Sigurnosna tvrtka McAfee nedavno je objavila svoje Globalno istraživanje o “scam” porukama. Izvještaj upozorava korisnike pametnih telefona i navodi 7 opasnih poruka koje kriminalci šalju putem SMS-a ili WhatsApp-a kako bi hakirali uređaje ili ukrali novac
“Osvojili ste nagradu…”
Ova poruka može doći s manjim promjenama, kao što je preciziranje osvojene nagrade. No, postoji 99% šanse da je primljena poruka prijevara i namijenjena je krađi korisničkih podataka ili novca, piše Gadgets Now.
Lažna ponuda za posao
Zapamtite, ponude za posao nikada ne dolaze putem WhatsApp-a ili SMS-a. Nijedna ozbiljna tvrtka neće vas nikada kontaktirati SMS-om ili Whatsapp porukom.
Lažne poruke banaka
Poruke u ime banke koje primite putem SMS-a ili WhatsApp-a, u kojima se korisnike traži da dovrše postupak provjere identiteta putem URL poveznice u poruci, su prijevare. Cilj im je ukrasti vaš novac.
Kupnja koju niste izvršili
Sve informacije o kupnji koje niste izvršili su prijevara. Takve poruke su napisane na način da privuku primatelje da kliknu sumnjivi link i tako omoguće hakiranje njihovih telefona.
Informacije o isteku pretplate na Netflix
S porastom popularnosti OTT usluga, prevaranti pokušavaju privući korisnike pametnih telefona porukama koje se odnose na Netflix. To mogu biti besplatne ponude ili poruke koje naglašavaju hitnost oko isteka pretplate.
Lažne obavijesti o propuštenoj dostavi ili problemu s dostavom
Obavijesti putem SMS-a ili WhatsApp-a o propuštenoj dostavi ili drugim problemima s dostavom također su opasne. To može biti i u slučaju kada ste izvršili kupnju.
Sigurnosno upozorenje od Amazona
Amazon sigurnosna upozorenja ili obavijesti o bilo kojem ažuriranju na vašem računu također su zamke. Imajte na umu da vas Amazon ili bilo koja e-trgovinska tvrtka nikada neće kontaktirati putem SMS-a ili WhatsApp-a za tako važna upozorenja.