U veljači 2025. godine, situacija umirovljenika u Bosni i Hercegovini postala je još dramatičnija. Prema najnovijim podacima, više od polovice umirovljenika živi na granici socijalnog minimuma, što znači da im je teško prikupiti sredstva za osnovne životne potrebe.
Ejub Husić, koji već 17 godina živi s minimalnom mirovinom, suočava se s nizom problema. Njegovo zdravstveno stanje dodatno otežava svakodnevnicu, a unatoč pomoći djece, navodi da su umirovljenici odavno izgubili mogućnost za ono što je drugima normalno. “Poslije dvadesetog nema para. Gotovo. Znači, opet treba petnaest dana do mirovine izdržati, pozajmicu napravimo, pa vraćamo, na sve moguće načine. Ono što osnovno moramo plaćati – to su obaveze, struja, voda, smeće, lijekovi. Tako da nama ne može ostati ništa.”
Mnogi umirovljenici su prisiljeni na bojkot kupovine kako bi se suočili s vrtoglavim cijenama. “Mi to bojkotiramo već nekoliko godina. Mi nemamo sredstava, umirovljenici s minimalnom mirovinom pogotovo, a oni koji imaju još manja primanja još su u goroj situaciji. Nema sredstava za život cijeli mjesec. Bojkot traje od petnaestog u mjesecu do petog, do nove mirovine. Mi smo se na to naučili.”
Prema najavama iz Federalne vlade, planirano je akontativno povećanje mirovina od 4,6% s početkom od siječnja 2025. godine. Međutim, ovo povećanje je uvjetovano usvajanjem proračuna Federacije BiH za 2025. godinu do kraja siječnja. U slučaju da proračun ne bude usvojen na vrijeme, povećanja mirovina neće biti u prva tri mjeseca 2025. godine.
Umirovljenici i dalje inzistiraju na izmjenama Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju kako bi se omogućilo češće i značajnije usklađivanje mirovina, s obzirom na rastuće troškove života. “Tražimo da se rast mirovina veže za rast plaća i da se omogući vanredno povećanje mirovina uslijed ekonomskih nestabilnosti.”
Prema najavama iz Federalne vlade, zakonske izmjene na kojima radi posebna radna grupa mogle bi biti u parlamentarnoj proceduri do kraja ožujka. Time bi se omogućilo kako redovno, tako i vanredno povećanje mirovina tijekom 2025. godine.
U suprotnom, postoji bojazan da bi povećanje moglo ostati na minimalna dva posto, usklađeno s rastom BDP-a i troškova života. “Zahtjevi umirovljenika su razumni i opravdani s obzirom na inflaciju, ali moramo voditi računa da svi zahtjevi, posebno kad je PIO/MIO sustav u pitanju – iz kojeg isplaćujemo mirovine za oko 455.000 umirovljenika – moraju biti usklađeni s financijskim mogućnostima Vlade Federacije i nadam se da ćemo uspjeti pronaći kompromis.”
Scena.ba