U sklopu UN-ova Dana Ujedinjenih naroda za sprječavanje seksualnog iskorištavanja, zloupotrebe i nasilja nad djecom, obilježenog u ponedjeljak 18. studenog, podaci otkrivaju razmjere zabrinutosti roditelja zbog eksplicitnog sadržaja i internetskih predatora, dok aktivisti istovremeno optužuju zakonodavce za oklijevanje u poduzimanju mjera
Izloženost seksualnom i eksplicitnom sadržaju te rizik od susreta s predatorima dvije su najveće brige roditelja kad je riječ o sigurnosti djece na internetu i njihovu ponašanju online. Pokazuje to studija objavljena u ponedjeljak koju je provela organizacija ECPAT International, prenosi Euronews.
Izvješće, objavljeno u sklopu obilježavanja UN-ovog Dana za prevenciju i oporavak od seksualnog iskorištavanja, analizira stavove roditelja u Francuskoj, Poljskoj, Nizozemskoj, Španjolskoj i Švedskoj.
Sigurnost djece na internetu najveća je briga u Poljskoj, Švedskoj i Nizozemskoj, uglavnom kod roditelja u urbanim sredinama, navodi ECPAT, nevladina organizacija posvećena borbi protiv seksualnog iskorištavanja djece. Roditelji su zabrinuti i zbog utjecaja interneta na kvalitetu sna i socijalne vještine njihove djece.
Različite razine straha diljem Europe
Dok internetski rizici zabrinjavaju samo 40 posto roditelja u Nizozemskoj, ta brojka dramatično raste na 73 posto u Španjolskoj i Francuskoj. Ta zabrinutost nije bez temelja; prošlog mjeseca u Francuskoj je muškarac osuđen na 25 godina zatvora zbog organiziranja zlostavljanja i mučenja putem web kamere više od 1.000 djevojčica u dobi od pet do deset godina između 2012. i 2021.
Iako su nasilje među vršnjacima, štetan sadržaj, prekomjerno korištenje ekrana i povrede privatnosti također značajni problemi za roditelje, oni su niže na listi prioriteta.
Kako roditelji štite djecu na internetu?
Bez obzira na državu, roditelji poduzimaju slične korake kako bi zaštitili svoju djecu na internetu, pokazuje istraživanje.
Primarna strategija je otvorena komunikacija: više od tri četvrtine roditelja vjeruje da im vlastita iskustva s internetom pomažu u vođenju djece, ali gotovo polovica smatra da im trebaju dodatni resursi za učinkovito obrazovanje o digitalnom svijetu.
Međutim, manje od 40 posto djece osjeća se ugodno razgovarati o internetskim rizicima s roditeljima, bojeći se kazne, nelagode ili nerazumijevanja, prema ranijem istraživanju ECPAT-a. Mnogi roditelji također nastoje kontrolirati i ograničiti pristup internetu, postavljanjem vremenskih ograničenja ili korištenjem roditeljskih kontrola.
Unatoč tome, rijetki traže savjet stručnjaka ili prijavljuju probleme vlastima. Manje od jedne petine roditelja sudjelovalo bi u organizaciji događaja ili volontiranju za promociju sigurnosti djece na internetu.
Poziv na hitnu akciju zakonodavaca
EU zakonodavci moraju hitno reagirati na ‘krizu seksualnog zlostavljanja djece’, poručilo je 73 nevladinih organizacija za zaštitu djece u zajedničkom priopćenju u ponedjeljak.
Prošle godine na internetu je otkriveno više od 100 milijuna slika i videozapisa seksualnog zlostavljanja djece, od kojih 98 posto prikazuje djecu mlađu od 13 godina, navode ove organizacije, uključujući Child Focus iz Belgije, Fondation pour l’Enfance iz Francuske i Fondazione SOS il Telefono Azzurro ETS iz Italije.
Nevladine organizacije pozivaju na napredak u donošenju nove EU regulative za sprječavanje i borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece, gdje su pregovori trenutačno u zastoju zbog spornog pitanja skeniranja šifriranih poruka.
Također traže od zakonodavaca da adresiraju nove oblike digitalnog kriminala poput zlostavljanja uživo putem prijenosa, AI-generiranih lažnih slika, automatiziranog vrbovanja i seksualne ucjene, ističući da se seksualno zlostavljanje djece treba tretirati jednako strogo na internetu kao i izvan njega.