Američki državni tajnik Marco Rubio u srijedu je obećao da Sjedinjene Države neće učiniti ništa što bi potkopalo sigurnost američkih saveznika u regiji Perzijskog zaljeva kada je riječ o odnosima Washingtona s Iranom
‘Bit ćemo potpuno usklađeni s našim partnerima u Zaljevu. Zato sam ovdje’, rekao je Rubio u Kuvajtu prije odlaska u Bahrein.
‘Nećemo učiniti ništa što bi potkopalo sigurnost naših dugogodišnjih saveznika u regiji’, rekao je Rubio.
Najviši američki diplomat nalazi se na turneji u tri zemlje Perzijskog zaljeva, nastojeći umiriti saveznike koji predloženi mirovni sporazum s Iranom smatraju preblagim prema regionalnoj sili koja ih je napala u ratu.
Nakon razgovora s čelnikom Ujedinjenih Arapskih Emirata ranije u srijedu, Rubio se sastao s kuvajtskim čelnicima prije odlaska u Bahrein.
Sporazum između SAD-a i Irana postignut prošli tjedan, prvi koji su potpisali američki i iranski predsjednik od Islamske revolucije u Iranu 1979., uključuje predloženi fond za obnovu od 300 milijardi dolara i odricanje od nekih sankcija.
Nakon potpisivanja memoranduma o razumijevanju prošli tjedan, dvije strane pokrenule su tehničke razgovore kako bi dogovorile točnu provedbu sporazuma.
‘Ako Iran želi postići dobar i pravi sporazum, Sjedinjene Države su otvorene za to. Ako ne žele, onda naravno predsjednik ima mogućnosti’, rekao je Rubio
Dodao je da će tehnički pregovarači nastaviti razgovore krajem mjeseca i da će vjerojatno ponovno otići u Švicarsku.
Scena.ba





