kanal koji prolaze kroz glavni grad Austrije.
Unutar tunela podignute su pješčane brane. U blizini Kennedyjeva mosta u Beču pješačke i biciklističke staze su poplavljene, a pod vodom su i terase restorana na obalama rijeke.
U međuvremenu su se za moguće poplave počeli pripremati u istočnoj Njemačkoj gdje se u utorak očekuje najviša razina vodostaja Labe.
Scena.ba