Godinama se u Bosni i Hercegovini vode rasprave o tome da se uporaba kanabisa legalizira u medicinske svrhe, te da se na taj način pomogne pacijentima kojima lijekovi na bazi kanabisa pomažu u liječenju različitih bolesti, ali i da im se omogući kupovina ovog proizvoda u apotekama.
Zašto do toga nije još došlo, iako u zemljama okruženja ovakvi zakoni su uveliko uvedeni, što to znači, te da li bi se legalizacija mogla iskoristiti i za manipulacije, teško je pronaći pravi odgovor.
Ubrzati proces!
– Trenutna situacija je takva da umjesto na preporuku u apoteci, lijek kupujete u mračnim parkovima od dilera. Pri tome ne znate što ste kupili odnosno mislite da ste kupili ulje kanabisa koje će vam pomoći a dobili ste Boga pitaj što. Bilo je slučajeva gdje su umjesto ulje kanabisa prodavali staro ulje iz fabričkih postrojenja kome se doda malo mirisa, neke arome… I na tuđoj bolesti dileri zarađuju prevarom. Dakle ono što je suština jeste da mi tražimo da u Bosni i Hercegovini bude ništa drugačije nego što je to u zemljama koje su ispoštovale preporuku Svjetske zdravstvene organizacije i legalizirali ulje kanabisa u medicinske svrhe, navodi jedan od inicijatora ideje legalizacije kanabisa, parlamentarac Saša Magazinović.
Naveo je svijež primjer koji najbolje ilustrira koliko nam je potrebna reakcija vlasti i legalizacija kanabisa.
– Imali smo nedavno priliku da nam gospođa iz Bosne i Hercegovine koja radi kao šef apoteke u Beču objasni kako to tamo izgleda. Dakle vrlo je to jednostavno, radi se o lijeku, treba razdvojiti i mislim da je kod nas javnost razdvojila upotrebu kanabisa u medicinske svrhe i druge vrste upotrebe. To o čemu mi govorimo nema veze s onim što je često asocijacija na uporabu kanabisa i mislim da nema izgovora da taj proces ne bude ubrzan. Jedini razlog zašto on može biti usporen jeste interes dilera koji ne žele da se ovo legalizira, a kako bi sačuvali pod navodnicima svoj biznis jer vjerujem da su milioni u pitanju. Zbog toga su prije svega oni protivnici procesa, a da li oni imaju saveznike u institucijama vlasti koje to usporavaju, ja sve više mislim da imaju, navodi Magazinović.
U gotovo svim europskim zemljama medicinski kanabis je legalan. Agencija za lijekove i medicinska sredstva još u listopadu prošle godine je prema Vijeću ministara uputila prijedlog odluke o izmjeni i dopuni liste opojnih droga, kao važan korak ka korištenju kanabisa u medicinske svrhe, međutim, protekli su mjeseci, a radna komisija za sprečavanje zloupotrebe opojnih droga nije formirana.
Kad-tad će biti legalan!
Da je načinjen ogroman zastoj u formiranju komisije, potvrdio je i Magazinović, koji je inače zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
– Ne vidim opravdanje zbog čega je Ministarstvo sigurnosti BiH toliko odugovlačilo taj proces, a, prema posljednjim informacijama, komisija se treba izjasniti o prijedlogu Agencije, a to još nije završeno. Činjenica je da će kanabis biti legaliziran i da je to nezaustavljivo, ali i izgleda da se pronalaze svi mogući načini da to bude što kasnije zbog financijskog interesa onih koji žele da se, umjesto u apotekama i drugim za to predviđenim mjestima, kanabis i dalje prodaje na crnom tržištu, dodaje.
Branimir Tamindžija, predsjednik Udruženja oboljelih od multiple skleroze istočne Hercegovine, još 2015. godine pokrenuo je inicijativu za legalizaciju kanabisa.
Unatoč činjenici da je inicijativa dobila podršku tadašnje zakonodavne vlasti BiH, cijeli proces je, zapravo, vraćen na početak. Legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe preporučuju Svjetska zdravstvena organizacija i Europski parlament.
Scena.ba