Sve što su obećavali prigodom uspostave državne koalicije iz SNSD-a, HDZ-a BiH i sarajevske ‘trojke’ (SDP, NiP, NS) palo je u vodu samo dan nakon što su isti sjeli u fotelje.
Apsolutno niti jedno veliko obećanje na polovici mandata nije ispunjeno, ali zato jesu podignute nebrojene beneficije u kojima uživaju bh. vlastodršci. Od bilo kakvih reformi više nema niti priče u javnosti, a kamoli kakvih konkretnih poteza. Demografska i ekonomska obnova i uspostava pune pravne države ostale su sanak pusti jer je situacija gora nego je bila i tijekom mandata ranijih vlasti, a biti gori od njih je uistinu umijeće. Opskurni i podkapacitirani ‘trojkaši’ su, nažalost, pokazali kako se i to može.
Loš, gori, BiH…
Gdje god da zagrebete vidjeti ćete poražavajuće rezultate aktualnih vlasti.
Po razini korupcije smo uz Rusku Federaciju najgori u cijeloj Europi, pa valjda i to pokazuju intenciju vladavine ‘trojke’ i partnera.
Vlast je obećavala i neviđene demografske mjere, pa čak i to da će se njihovim dolaskom na vlast masovnije početi vraćati ljudi iz inozemstva. A koliko su sposobni i željni promjena dovoljno govori kako je prirodni priraštaj samo u prva tri mjeseca ove godine bio u minusu 3.609. Otkako su na vlasti niti jedan mjesec nismo imali pozitivan prirodni priraštaj. Uz to, iseljavanje je i dalje nastavljeno.
Inflacija, pak, usporava ali je i dalje tu. Tako je u posljednjem mjesecu za koji postoje podaci (srpanj) na godišnjoj razini iznosila 1,8 posto. To pak znači kako su cijene rasle za ovaj postotak u odnosnu na ionako prenapuhane cijene od prošle godine.
Posebna je priča izvoz. Naime, u razdoblju siječanj-srpanj 2024. izvoz je iznosio devet milijardi 359 milijuna maraka, što je za 7,1 posto manje nego u istom razdoblju 2023., dok je uvoz iznosio 16 milijardi 615 milijun maraka, što je za 3,9 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine.
Nažalost, iz mjeseca u mjesec bilježi se i pad industrijske proizvodnje. U srpnju 2024. u usporedbi sa srpnjem 2023. industrijska proizvodnja u BiH bilježi pad za 2,8 posto.
Počinje nam rasti i nezaposlenost. Prema podacima zavoda i službi zapošljavanja u BiH sa 31. srpnja 2024. na evidencijama je prijavljeno 328.674 nezaposlenih osoba, što u odnosu na 30. lipnja ove godine predstavlja povećanje za 3.106 osoba ili 0,95 posto.
Plaće jesu rasle, ali posljednji podaci i u toj kategoriji bilježe padove – prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u BiH za lipanj 2024. iznosila je 1.374 maraka, što pokazuje nominalan pad za 1,0 posto, a realno je manji za 0,5 posto u odnosu na svibanj 2024.
Bruto domaći proizvod BiH, prema očekivanjima analitičara, trebao bi rasti 2,8 posto u ovoj godini. Godišnji rast plaća od devet posto u prvoj polovici 2024. i doznaka od osam posto u prvom kvartalu pružaju snažnu podršku trendu rasta potrošnje koji je u prvoj polovini godine iznosio 12 posto međugodišnje. I jedino to i drži BDP u kakvom, takvom plusu. A, prema prognozama, situacija u 2025. neće biti mnogo bolja jer se očekuje rast BDP-a od tek tri posto.
Katastrofalno loša vlast
Za vlasti ‘trojke’ i partnera javna poduzeća bilježe nikada gore rezultate i financijske su dubioze u nekima od njih, kao što je Elektroprivreda BiH, nevjerojatne. Naravno, samoprozvani genijalci i spasitelji jedino što znaju raditi jeste udariti po narodima i žiteljima.
Ogromni gubitci se pokušavaju sanirati rastom računa ionako osiromašenim žiteljima, ali i neviđenom razinom zaduživanja. Do jučer u suficitu Federacija sada ne samo da se bjesomučno zadužuju na domaćem tržištu, nego bi uskoro to isto trebala raditi i na međunarodnim tržištima kapitala. Ali, da to ne bude kraj, beneficije vlastodržaca konstanto rastu.
Plaće su sami sebi podigni odmah na početku mandata, iako federalne vlasti imaju katastrofalne rezultate rada uz vozanja helikopterima sada su nabavile i novi ‘bijesne’ automobile, o troškovima bespotrebnim putovanja da i ne govorimo.
Od svega gore navedenog gora je jedna činjenica – tek smo na pola mandata katastrofalno loše vlasti i čeka nas još dvije godina propasti, kako piše Dragan Bradvica, za Dnevni list.
Scena.ba