Na 14 godina zatvora Županijski sud u Mostaru osudio je Sadu Đuguma koji je bio dio međunarodnog lanca prostitucije, posredstvom kojega je desetine mladih žena i maloljetnica bilo krijumčareno iz BiH u zemlje Europske unije, gdje su bile prisiljavane na prostituciju.
Tročlano sudsko vijeće Hercegovačko-neretvanskog županijskog proglasio je Đuguma krivim za više kaznenih djela, uključujući organizirani kriminal, navođenje na prostituciju, izazivanje opće opasnosti, te nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materijala. Đugumu je izrečena jedinstvena kazna zatvora.
Prema navodima optužnice, Đugum je djelovao kao dio kriminalne organizacije povezane s moto-klubom “United Tribuns”, koji je na području Njemačke, Švicarske i drugih zemalja EU organizirao trgovinu ljudima zbog seksualne eksploatacije. Na čelu skupine nalazila su se braća Armin i Nermin Ćulum, osnivači “United Tribunsa”, uz čiju je suglasnost Đugum koristio resurse kluba za kriminalne aktivnosti.
Đugum (47) je, koristeći tzv. ‘loverboy metodu‘, zavodio mlade djevojke koje su bile u teškoj financijskoj situaciji i obećavao im lagodan život. Zatim ih je primoravao na prostituciju i prodaju droge te ih slao u Njemačku, Austriju, Švicarsku i Švedsku, neke s krivotvorenim dokumentima. U tim bi ih zemljama dočekivali drugi članovi grupe. Dnevni avaz piše da su djevojke morale raditi i kad su bile bolesne, a one koje bi odbile, fizički su kažnjavane. Sav su novac predavale Đugumu ili drugim članovima grupe.
Bile su im plaćene plastične operacije i tretmani uljepšavanja kako bi izgledale luksuznije i privukle bogate klijente. Tada bi njihove usluge naplaćivali po višim cijenama. Za sat vremena usluge naplaćivale su i do 1000 eura, a novac je išao Arminu Ćulumu, koji je do 2009. navodno vodio bordele u Austriji, a zatim se vratio u BiH.
Optužnica kaže da su te žene korištene i kao mule za prijenos droge u BiH i Hrvatsku. Najčešće su to činile koferima na redovnim autobusnim linijama, ponekad s poznatim vozačima za koje se znalo da ih na granici neće pregledavati.
U optužnici stoji da su neke od njih, posebno odane, dobivale mogućnost da same organiziraju prostituciju i vrbuju druge djevojke. One najlojalnije su morale tetovirati guštera ili čak slova S.Đ., kao oznaku da se one bave prostitucijom i rade za Sadu Đuguma. Korisnicima seksualnih usluga morale su prodavati i drogu, a s određenim klijentima su je morale i konzumirati i snimati seksualne odnose. Te je snimke Đugum koristio za ucjenu klijenata, prenosi Dnevni avaz.
Jedna od brojnih okrutnih kazni za neposluh ili pokušaj bijega je ‘brojanje drveća glavom‘. Djevojke su izvodili u park i prisiljavali ih da glavom udaraju u svako stablo. Također su ih gušili su ih u kadi i premlaćivali.
U presudu su objedinjene i ranije presude, uključujući onu Vrhovnog suda FBiH iz studenog 2024., kojom je Đugum osuđen na tri godine i devet mjeseci zatvora zbog kaznenih djela u vezi s drogom i opasnim ponašanjem u javnosti.
Zbog sigurnosnih razloga, Đugum je krajem prošle godine premješten iz zatvora u Mostaru u Kaznenopopravni zavod Zenica nakon ubojstva Denisa Sadikovića u mostarskom pritvoru, koje se povezuje s istom kriminalnom skupinom. Protiv Đuguma je u tijeku i novi kazneni postupak pred Sudom BiH, gdje se tereti za slična kaznena djela međunarodnu trgovinu ljudima, prostituciju i drogu.
Braća Ćulum
Bajkersku skupinu ‘United Tribuns‘ je njemačka policija proglasila mafijaškom organizacijom, trećom po opasnosti u Europi.
Ta je grupa osnovana 2004., a imala je oko 1700 članova. Bivši boksač Armin Ćulum je uspostavio sustav u kojem su mu potpuno vjerovali te su se jedni prema drugima odnosili kao “braća”. Zbog povezanosti s organiziranim kriminalom i nasiljem te obračunima s drugim članovima bandi, njemački ministar unutarnjih poslova je grupu zabranio.
On je uhićen prošle godine na graničnom prijelazu Hrvatska Dubica na temelju Interpolove tjeralice Švicarske, gdje je bio tražen zbog sumnje na međunarodnu prostituciju i trgovinu ljudima. Nermin Ćulum je pred Županijski sud u Sisku doveden na ročište u lisicama, a tom su prilikom zgradu suda okupirale policijske duge cijevi.
Tada se protivio izručenju Švicarskoj pa je zatvoren u Zagrebu.
Scena.ba